Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 21:11:28
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kako snimiti kratki film?  (Pročitano 10830 puta)
21. Maj 2012, 23:30:58
Hronicar svakodnevice


NIHIL in Sacculo quod non fuerit in Capite

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 602
Zastava
Browser
Opera 11.64
Hteo sam ovu temu da objavim na buvljaku, ali cenim da će ovde biti ljudi koji poznaju film i interesuju se za njega, tako admini, ako mislite da treba na buvljak, slobodno premestite, ali ja mislim da će mi više koristiti ovde.

Već par meseci čuvam petostrani scenario za jedan kratak umetnički film koji želim da produciram i režiram sam. To će mi biti svojevrsna vežba i dobra reklama. Počeo sam da se interesujem za filmsku režiju tek kada sam upisao fakultet koji nema veze sa režijom. Iako me obe stvari interesuju, film me više privlači i definitivno će mi više koristiti i ispuniti nego inženjering (iako volim obe stvari).

Dolazi leto i planiram da realizujem taj projekat. Želim da napravim kvalitetan film, kvalitetnu fotografiju i zvuk. Film je smešten u nekoliko soba jednog stana za deset minuta razmaka. Imam samo dvoje glumaca od kojih se drugi pojavljuje u poslednjem minutu.

Što se tiče finansiranja, nadam se da će 500 evra biti dovoljno za eventualnih 3 dana snimanja, odnosno jedan vikend od kojih jedan dan samo za pripremu i probu. Možda bi mi trebalo i manje. Novac nemam, ali mislim da znam kako da ga obezbedim.

Interesuje me koja bi bila kvalitetna digitalna kamera da se napravi dobra fotografija i kako bih mogao da snimim ton. Recimo da ovi ljudi sa TV-a imaju jednog kamermana i tonca i to mi izi pgleda sasvim OK, tako nešto meni treba. Veliki deo novca bi otišao na ta dva elementa. Možda bi manji deo novca otišao na glumca i glumicu, lokaciju za snimanje i postprodukciju. Deo novca bi otišao na hranu, piće i gorivo za ekipu. Pošto će snimak biti digitalni, montažu ću raditi sam na svom računaru uz odgovarajuće programe, ili ako bi bilo nešto zahtevnije, onda kod nekog prijatelja ili u nekom studiju koji bih platio novcem iz budžeta.

Vrlo je teško da govorim o projektu jer je cela stvar još uvek sveža i imam mnogo nedoumica oko toga gde kasnije objaviti film, kako ga prikazati ljudima, da li bih mogao da ga pošaljem na neki festival i ako bih mogao na koji. Svaka informacija ili ideja je dobrodošla.

Ako imate predstavu koju kameru bih mogao da koristim i kako najbolje da snimim zvuk (nema dijaloga), jer će bez njega biti monoton. Imam zvonjavu, alarm, zvuk sa TV-a, gradsku buku, sve po malo. Imam unutrašnji monolog.

Inače preko leta pišem mafijaški scenario za dugometražni film koji želim da snimim u Srbiji, tako da će mi ovo biti odličan uvod u režiju.

Javljajte se sa bilo kakvom idejom ili sugestijom.  Smile Smile
« Poslednja izmena: 21. Maj 2012, 23:40:29 od Zlaya90 »
IP sačuvana
social share
"Da, istina je da ja uvek preduzmem više nego što mogu da ostvarim." - Nikola Tesla

"Nećete rešiti svoje probleme istim mislima kojim ste ih stvorili." - Albert Ajnštajn

  
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Opušteno

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 85
Zastava Novi Sad
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 13.0
Mislim da si mnogo ambiciozan po pitanju kvaliteta sa buđetom od 500e. To bi moglo da si ranije nabavio  odgovarajuću opremu.
Ako hoćeš da ostaneš u okviru 500e  mozes da koristis bilo koju kameru sa malo jacom rezolucijom... Znaci,klasicne kamere koje mozes da kupis u bilo kojoj radnji za tehnicku robu. Tonom se nikada nisam bavio.
Takođe treba da naučiš i malo o rasvetlli scene i to će nešto da te košta
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 128
Zastava Zemun
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 12.0
mob
Apple 5S
Slazem se sa komentarom iznad da nabavis bilo koju kameru malo jace rezolucije, narocito sto ti je to prvi film, amaterski, kratkometrazni, nemas potrebu da juris ne znam kakvu profesionalnu opremu. Vise se koncentrisi na ovaj umetnicki deo, za pocetak, nego na tehnicki. Dugometrazni film nije ni malo naivna niti laka stvar. Ja ti preporucujem da odes na sajt FDU i da pogledas literaturu za reziju, procitas sve knjige, i onda polako krenes. Isto uradis i za produkciju. Nije rezija ni malo lak posao. Mada ako volis guraj. Sto se tice prikazivanja. Prvo ti njega snimi, a do tad ja cu ti se raspitati malo gde bi mogao da ga objavis, mada za pocetak ni internet nije los pocetak, u smislu objavis ga na youtube-u, share na sve moguce socijalne mreze, itd. Ja ti zelim srecu!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 1473
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 12.0
Ja koliko sam skontao iz toga sto si napisao mislim da bi ti bilo bolje da preko nekog softvera kompjuterski naknadno ubacis ton. Manje problema sa mikrofonima i moglo bi biti mnogo bolje ukoliko to dobro obavis. Nadam se da ce ti uspeti to sto planiras  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


NIHIL in Sacculo quod non fuerit in Capite

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 602
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.64
Pa ja se nadam da će 500e biti više nego dovoljno za ovakav film. Nema tu nikakvih zahtevnih stvari, samo priča o jednoj osobi sa ozbiljnom porukom. Ako bih sve pripremio kako treba, bilo bi mi dovoljno par sati snimanja. Sve se dešava za deset minuta. Nemam zahtevne specijalne efekte, a što se tiče rasvete, tu će ćale da mi pomogne.

