Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 02:44:04
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kamena erotika u seks-šopovima  (Pročitano 1931 puta)
02. Jun 2006, 10:58:49
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.1
mob
Apple iPhone SE 2020
Zoran Milinković iz Zemuna pravi figure od oblutaka iz reka

Kamena erotika u seks-šopovima

Sem žaba, kornjača,fudbalera, ajkula,političara, zna daoslika i Deda Mraza sa polnim organom i misice iz Crvene glavice

Prvo što primetite kad uđete u omaleni stan Zemunca Zorana Milinkovića je kamenje. Morski i rečni obluci raznih oblika, rasuti su po celoj kući, od dnevne sobe, do kuhinje i terase. I cela jedna prostorija doslovno je pretvorena u kamenjar i odvojena samo za majstorije koje Zoran od kamenčića stvarao više od tri decenije. Počelo je 1979. godine, a onda je hobi prerastao u posao, od kog Milinković živi od 1998. godine, kada je "Teleoptik" otišao u stečaj, a on ostao na ulici.

Majstor za kamenčiće je prvu figuricu napravio po povratku sa letovanja u Crikvenici. Pokušavajući da popravi figuricu, koju je na moru kupila ćerka kućnog prijatelja, Milinković je otkrio tajne "zanata". Pre toga je radio akvarele, ali je ubrzo prodao uljane boje i platna i bacio se na figurice.

- I, bogami, išlo je, čak i u vreme najveće inflacije, jer su bile jeftine, a zanimljive. Sad svake godine idemo na more, budemo po mesec-dva u Petrovcu - objašnjava autor.

Čim pronađe kamenčić, u njemu već prepozna nogu patke, telo kornjače ili šeširić za žuto pilence. I nema oblika koji ne može da se napravi, samo ako nađi pravi kamen.
- A, oblutaka, koje je voda brusila, ima i hiljada oblika. Uglavnom koristim one morske ili sa Drine, jer, samo brza voda može kamenu da da te obline - priča Milinković i pokazuje figurice nastale u kućnoj radionici - patkice, žabe, kornjače, piliće, dalmatince, delfine... Kad neko naruči, ume da uradi i nešto što iskače iz klišea. Radio je tako karikaturu šefa, koje su njegove radnice naručile, fudbalere Zvezde i Partizana, ajkule, obućare, klovna iz Mekdonaldsa... Radio je i malo slobodnije figurice srpskih političara, ali o tome ne želi da priča nikako. Sve se nešto snebiva, odmahuje rukama i viče "Ma ne, ne bih o tome, to sam se ja nešto malo igrao".

Jedva ga, tek na nagovor sina Gorana, ubeđujemo da nam pokaže i one erotske i najzad, s teškom mukom, izvlači dve, sve pravdajući se da su ostale razgrabljene.
- Evo, za ovu su mi stranci nudili 50 evra, ali nisam hteo da je prodam - priča umetnik i pokazuje figuricu Deda Mraza, kom bi na polnom organu, toliko velikom da ni na sanke ne može da stane, pozavideli mnogi Srbi. Prodavao ih je svojevremeno u seks-šopovima, i kaže, išli su ko alva.

- Odnesem ja u onaj seks-šop na Slaviji tri figurice, a ona prodavačica - gleda cenu, pa gleda figuru i kaže, neće to da prođe, skupo je. Kad, nije prošao ni dan, ona već zove. Viče, dve već prodala i pita imam li još. Ženske erotske figure retko radim, jer kod njih to ne može tako dobro da se naglasi kao kod muških. Mada sam svojevremeno radio i ženske za Izbor za mis nudizma u Crvenoj Glavici kod Svetog Stefana - objašnjava i pokazuje stare fotografije s mora, gde na licu mesta stvara svoje mala umetnička dela.

Figurice, uglavnom, pravi spajanjem kamenja, onako kako ih je priroda oblikovala. Radi tek s proleća, zbog prašine i isparenja boja. One koje su komplikovanije, s više kamena, boja, detalja, skuplje i proda.
- Bojim ih hladnim keramičkim bojama, mada stranci traže i bez boje, za akvarijume. I, sve se proda. Napravio sam jednom nekog gavrana, za kog sam mislio da ga nikad neću prodati. Kad, dođe žena i od sto figurica pokaže prstom pravo na njega. A, sa decom iz Podgorice sam se šalio - reko', ja vučem kamenje iz Crne Gore, a ti ga vraćaš nazad - priča Milinković i hvali se kako su njegove figurice završile u Nemačkoj, Americi, Republici Srpskoj, Grčkoj...

Seća se da je jednom ekipa iz Republike Srpske u cugu pokupovala 106 figurica i praktično mu počistila tezgu, ali i jedne beogradske vejavice kad ga je kupac pronašao u haustoru neke zgrade i pazario desetak figurica.
- Znam da nisam Pikaso, ali je ovo ipak ručni rad, a o stručnosti odlučuje prodaja. Jedan me tako u Knez Mihailovoj ubeđivao kako je bolji. Reko', ajde da izmešamo figurice, pa da vidimo. Kad, ja prodam 10, a on jednu - hvali se Milinković i žali se kako u Gradu svi kukaju da nema dovoljno suvenira, a onda ne daju tezge.

Konkurisao je 2001. godine za sve lokacije od Knez Mihailove do Kalemegdana. Kaže, svi ga tapšali po ramenu, predložili da se plan postavljanja tezgi proširi, a onda ništa.
- Neću ja ništa za džabe, nego samo da mi daju lokaciju. Ovako me u Knez Mihailovoj ulici znaju i inspektori i prodavci. Diraju me, teraju, gone kao da sam general Mladić - priča svoju muku Milinković, i priseća se da je jedino priznanje dobio još u osmoljetki, kad je učiteljica ispod njegovog rada napisala da je spreman za izložbu.

Kaže, moglo bi od ovoga pristojno da se živi. Jedan je tako u Minhenu od kamenih figura zaradio za kuću, kola i jahtu. Moglo bi, ali kad bi imao gde da prodaje.


Izvor: Glas Javnosti \ Aleksandra Klarić-Žak,Foto: Vesna Anđić
   
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 02:44:04
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.062 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.