Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kako su nastale pantalone, čarape, tange...  (Pročitano 687 puta)
02. Sep 2009, 09:12:51
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64


Pantalone su izmislili azijski konjanici kako bi lakše uzjahali. U Rim su dospele u prvom veku, a sve do 20. bile su zabranjene ženama! Jovanka Orleanka kažnjena je zato što se oglušila o to pravilo.

Žaklina Onazis je šezdesetih godina prošlog veka zamoljena da ode iz jednog njujorškog restorana na čijim je vratima stajao natpis: "ne primamao žene u pantalonama".

Poreklo kravate vezuje se za hrvatsku konjicu čiji su pripadnici tokom Tridesetogodišnjeg rata (1618-1648) vezivali maramu oko vrata.

Džins se pojavio u Evropi krajem srednjeg veka, a tek je u 19. postao prepoznatljiv kao odeća lučkih radnika. Bavarski emigrant Levi Štraus počeo je 1873. godine u Americi sa industrijskom proizvodnjom ove tkanine.

Bikini je dizajnirao Žak Hjam 1946. Nazvao ga je "atom" ali je njegov model ostao nezapažen. Uspeh je nešto kasnije postigao Luis Rid sa bikinijem koji je dobio ime po atolskom ostrvu na kojem je eksplodirala atomsak bomba.

Podvezice su se pojavile još u 13. veku i to kao deo muške garderobe.

Čarape su nosili drevni Rimljani. Bile su od grubog materijala. Pamučne su se pojavile krajem 18. veka, a od 1938. prave se i od najlona, materijala koji je patentirao Dipon.

Tokom Drugog svetskog rata mnoge žene su crtale liniju na listovima kako bi izgledalo kao da nose ‘najlonke’, piše "Politikin Zbavanik". Ovaj trik postao je nepotreban nakon 1955. kada su počele da se proizvode najlonke bez šava.

Grudnjak su nosile Rimljanke kako bi učvrstile grudi. One su to zvale strophium, a reč je o marami koja se obmotavala oko prsa. Moderni grudnjak pojavio se tek u 20. veku.

Kaiš su nosile egipatske plesačice, ali samo to na potpuno golom telu. U srednjem veku postao je statusni simbol, zabranjen ženama sumnjivog morala.

Maramica je kod starih Grka bila veličine peškirića za ruke. Rimljani su korstili dve: jednu za brisanje znoja, a drugu za brisanje usta. U renesansi je bila znak prefinjenosti.

Tange, ili komad sukna oko bedara nosili su drevni Egipćani, kao i neki primitivni narodi. Danas ih nose mnogi, i mladi i stari.

Slaganje boja aktuelno je oduvek. Crno za sahranu, belo za venčanje, plavo za dečake, roze za devojčice. Boje su se oduvek koristile kako bi se naznačile društvene, psihološke i polne razlike.



Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.