Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 [Sve]
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Како функционише ФДУ и наше глумиште у целини?  (Pročitano 4862 puta)
11. Apr 2018, 17:04:32
Jet set burekdzija

Zodijak Aquarius
Pol
Poruke 6942
Расправљали смо често о овоме на разноразним филмским и серијским темама, али никад доречено. Па сам нешто сад гуглао, мало истраживао, па ми цела прича уопште није јасна, рекох да бацим на форум.

Елем, ми стално понављамо, што гледаоци, што новинари, како је последња "велика" класа на ФДУ била класа '90 Владимира Јевтовића у којој су били Сергеј Трифуновић, покојни Небојша Глоговац, Војин Ћетковић, Нела Михаиловић и Наташа Нинковић. У ту мени пада у очи један податак, ако је веровати неком Сергејевом излагању, њих је било деветоро на класи - та класа је велика зато што је половина глумаца у тој класи изградила каријере. Половина! Шта је било са осталима?

Препричава се класа Миње Дедића из '79 (асистент је био Јевтовић) у којој су били Лаушевић, Гонцић, Брстина, Соња Савић и Цвијановић, а као апсолутно легендарна спомиње она из '82 (прва класа Јевтовића) где су били Манда, Бјелогрлић, Жика Тодоровић, Весна Тривалић, Јоковић, Бода Нинковић, Пеле, Бранка Пујић...

У последњих 20 година, иако је то тешко пратити јер не постоји нигде доступна потпуна документација, са класе (која има између 8 и 12 глумаца), каријеру (и то никакву велику и запамћену) гради троје, двоје, један или ниједан глумац/глумица.

Значи, организује се пријемни за глуму на ФДУ, пријави се 350-500 људи који изађу на бину да за максимално 7 минута представе своје умеће рецитације и декламовања, од тога комисија одабере између 13 и 15 који прелазе у ужи круг и недељу дана проводе на факултету где их тестирају на све могуће и немогуће уметничке способности да би на крају примили на глуму у просеку десет. Некад и мање јер није ни десет задовољило све услове. Пре три године (или две) уопште није било ужег избора зато што су од свих 400 пријављених нашли само 9 којима су били задовољни у првом кругу.

Из таквог бруталног решета, где је идеја да глумци постану само најбољи од најбољих, долазимо опет до оне чињенице горе - од тих десетак, у просеку ће двоје направити каријере. То сада отвара два питања: прво, какав је то избор глумаца и њихово школовање када су резултати такви и, друго, какви су били тих осталих 390 када је ово 10 убедљиво најбољих?

Кад сам се већ ухватио Јевтовића, његова последња класа је дипломирала 2014. и из те целе класе од њих десеторо за сада се једино Бранкица Себастијановић пробила као глумица. Не може се порећи, девојка је ванредно лепа и то је сигурно имало утицаја, не може се рећи ни да је лоша глумица, али за ове три улоге које је тумачила остаје утисак да би и људи који нису глумци једнаким квалитетом као она могли да одиграју изразе среће, беса, разочарања, туге или нечег петог. Просто, то није оно што би урадио Глоговац, њега видиш како плаче и у истом моменту не видиш њега него неког повређеног човека коме је тешко, заиста поверујеш у причу, док њу гледаш у сличној сцени и помислиш "па добро, фино је то, није лоше". И она је најбоља из те класе!

Мало ми је било жао када је гостовала у некој емисији и новинар је пита где је и шта ради, а она одговори како њена цела класа изводи повремено драмску вежбу где публика даје задатке а они импровизују на лицу места и како се тамо дивно забављају, као, дођите обавезно. И још додаје како се, ето, нада да ће бити неке позоришне улоге за њу, ако ништа онда да ће барем неку своју монодраму моћи да изводи на некој малој сцени. 

Значи, девојка која је глумила главне улоге у две врло гледане серије и главну улогу у најгледанијем филму те године, сада игра готово рекреативно неку зезалицу и радује се ако је позову хонорарно из неког позоришта да привремено "ускочи" у неку ролу. Је л' то само мени ненормално? Шта се ту дешава?

Била је репортажа прошле или претпрошле године оне глумице што је глумила Љубинку у Горким плодовима, требало би да се, ако нисам погрешио, зове Марина Лазаревић. И прича је била баш тужна, она је завршила ФДУ и годинама се мучила, није могла да нађе посао, па је онда добила улогу у тој серији (више-мање преко везе, другарица је са класе са Калином Ковачевић, а Љиљана је била продуцент) и понадала се да ће је неко приметити и понудити јој неку улогу, али ништа, па је пала у депресију и на крају успела да добије посао у Зајечару у позоришту. Кажем, мени је било толико жао девојке, али, опет, руку на срце, она њена глума је стварно... Мислим, максимално да је ставиш да у неку споредно-споредну улогу са две реплике, али не за више од тога. Опет, чија је то кривица? Је л' она крива што није вансеријска или они који су је школовали или, најзад, онај који ју је примио на академију уместо да јој препоручи да глума није за њу (девојка је била ваљда трећа година филолошког, студирала је руски)?