Obrazovanje, već sam pročitao 5 knjiga na temu "kako napisati scenario", par knjiga o režiji i rediteljima kao što su Kjubrik, Hičkok, Polanski i trenutno sam na knjizi Producing and Directing the Short Film and Video 4th ed - P. Rea, D. Irving (Focal, 2010). Pogledao sam kompletnog Kjubrika, Tarantina i Zemekisa, onda mnogo filmova od Spilberga, Skorsezea, Finčera, Polanskog, Aronofskog, Kopole, Alena, Karpentera pa da ne pričam sve reditelje.

Meni režija ne izgleda uopšte kao neki problem, kao ni pisanje scenarija. Ja već vidim kako izgledaju glumci, šta rade, kako izgleda scena, znam o čemu pričaju, ja već imam snimljen film u glavi. Jedini je problem to što trenutno ne mogu to da iskoristim. Razvio sam moćnu vizualizaciju, u ovom trenutku imam dva gotova scenarija, jedan koji planiram da počnem sa pisanjem preko leta (gotov je), i jedno 5 filmova pored toga za koje znam kako će se razvijati i o čemu će se raditi.

Što se tiče tona, to mi je veliki problem. Recimo da postavim mikrofon i snimim zvuk u određenom rasponu u praznoj sobi. Ali opet imam scenu u kojoj se čuje i vidi spiker sa TV-a.

Hvala svima na podršci, nadam se da ću uspeti sa ovim.  Smile
IP sačuvana
social share
"Da, istina je da ja uvek preduzmem više nego što mogu da ostvarim." - Nikola Tesla

"Nećete rešiti svoje probleme istim mislima kojim ste ih stvorili." - Albert Ajnštajn

  
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 1473
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 12.0
Jesi gledao ovaj film?



directors: Aki Kaurismaki, Victor Erice, Werner Herzog, Jim Jarmusch, Wim Wenders, Spike Lee, Chen Kaige

Mnogo zanimljiva stvar, radi se o proticanju vremena. Vise filmova (svaki traje po nekih 10-minuta) razlicitih rezisera u jednom. Vredi pogledati ako te interesuje snimanje filmova.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


NIHIL in Sacculo quod non fuerit in Capite

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 602
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.64
Nisam gledao ali mi izgleda zanimljivo. Recimo da bi 8 reditelja kratkometražnih filmova mogli da se udruže, spakuju svoje filmove u jedan i ubace naratora. (pod uslovom da su priče sličnog karaktera) Eto jednog dugometražnog filma i ideje.

Rodrigez je za 7000 dolara pre više od 20 godina snimio dugometražni akcioni film i to u SAD-u! Tarantino je dao svoj scenario nekoj ženi na čitanje, ona je pročitala i oduševljena prosledila svojoj drugarici sa kojom ide na fitnes. Ta njena drugarica je pročitala i oduševljena poslala svom prijatelju Harviju Kajtelu. Harvi je nabavio milion dolara za produkciju i Tarantino i Bender još 200 000 i snimili su film koji je zaradio dva svoja budžeta - Reservoir Dogs. Kjubrik je uz pomoć prijatelja počeo sa malim filmovima. Nijedan od ova tri reditelja nije išao na režiju, ali su svi odlični reditelji.
« Poslednja izmena: 22. Maj 2012, 17:05:48 od Zlaya90 »
IP sačuvana
social share
"Da, istina je da ja uvek preduzmem više nego što mogu da ostvarim." - Nikola Tesla

"Nećete rešiti svoje probleme istim mislima kojim ste ih stvorili." - Albert Ajnštajn

  
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 1473
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 12.0
Citat
Recimo da bi 8 reditelja kratkometražnih filmova mogli da se udruže, spakuju svoje filmove u jedan i ubace naratora.


Film koji sam ti predlozio je takav samo sto nema naratora. Deluje nedoreceno sto doprinosi da izgleda pomalo misticno i tera na razmisljanje. Pogledaj. To su sve dobri svetski reditelji.

Sto se tice tih pravnih zavrzlama ne mogu ti pomoci. Jedino mogu da ti kazem da pitas nekog advokata za savet (jos kad bi ga poznavao, da ti ne naplati..) ili nekog sa iskustvom.

Voleo bih da pogledam tvoj film kad bude gotov...  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


NIHIL in Sacculo quod non fuerit in Capite

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 602
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.64
Voleo bih da pogledam tvoj film kad bude gotov...  Smile

Čista psihologija!  Smile Jedan scenario je o požudnom momku a drugi o grešnoj ženi.  Smile Ovaj što planiram je o momku koji je ušao u pogrešan posao. Smile

P.S. Inače ih čuvam za USA. Za EU i Srbiju imam drugačije teme.
« Poslednja izmena: 22. Maj 2012, 17:42:36 od Zlaya90 »
IP sačuvana
social share
"Da, istina je da ja uvek preduzmem više nego što mogu da ostvarim." - Nikola Tesla

"Nećete rešiti svoje probleme istim mislima kojim ste ih stvorili." - Albert Ajnštajn

  
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 1473
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 12.0
Citat
Čista psihologija!  Smile Jedan scenario je o požudnom momku a drugi o grešnoj ženi.

Frojd...  Smile Smile

Citat
Ovaj što planiram je o momku koji je ušao u pogrešan posao.

Neiskusan mladic koji se zalece bez razmisljanja o posledicama? Moglo bi biti dobro. Zvuce veoma ozbiljno.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 21:11:28
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.