Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 04:41:08
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kako ojačati moždane mišiće  (Pročitano 915 puta)
16. Dec 2008, 17:21:16
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
Kako ojačati moždane mišiće

Autor: Vedran Kramer, prof.

Spoznajne sposobnosti mogu se sačuvati, pa i poboljšati vježbom, kao što tjelovježba ojačava tjelesnu kondiciju


Ono čime se ne služite, propada. Ova stara izreka dugo se odnosila samo na mišiće, tetive, ligamente i druge dijelove tijela koji služe za kretanje, dizanje, guranje i srodne tjelesne aktivnosti. Posljednjih godina znanost je, međutim, dokazala ono što su mnogi samo slutili: i mozak kojim se ne služite također propada. I obrnuto, mozak koji rabite dulje ostaje u formi.

Spoznajne sposobnosti kao što su pozornost, obrada vizualnih i prostornih podataka, slušanje, motorna koordinacija, planiranje i rješavanje problema opadaju s vremenom ako se redovno ne koriste. Ipak, spoznajne sposobnosti moguće je sačuvati, pa i poboljšati vježbom, analogno načinu na koji tjelovježba ojačava tjelesnu kondiciju i mišićni tonus.
 
Istraživanje koje je proveo dr. Joe Verghese sa Sveučilišta Albert Einstein u New Yorku otkrilo je da uvođenje jedne nove mentalne aktivnosti u životnu rutinu, primjerice rješavanje križaljke ili igranje dame jednom tjedno, smanjuje rizik od demencije za sedam posto, a od Alzheimerove bolesti čak za 64 posto. Štoviše, kod osoba koje rješavaju križaljke četiri puta tjedno, rizik od demencije pada za 47 posto.
U istraživanju su sudjelovala 2802 dobrovoljca stara 65 ili više godina, koji su pet tjedana izvodili određene mentalne aktivnosti po dva i pol sata tjedno. Proučen je učinak šest različitih aktivnosti, a najbolje su rezultate pokazali čitanje, sviranje glazbala i igranje igara na ploči poput šaha i dame.
"To možemo usporediti s tjelesnim treningom. Kad vježbate i gradite mišiće, otporniji ste na ozljedu i bolesti. Vježbate li mozak, postajete otporniji na učinke degenerativnih bolesti kao što je Alzheimerova", komentirao je dr. Verghese.

Neuroplastičnost i neurogeneza

Mentalna aktivnost ima blagotvoran učinak po zdravlje zahvaljujući osobinama mozga koje se zovu neuroplastičnost i neurogeneza. Suprotno nekad uvriježenom mišljenju, mozak ima sposobnost mijenjati oblik tijekom života i stvarati nove živčane stanice, koje se umrežavaju s ostatkom mozga. Što mozak ima više neurona i što su oni više povezani s drugim neuronima, to je mentalna sposobnost veća.
 
Neuroplastičnost i neurogeneza spašavaju mnoge žrtve moždanog udara i drugih bolesti ili ozljeda našega "krovnog" organa od potpunoga gubitka funkcije. U knjizi "Mozak koji se mijenja" Norman Doidge opisao je brojne primjere selidbe moždanih funkcija zahvaljujući neuroplastičnosti. U jednom primjeru kirurgu u pedesetima moždani udar paralizirao je lijevu ruku. Tijekom rehabilitacije liječnici su mu podvezali zdravu ruku i dali mu zadatak da čisti stolove. U prvo vrijeme taj je zadatak zvučao nemoguće. No, polako se paralizirana ruka počela sjećati kako se kreće i čovjek je naučio ponovno pisati: moždane funkcije uništene udarom preselile su se u zdrava područja.
Mozak nadoknađuje štetu tako što reorganizira i uspostavlja nove veze između zdravih, nedirnutih neurona. Dugo su znanstvenici vjerovali da nakon određene dobi mozak više ne stvara nove stanice i neuronske veze, no danas se čini da je istina upravo suprotna - mozak se stalno mijenja i to posredstvom aktivnosti kao što su učenje, igra i rješavanje problema. To je razlog zašto čovjeku koji je postao stručnjak u određenom području "rastu" dijelovi mozga koji reguliraju tu vještinu.

