Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kako je Međugorje postalo hrvatsko svetilište - od srpskog stratišta do prevare  (Pročitano 7059 puta)
18. Avg 2013, 14:22:11
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
Browser
Safari 536.30.1
mob
Apple iPhone SE 2020
Kako je Međugorje postalo hrvatsko svetilište
Aleksandar PALIĆ | 18. avgust 2013. 10:30 | Komentara: 10
Kako je Međugorje, gde su stradali pravoslavni monasi i civili, postalo svetilište. Potomcima ustaša Devica Marija se „ukazala“ tačno na godišnjicu pokolja


Međugorje je uz pomoć katoličke crkve godinama služilo za buđenje hrvatskog nacionalizma

KRAJ prevare u Međugorju ili novi zamah za hrvatsko svetilište nastalo nad srpskim žrtvama? Odgovor na ovo pitanje uskoro bi trebalo da pruži Kongregacija za doktrinu vere u Vatikanu i sam papa Franja.

Vatikanski kardinali nedavno su, naime, završili trogodišnju istragu o navodnom čudu u Hercegovini, koje je poslednjih decenija podgrevalo hrvatsku nacionalnu vatru, pripremajući izlazak iz Jugoslavije. Razlog je to što su s druge strane brda, na kojem se Devica Marija navodno ukazivala hrvatskoj deci, ustaše 24. juna 1941. godine mučile i ubile svih sedam srpskih monaha iz obližnjeg pravoslavnog manastira Žitomislić. Nešto kasnije, ustaški odredi pobili su još 3.000 muškaraca, žena i dece, gotovo sve srpske nacionalnosti, i zakopali ih u jamu kod Međugorja.

Godinu dana posle smrti Josipa Broza, 24. juna 1981. godine, a upravo na godišnjicu ustaškog pokolja, šestoro dece iz hrvatskih porodica (najmlađe je imalo 10, a najstarije 16 godina) „videlo“ je u Međugorju Devicu Mariju, to su rekli roditeljima, što je bilo dovoljno da se napravi kult zbog koga je ovo hercegovačko selo do danas posetilo više od 30 miliona hodočasnika, a ondašnjim katoličkim sveštenicima džepovi su napunjeni do vrha.

Među tom decom našla se i unuka ustaše Mata Ivankovića, koji je učestvovao u pokolju 3.000 Srba u Međugorju!


Citat
HRVATSKI DOM
ZLOČINI nad Srbima u 20. veku često su služili za gradnju nacionalnog identiteta Hrvata. Primer za to je ubistvo 1.200 srpskih civila u glinskoj pravoslavnoj crkvi krajem jula 1941. godine. Ubrzo po završenom pokolju, Glinska crkva je srušena, a na njenom mestu, šezdesetih godina prošlog veka sagrađen je Spomen-dom žrtava fašizma. Međutim, 1995. godine oštećene su i uklonjene ploče sa imenima žrtava, a spomen-dom preimenovan je u Hrvatski dom!

Ubrzo je postalo jasno da lokacija „ukazivanja“, u blizini srpske masovne grobnice, nije odabrana slučajno i da je delu katoličkog sveštenstva bilo veoma stalo da se baš u Međugorju uspostavi lažni kult. Odmah po objavljivanju „čuda“ verski obredi su pretvoreni u propagandu ustaštva. Pevane su pesme u čast Ante Pavelića, a na stenama i fasadama osvanuli su ustaški simboli.

- Nacionalni identitet savremenih Hrvata prečesto je građen na katoličanstvu i suprotstavljanju Srbima, koji su poslužili kao cement za spajanje raznorodnog nacionalnog stanovništva stopljenog u hrvatsku naciju, gde je značajan udeo pokatoličenih Srba iz različitih istorijskih epoha, ali i Čeha, Mađara, Nemaca i drugih naroda nekadašnje Austrougarske, koji su se vremenom asimilovali - kaže istoričar Dragan Petrović.

I danas, kada je prošlo više od 18 godina od građanskog rata u Jugoslaviji, a Zagreb postao jedna od prestonica u EU, Srbi su i dalje dežurni krivci za sve loše što se dešava u Hrvatskoj.

- Još je Jovan Dučić rekao da je hrvatska nacija formirana od nekoliko srpskih elemenata, a jedan od njih je i jezik, koji su usvojili od Vuka Karadžića. Zato, kada god je potrebno, unutrašnji politički faktor u Hrvatskoj iskoristi antisrpsku retoriku. Ipak, unutrašnji politički faktor je samo produkt spoljašnjeg, koji je i doveo do bratoubilačkog rata. Antisrpstvo u Hrvatskoj zapravo su kroz istoriju instalirale velike sile, kojima je bio cilj da se zamrzimo za sva vremena i da tako spreče veliku južnoslovensku državu. I danas određenim centrima moći odgovara da tinja ta vatra između Srba i Hrvata - objašnjava Vladislav Jovanović, bivši ministar spoljnih poslova SRJ.

BAHANALIJE KOD PLAVE GROBNICE

NA hrvatskom ostrvu Pag i njegovom najpopularnijem letovalištu za mlade Zrće, i ove godine organizuju se lude žurke, na kojima se opija i orgija... Sve ovo odvija se pored mesta gde se nalaze kosti hiljade srpske dece i žena, ubijenih u dva logora - „Slana“ i „Metajna“.