Док сам гледао Војну академију пре неких 5-6 година, није ми толико сметала гомила оних младих глумаца који су потпуно просечни са нагињањем ка лошем, проверио сам прво оног Перића и видео да је завршио БК, рекох, добро, приватне академије и тако то, шта очекивати више. Али онда после скапирам да је више од половине оних апсолутних антиталената са ФДУ!

Оно што је Шотра снимао пре неколико година, Мир Јам, Грех њене мајке, оно је таква страхота од глуме била да се човек хвата за главу. А тек главна глумица! Ивана Јовановић, такође дипломац ФДУ, оно је било испод нуле, увреда за гледање. Али добро, она је у међувремену сабрала два и два па тако сад живи у Америци као инструктор јоге.

Тамара Драгичевић, Нина Јанковић, лепе да их ставиш у кадар. Биковић са којим смо се измотавали када је глумио неког слепца у Стижу долари пре 15 година, он данас испаде најбољи од свих, још мало па доајен нашег глумишта. Шта рећи тек о Немањићима, ту и ови старији показују колико не знају.

Само сам навео неке примере, иначе је ово апсолутно правило за све наше филмове и серије. Сећам се да је неко бранио глумце тезом да се код нас врло мало снима и да су наши глумци школовани и навикнути за позориште где постоји доза преглумљавања и фацијалног наглашавања, али то је таква небулоза. Па онда не бисмо имали ниједног доброг глумца, сви су они школовани за позориште. Не, тачан одговор је да просто нису добри.

И сад, како смо дошли до ове ситуације? Са једне стране нема никаквих пара у култури, снима се један филм годишње и позоришта имају две премијере, а са друге сваке године само са београдског ФДУ изађе 10 нових глумаца који су већином исподпросечни и не ангажује их нико, осим у ситуацијама када баш нема пара па мора неко непознат и јефтин. Спрдамо се како нам се иста глумачка екипа већ деценију сели из филма у филм, а опет, нема кога другог. Разумем и режисера који успе да искука новац да коначно сними неки свој филм, па радије ће звати провереног Коју него ове мачке из џака.

Једног дана ће нам поумирати сви ови који ваљају и не знам шта ћемо онда гледати.

За крај, Вук Костић је такође дипломирао на ФДУ.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


Your tears don't fall They crash around me

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 18496
mob
Ericsson jeste
koga boli uvo za to

chuj ne zna sta cemo gledati :S mozhda strane kvalitetne serije i filmove lol
IP sačuvana
social share
Ljudi i danas mogu da zive bez straha i mrznje ako mogu da shvate da nisu kreatori svoje sudbine
nego su kreacije svoje sudbine, odnosno da nemaju odgovornost ili zaslugu za sve sto im se desava.
Emotivni strah i mrznja su emocije koje su rezultat neshvatanja zivota.
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
Dastin Hofman i Dzin Hekmen su ista generacija na tako nekom americkom FDU. I jedan i drugi su izglasani od strane kolega kao neko ko se nece najesti para od gluma. Pa ipak oni napravili odlicne karijere a ostali pitanje gde su i sta rade. Tako da, to otprilike ne znaci nista, neko ce da se probije a vecina naravno da nece bez obzira na talenat. I da nasi imaju posla kao Holivud opet bi konkurencija za uloge bila katastrofa i opet bi im neki Koja uzimao iste. I FDU ne bi tada zavsavalo 10 nego 110 zbog potraznje. Svi "wannabe" glumci se npr sele u Los Andjeles, konobarisu da bi imali za leba i idu po audicijama. Al mozda 1%, ako i toliko uspe. Tako je i sa nasima jbg.

A o FDU, sta da ti pricam kad ona konjasta Orascanin, sada Teodosic ima zavrsenu istu. Pravi se da je neka riba, navatala prvo Kostica za ulogu u seriji pa presla na Teodosica. Naravno od glume ni g, sve sto se o njoj pise kako se skida u seriji i kakav joj je ljubavni zivot. Tako da, ni taj FDU nije kao sto je nekada bio.
« Poslednja izmena: 11. Apr 2018, 17:28:50 od marko 284 »
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Monkey see, monkey do.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 25164
mob
Samsung 
Да ниси пукао и на ФОНу, па сад хоћеш ФДУ да упишеш ? Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Pa, oni su pre svega pozorisni glumci... kako da kazem... a to je ipak drugacija vrsta glume...
Malo je glumaca koji su talentovani za obe vrste... a na TV dolaze jer im trebaju pare, kojih u pozoristu nema.
Gledala sam u Ateljeu "Detroit" i nije da klinci nisu talentovani... problem je mozda sto nemaju negovan karakter, pa su malo svi na isti kalup...

