DC++ je klijent (program koji pristupa nekom serveru) koji sluzi za razmenu fajlova putem DC Hub-a (servera). Na taj hub se poveze vise korisnika koji onda izmedju sebe mogu da razmenjuju razne fajlove (filmove, muziku, bilo sta).
Pomenuti program mozete skinuti na hxxp:|| dcplusplus. sourceforge. net/
DC++ 0. 670
Ovaj klijent je potpuno besplatan i nema nikakav reklamni sadržaj. Nije potrebna čak ni instalacija pošto je sa sajta moguće preuzeti Zip arhivu sa zapakovanim programom. Posle otpakivanja arhive i pokretanja programa, otvoriće se prozor za podešavanja. Neophodno je uneti jedinstveni nadimak i podesiti način pristupanja mreži (direktno ili preko proxy servera). Potrebno je definisati i direktorijum u kojem se nalaze fajlovi koji su vidljivi drugim korisnicima. Ovde važi deviza „što više, to bolje” jer tek veća količina deljenih podataka omogućava ulaz na hubove (o kojima će biti više reči kasnije). Posle definisanja deljenog direktorijuma, DC++ počinje dugotrajan proces pozadinskog indeksiranja fajlova (hashing). Za svaki fajl se kreira tzv. TTH informacija tako što se fajl analizira u manjim delovima. Za svaki delić se kreira poseban TTH, a onda se svi TTH-ovi spajaju u jedan niz od 39 slova i brojeva. Ovaj jedinstveni broj je neka vrsta registracione tablice svakog fajla. Fajlovi istog imena i veličine, a različitog sadržaja imaće različit TTH. To olakšava pretragu za alternativnim izvorima i omogućava segmentirani download (koji još nije implementiran u DC++). Od verzije 0. 400 indeksiranje je obavezno, tako da je neophodno naoružati se strpljenjem ukoliko se veličina deljenog direktorijuma meri gigabajtima. U vezi sa deljenjem fajlova je i definisanje broja slobodnih slotova, to jest broja korisnika koji mogu istovremeno da skidaju fajlove s vašeg kompjutera. Ovde treba biti obazriv jer preveliki broj može da zaguši konekciju, a premali da spreči povezivanje na mrežu.
Pošto je u pitanju decentralizovana mreža, ne postoji neki zajednički server na koji se povezuje da bi se počelo s radom, već je neophodno spojiti se na hub (čvorište).
Što se izbora tipa konekcije tiče, direktni režim je, naravno, najbolji. U njemu DC++ pravi neposredne konekcije s drugim korisnicima. Pasivna i SOCKS5 konekcija donose ograničenja jer sva komunikacija ide preko haba, pa tako neki habovi dozvoljavaju samo pristup korisnicima preko direktne konekcije. Kada se DC++ poveže na hab, pojaviće se lista korisnika i s njima je moguće razgovarati (DC++ se ponaša kao IRC klijent). Pretraga za određenim fajlom je jednostavna i precizna jer je moguće podesiti veliki broj parametara pretrage. Pretraga se obavlja na svim habovima na koje je DC++ u tom trenutku povezan. Što je najbitnije, moguće je uključiti prikazivanje samo slobodnih korisnika koji poseduju dotični fajl, pa njegovo skidanje može odmah početi. U protivnom, ako su svi slotovi korisnika popunjeni, bićete primorani da čekate u redu. Od svakog korisnika moguće je skinuti kompletnu listu deljenih fajlova, pa je download zanimljivog materijala moguće obaviti i po kompletnim direktorijumima. Zahvaljujući TTH-u, mogu se pronaći i alternativni izvori, ali segmentirani download još uvek nije podržan. Za one koji nisu dovoljno maštoviti, postoji opcija Search Spy koja prikazuje pretrage ostalih korisnika, pa je nečiju dobru ideju moguće iskoristiti za svoju pretragu.
Adresa somborskog dc++ hub-a je dchub://somborskihub. no-ip. info:1000
« Poslednja izmena: 10. Jul 2010, 11:04:06 od Somborskihub »