Prvi logor za žene i decu u Drugom svetskom ratu bio je onaj u Metajni. Nalazi se nedaleko od plaže „Zrće“. Na dnu mora, ispred „hrvatske Ibice“, je plava grobnica sa kostima mučenika kojima su posle klanja vezivali kamenje oko vrata i bacali ih u vodu.

Nedavno je treći put uništena spomen-ploča žrtvama ustaškog terora logora „Slana“ i „Metajna“. Savez antifašističkih boraca i Srpsko narodno veće postavili su je 29. juna, a uništena je već 18. jula. Prvi put ploča je postavljena 1975, a uništena 1991. Obnovljena je tek 2010, kada je potrajala tek dva dana.

Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 2178
OS
Mac OS X v: 10
Browser
Safari 8536.25
10.08. ove godine, pozove me prijatelj iz poreča da dodjem kod njega sa svojom porodicom i budem njegov gost.
inače, taj moj prijatelj je italijan, starosedeoc, kako on kaže, rodjeni istrijanin i to naglašava. dodjem kod njega u goste sam. čovek me provede celom istrom, odemo u italiju, odvede me podno motovuna u selo u kojem su rodjeni njegovi roditelji, preci... jednom prilikom, dok smo večerali primetim, da nigde u njegovoj kući, autu, nisam primetio šahovnicu ili gospu iz medjugorija? kažem mu šta sam primetio, a on mi na to odgovori. ja sam rodjeni istrijanin, italijan, ova teritorija je tek od 1945 godine van italije, a italijani su tih godina na ovim prostorima ubijani, proterivani, nasilno asimilizirani u hrvate. moja porodica je pobegla u italiju, tek 1955 su se vratili na svoje, kao i mnogi drugi. 1991 godine kada je počeo gradjanski rat u SFRJ, kaže on, ja sam pobegao ponovo u italiju i tamo bio sve do 1996 godine, koristeći svoje pravo, da ga italijan ne učestvujem u tom ratu. kažem ok. kapiram, a on mi na to kaže, ne kapiraš! ovo nije hrvatska! zato ja u mojoj kući nemam ni jedan simbol hrvatske, već samo simbol Istreni zastavu Istre. simbol istre je koza, a boje su zelena i plava. kažem ja, ma kapiram to, ali ti si ipak katolik, a u medjugorije dolaze milioni katolika iz čitavog sveta, mole se, klanjaju se...itd. to je sve jedna obična prevara, kaže on, lako je varati pitome italijane, francuze, irce...itd. ali kada se oni tamo, misli na ljude iz ljubuškog, čitluka, metkovića, mostara, ponašaju kao da je to sve jedan veliki vašar, turistička sezona...tamo za mene, katolika vernika, nema mesta i ispriča mi šta je doživeo jedan njegov prijatelj italijan, novinar iz italije, koji je otišao u medjugorije, da uradi reportažu o medjugoriju. kaže, krenuo je pun entuzijazma da uradi reportažu o Majci Božijoj, o samom mestu, ljudima koji tamo žive, o ljudima kojima se Devica Marija prikazuje...itd. medjutim kada je stigao u samo medjogorije, shvatio je, da su stvari mnogo drugačije od onoga, kako se želi prikazati medjugorije. i baš tada, na samom ulazu u medjugorije, odlučio je da ne bude novinar, već da bude običan vernik, turista. i tada stvari postaju jasnije, a on se nalazi u čudu. izmedju ostalog, došao je na dan mladih, koji se održava svake godine u avgustu u medjugoriju, odseo je hotelu u kojem mu je recepcioner ponudio ni manje ni više, sexualne usluge nekih deojaka čije on telefone eto slučajno ima. novinar je prihvatio ponudu i za 150€ u sobu mu je došla devojka da ga oralno zadovolji. dao joj je 150€ bez korišćenja usluge i sa njom obavio razgovor iz kojeg je saznao, da ta devojka već par godina dolazi u medjugorije i bavi se istim poslom sa još nekoliko devojaka sa strane. rekla mu je još, da skoro svaki recepcionar u medjugoriju ima njen telefon i da telefon neprestano zvoni, da ona od toga ima samo50€ ostalo uzimaju neki drugi ljudi. sledeće jutro se zahvalio recepcioneru i malo sa njim popričao. ovaj muje rekao, da svake godine na dan mladih u medjugoriju, jedan lokalni moćnik rasproda šleper kurtona. drogu ne nude, ali ako neko pita, upute ih na čoveka iz mostara, koji im može završiti sve šta požele.
kako jedan drugi moćnik u magacinima ima oko 7.000.000€ vrednosti u suvenirima u liku Majke Božije, koje mu pristižu iz Kine.pitao ga novinar, zašto se ne ulaže u putnu i saobraćajnu infrastrukturu? na šta mu je ovaj rekao, koga briga, to su čiste pare, državi se daje tek neki simboličan deo...itd. ispričao mi prijatelj još mnogo toga i ja kada sam pošao iz poreča, odlučim da prema crnoj gori ne idem pravo na dubrovnik nego da skrenem prema medjugoriju i vidim to medjugorije. stigao sam popodne oko 18h u medjugorije, imao sam utisak, da se vozim Altinom u Zemunu, samo što je ljudi bilo na hiljade, autobusa ništa manje. niko nije primetio da se vozim u autu sa BG tablama, napravio sam par krugova i onda se uputio prema Trebinju. i zaista, sve mi je to u medjugoriju izgledalo kao jedan veliki vašar, samo jedan veliki jebeno bogati vašar! trebali bi naši srbi sa altine da im se ukaže gospa, bilo bi to opasno bogato i dobro.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.16
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.16
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.