Takodje, gledala sam odlomke iz predstave sa Ivanom Mihailovicem... deckom iz spomenute Vojne akademije... to je zaista nebo i zemlja...

Drugim recima, krivi su njihovi mentori i profesori koji su zakucani negde u vreme Sekspira...

Vuk Kostic je diplomirao na FDU jer mu je otac Mihajlo Kostic, glumac... kao sto je diplomirao jer mu je otac producent Dragoljub Vojnov... tako da... to nije tajna da ima nepotizma...

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


Your tears don't fall They crash around me

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 18496
mob
Ericsson jeste
nije zato nego zato shto je retko talentovan glumac,verovatno nas najbolji

baash je zbog oca,ko da mu je otac neko mudo,ko je josh chuo za mihajla kostitja
IP sačuvana
social share
Ljudi i danas mogu da zive bez straha i mrznje ako mogu da shvate da nisu kreatori svoje sudbine
nego su kreacije svoje sudbine, odnosno da nemaju odgovornost ili zaslugu za sve sto im se desava.
Emotivni strah i mrznja su emocije koje su rezultat neshvatanja zivota.
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
lol
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


Your tears don't fall They crash around me

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 18496
mob
Ericsson jeste
shta je smeshno ljubavi
IP sačuvana
social share
Ljudi i danas mogu da zive bez straha i mrznje ako mogu da shvate da nisu kreatori svoje sudbine
nego su kreacije svoje sudbine, odnosno da nemaju odgovornost ili zaslugu za sve sto im se desava.
Emotivni strah i mrznja su emocije koje su rezultat neshvatanja zivota.
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
Citat
Pa, oni su pre svega pozorisni glumci... kako da kazem... a to je ipak drugacija vrsta glume...
Malo je glumaca koji su talentovani za obe vrste...
Мукица, заледе се пред камером. Најглупљи изговор лоших глумаца који постоји.
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


Your tears don't fall They crash around me

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 18496
mob
Ericsson jeste
slazhem se
IP sačuvana
social share
Ljudi i danas mogu da zive bez straha i mrznje ako mogu da shvate da nisu kreatori svoje sudbine
nego su kreacije svoje sudbine, odnosno da nemaju odgovornost ili zaslugu za sve sto im se desava.
Emotivni strah i mrznja su emocije koje su rezultat neshvatanja zivota.
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12623
Zastava
Има истине у томе да су то позоришни глумци. Ако на пример гледате филмове из 30-их, 40-их видећете колико је тамо глума пренаглашена јер једноставно када глумиш на позорници мораш пренагласити све како би људи видели то код телевизије/филма није потребно јер једноставно се свака и микро експресија јасно види...

Сад што се тиче успешности наших глумаца пре и сад...Пре за време Југославије ем је држава материјално обилато подржавала домаћу киноматографију па тако је било доста посла за добре глумце да се пробију ем није било толико конкуренције у страним филмовима а посебно телевизијским серијама. Сада када је тржиште потпуно отворено домаћа киноматографија се мора такмичити пре свега са холивудским филмовима и ТВ серијама а то је унапред осуђено на пропаст плус имаш и пиратерију...
IP sačuvana
social share
What about love?

Overrated. Biochemically no different than eating large quantities of chocolate.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
Pa, oni su pre svega pozorisni glumci... kako da kazem... a to je ipak drugacija vrsta glume...
Malo je glumaca koji su talentovani za obe vrste... a na TV dolaze jer im trebaju pare, kojih u pozoristu nema.
Gledala sam u Ateljeu "Detroit" i nije da klinci nisu talentovani... problem je mozda sto nemaju negovan karakter, pa su malo svi na isti kalup...

Takodje, gledala sam odlomke iz predstave sa Ivanom Mihailovicem... deckom iz spomenute Vojne akademije... to je zaista nebo i zemlja...

Drugim recima, krivi su njihovi mentori i profesori koji su zakucani negde u vreme Sekspira...

Vuk Kostic je diplomirao na FDU jer mu je otac Mihajlo Kostic, glumac... kao sto je diplomirao jer mu je otac producent Dragoljub Vojnov... tako da... to nije tajna da ima nepotizma...




Ivan odlican. Nina prelapa. I za Ninu i za Tamaru, gledane u pozoristu u vise predstava, ne bih rekla da su lose.

Idite u pozoriste jer tamo, recimo, odlican Sergej na filmu, je duplo bolji Smiley

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 [Sve]
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.099 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.