Učenje "bilda" mozak

Londonski taksisti, primjerice, imaju veći hipokampus od londonskih vozača autobusa. To se događa zato što je taj dio mozga specijaliziran za pribavljanje i korištenje složenih prostornih informacija radi djelotvorne navigacije. Taksisti moraju kružiti gradom kako bi pronašli adrese, a vozači autobusa slijede ograničen broj ruta.
Plastičnost mozga opaža se i kod osoba koje govore više jezika. Učenje stranog jezika moguće je kroz funkcionalne promjene u mozgu, pa je tako lijeva donja kora tjemenog režnja veća u dvojezičnih nego kod jednojezičnih osoba.
Plastične promjene događaju se i u mozgovima glazbenika u usporedbi s neglazbenicima. Volumen sive tvari u područjima mozga uključenim u sviranje najveći je u profesionalnih glazbenika, srednje je veličine u amaterskih glazbenika, a najmanji kod onih koji nisu glazbenici.

Kao i tjelesnu kondiciju, moždanu formu moguće je poboljšati discipliniranom vježbom, koja nudi raznolike izazove u konstruktivnom okruženju. Mnogi ljudi nakon završetka obveznog školovanja upadaju u rutinu i prestaju um izlagati poticajima. Stoga je presudno nastaviti poticati mozak mentalnom aktivnošću i nakon završetka školovanja i trenirati pozornost, pamćenje, razmišljanje i podnošenje stresa.
Da bi bila djelotvorna, mentalna stimulacija mora sadržavati sljedeća četiri elementa: novost, raznolikost, izazov i praksu. Uz to, za bolje zdravlje mozga potrebna je i kontinuirana tjelesna aktivnost. Tjelesni napori potiču rađanje novih živčanih stanica tijekom cijelog života, dok mentalna aktivnost povećava izglede za preživljavanje novih neurona i sposobnost uspostavljanja funkcionalnih spona s postojećom mrežom neurona.

I surfanje internetom je zdravo

Učenje jezika ili sviranja instrumenta, igranje dame, šaha ili preferansa, rješavanje križaljki i zagonetki, čitanje zahtjevne literature, sudjelovanje u debatama - sve su to aktivnosti koje služe kao dobar mentalni trening. Međutim, ljubitelje interneta veselit će najsvježije otkriće.
Novo istraživanje naznačilo je da pretraživanje interneta uvelike pomaže održavanju mozga u dobroj formi. Istraživanje, provedeno na skupini sredovječnih i starijih ispitanika, pokazalo je da traženje podataka na internetu aktivira mozak jače od običnog čitanja. "Već i jednostavan, svakodnevni računalni zadatak aktivira moždane sklopove. Moguće je da ta aktivnost ojačava naše mozgove", rekao je voditelj istraživanja dr. Gary W. Small, direktor Centra za proučavanje starenja u Los Angelesu.
Istraživači su unovačili 24 osobe između 55 i 76 godina starosti, od kojih je pola imalo iskustva s internetom, a druga polovica nije. Ispitanici su stavljeni u uređaj za magnetsku rezonanciju (MR) i dobili zadatak da surfaju i traže raznolike informacije. Budući da je uređaj za MR premali za tipkovnicu, promatrali su računalni zaslon kroz naočale i pomicali kursor mišem. Kod svih dobrovoljaca zabilježena je povećana neuralna aktivnost, no veća je bila kod onih koji su imali iskustva s internetskim pretraživanjem. Ipak, i kod neiskusnih pretraživača došlo je do porasta aktivnosti nakon pet dana surfanja jedan sat dnevno. Većina se aktivnosti događala u čeonom režnju, koji je upleten u složeno rezoniranje i donošenje odluka.
"Unatoč ovim rezultatima, nije pametno pretjerivati s računalima. Dobro je aktivirati čeoni režanj, ali treba napraviti i stanku te se družiti s ljudima i raditi na dijelu mozga koji regulira neposredne međuljudske odnose", zaključuje dr. Small.

Izvor: Vaše zdravlje
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.63
mob
Apple iPhone 6s
Raznovrsne aktivnosti...
Nikako jednolicno...
Covek jako brzo otupi a da toga nije ni svestan...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Soldier of fortune

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 302
Zastava Apatin
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Samsung s5230
Da nazalost, takodje se slazem sa gore navedenim da se mozak vezba kao i misici. Nisu samo informacije bitne cilj je i izvuci nesto korisno iz brda smeca, tj. uciti da bi ste znali sta trazite.
IP sačuvana
social share
Arguing on the internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you are still retarded.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.62
mob
Apple iPhone SE 2020
Spavanjem...
Izes ti sve te savete kada nisi u stanju da se dobro naspavas...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 04:41:08
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.068 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.