Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 11:36:02
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kamikaze,elitni japanski piloti u WWII  (Pročitano 10636 puta)
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Izgubio bi rat jednako kao i japanci, u stvari, imao bi mnogo manje meta za napad obzirom na to da se u evropi rat vodio uglavnom na kopnu, dok su amerikanci napade na japanske polozaje lansirali sa mora, pa su stoga bili ranjiviji. Inace, koliko je meni poznato, kamikaze nisu bas imale veliki procenat uspesnosti. Sto zbog toga sto je pred kraj rata bilo malo iskusnih pilota koji bi leteli takve misije, sto zbog toga sto njihove letelice nisu trpele pogotke, eksplodirali bi nakon malog broja pogodaka zbog nakrcanosti eksplozivom. Ipak, gubici koje su saveznici, pre svega amerikanci, pretrpeli od strane kamikaza su bili veoma veliki (postoji prica da su ih amerikanci umanjivali kako bi sprecili paniku u svojim redovima), ali i nedovoljni da preokrenu tok rata. Pojava kamikaza je bio znak ocaja japana i prakticno poslednji trzaj pred konacni poraz.
Kaiteni su bili torpeda sa ljudskom posadom. U pocetku je postojala mogucnost da kormilar napusti torpedo u zavrsnoj fazi putanje, ali nije poznato da je to i jedan pokusao, pa su stoga u narednom modelu uklonili tu mogucnost, jednom zatvoren u torpedu, covek vise nije mogao da ga napusti. Broj uspesnih misija zavisi od izvora, kao i uvek.
Shinyo su bili camci natovareni explozivom kojima su se japanski mornari zakucavali u americke brodove. Imali su dve varijante, sa dubinskim minama, koje bi izbacili pored neprijateljskog broda i pokusali da pobegnu (uz zapazanje da je mala verovatnoca da bi uspeli) pre explozije. Druga varijanta je bila kao u slucaju napada Al Kaide na USS Cole, dakle kontaktni upaljac i gomila exploziva, velikom brzinom, pravo u brod i boom.
Rezultati su opet relativni u zavisnosti od izvora, pa ih ne bih ni navodio.
Bilie su jos dve vrste samoubilackih napada koje nisu koristili zato sto su se predali pre nego sto je doslo do invazije na Japan, a pripremali su ih bas za takav slucaj. Prva je bila Kairyu mini podmornica, a druga varijanta su bili ronioci samoubice, Kairyu.

 Evo i jedan sajt koji moze biti od koristi za ovu temu.
http://wgordon.web.wesleyan.edu/kamikaze/index.htm

IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zovite me Boziji vetar ali na japanskom...

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 381
Zastava Sabac,Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
SonyEricsson k800i
e ljudi jbt ja nesto i naucih nije ovaj internet bas toliko bezveze ko sto moja keva kaze koja u zivotu nije pogledala u monitor...ali stani i dan danas se koriste takve tehnike samoubica sta rade iracani amerima jbg znaci ipak ovo da nije dobra strategija odavno bi izumrela... ipak su bili elita!!!zar ne?
IP sačuvana
social share


Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 431
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Takav cin se pre svega cini iz patriotskih razloga i osecaja duznosti, ali ne zahteva veliko umece pilotiranja, tako da ne moze biti reci o elitnim pilotima. O elitizmu moze biti govora samo medju pilotima samoubilackih vazduhoplovnih odeljenja koji su imali zadatke (ili su na licu mesta silom prilika tako odlucili) da se ukucavaju u B29. Mnogi od njih su imali solidan broj pobeda postignutim klasicnim "upucavanjem" protivnika tako da dileme o obucenosti i kvalitetu tehnike pilotiranja, te razumevanju vazdusnog boja nema. Chuichi Ichikawa ili Tadeo Sumi su dobri primeri.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zovite me Boziji vetar ali na japanskom...

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 381
Zastava Sabac,Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
SonyEricsson k800i
e ljudi a hitler da nije napao sovjetski savez nikada rat ne bi izgubio i sam staljin je rekao da bi sa nemackom bili nepobedivi...ali hitler nije mogao da trpi Rusiju...usput da ne menjam temu a dobro kamikaze nisu bile elitne ali znacile su Japanu dosta i da nije bilo njih mislim da bi se rat na pacifiku i ranije zavrsio...i ne bi morali da bacau nukleaku to je samo moja pretpostavka naravno...a i danas kamikaze postoje samo u nekim drugim zemljama i opet zezaju amere...
IP sačuvana
social share


Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
Elitne... sam naziv Bozji Vetar je elitni. Vec sam napomenuo da ne mozemo nasim zapadnjackim pristupom meriti njjihov napor.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 228
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
              General postavi pitanje, ali nisam video da mu je neko odgovorio:
              Dakle, ideja je potekla od admirala Onisija, a prvi kamikaze-napad se desio
25.10.1944. kod Filipina.
              Za kamikaze je vezano mnogo prica, stvarnih i onih drugih. Moju omiljenu
sam nasao u knjizi "Pakao Pacifika": Krajem rata, dva Japanca su nocu napali americku
flotu na nekom sidristu. Prvi je tresnuo na palubu nosaca i pobio gomilu mornara. Drugi je primetio ogromnu senku u zalivu i sjurio se na nju. Kasno je primetio da je to stena...
              Malo nevezano za temu: da li znate za kog pilota u II sv. ratu se smatra da
se PRVI namerno "zakucao" u neprijateljski brod ? Tip je leteo na "Vindicatoru",
americkom obrusavajucem bombarderu u bitci za Midvej. Ranjen, sa ostecenim avionom,
namerno se zaleteo na krmenu topovsku kupolu japanske krstarice "Mikuma". Za razliku
od svojih naslednika, to je i imalo smisla posto je brod toliko ostecen da kasnije nije
mogao pobeci ostalim pripadnicima US Navy Air Force.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Linux
Browser
Konqueror 3.5
 realno procenjujuci uchinak kamikaza - oni su bili gotovo jedino sredstvo koje je japancima ostalo protiv americhke flote od druge polovine 1944 do kraja rata . dakle od svih oshtecenih i potopljenih brodova u tom periodu - daleko najvishe su pogodile kamikaze  Smile

 materijalno procenjujuci zrtve obe strane - japanci su uspeli da ubiju vishe americhkog ljudstva ,nego shto su sami izgubili u kamikaze napadima - shto je takodje retkost ,pogotovo ovako kasno u ratu  Smile

 gubici u ratnoj tehnici su takodje interesantni - japanci su naravno izgubili vishe aviona nego shto su unishtili amerikancima ,ali to su uglavnom bili stariji tipovi ,koji nisu bili pogodni za borbu u 44 i 45.godini. potopljen je odredjen broj brodova ,a mozda je josh znachajnije to shto su mnogi veliki nosachi aviona pogodjeni i izbacheni iz igre na odredjeno vreme .ipak ,to je bio samo manji deo ogromnih americhkih vazdushnih i pomorskih snaga - strategijska prednost nikad nije dovedena u pitanje.

 mozda je najveci efekat bio psiholoshki - strah od fanatichnog otpora japanaca i velikih zrtava je bio glavni razlog upotrebe atomske bombe ,ali i chinjenice da od japana nije trazena bezuslovna predaja kao u sluchaju nemachke.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zovite me Boziji vetar ali na japanskom...

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 381
Zastava Sabac,Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
SonyEricsson k800i
Napokon sam dobio odgovor hvala!!a ja mislim da nije bilo atomske da se japan ne bi predao jos nekoliko godina minimum..ipakk mentalitet u to doba japana bio je malo cudan za nas evropljane a znate li mozda koliko je jugoslavija bila vazna u drugom svetksom ratu moze se reci cak toliko vazna da je i ishod rata zavisio od nje...ali to na nekoj drugoj temi mozda je i napravim Smile
IP sačuvana
social share


Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Negde sam procitao da je japan planirao da se preda, i da je bomba bacena iako su amerikanci dosli do tog saznanja samo tri dana pre bacanja atomske bombe na Hirosimu. Pitanje je da li je ova informacija tacna, ako neko zna vise bilo bi dobro da napise.
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


cappo di tutti cappi

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 6497
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Samsung s3
Do kraja Drugog svetskog rata Japanci su žrtvovali skoro 44 hiljade pilota i po njihovim izvorima potopili 81, a onesposobili 195 plovila.


Ako je statistika tacna, onda su dzabe gubili zivote.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 11:36:02
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.108 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.