Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kadaverične transplantacije su spas i rešenje za 1.200 pacijenata koji čekaju  (Pročitano 1099 puta)
08. Mar 2007, 14:53:24
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
mob
Apple iPhone SE 2020
 Kadaverične transplantacije su spas i rešenje za 1.200 pacijenata koji čekaju
Novi bubreg za normalan život

Tridesetšestogodinja Maja Janković iz Beograda već je dvadeset godina dijabetičar. Zato su joj stradali bubrezi, pa je poslednjih pet godina provela na dijalizi. Ali, kada joj je 18. februara, u osam sati uveče zazvonio telefon, osetila se kao da joj je neko vratio normalan život. Narednog dana već je dobila novi bubreg.

Maja je jedna od sedam osoba koje su u prethodne dve nedelje podvrgnute kadaveričnoj transplantaciji bubrega u Institutu za urologiju i nefrologiju KCS. Svi oni su dobili novi organ i uspešno se oporavljaju. Osmi bubreg ustupljen je Dečjoj klinici u Tiršovoj.

Kada je saznala da je potencijalni kandidat za transplantaciju, Maja nije stigla ni da se uplaši. Kaže, sve je bilo kao na filmu.

- Brzo sam pozvala taksi i pravo sam otišla na Institutu za urologiju i nefrologiju. Iste noći, lekari su svim pozvanim ljudima počeli da rade analize kako bi saznali kome organ odgovara. Tek narednog dana, u osam ujutru, rečeno nam je ko je srećnik - priča Maja.

Tada ju je obuzelo čudno osećanje, a kada je saznala da će njoj biti urađena transplantacije, zaplakala je od sreće.

- Sve se brzo odvijalo. A sada ne mogu da vam opišem kako se osećam. Kao da vam je neko vratio normalan život. I sada mi je sve čudno. Život mi je bio podređen dijalizi, pa onog dana kad sam odlazila na dijalizu, sve ostalo sam ostavljala po strani. Verujte mi, sada ne znam ni koji je dan, jer mi je dijaliza bila orijentacija za sve - objašnjava Maja, inače bibliotekar po zanimanju.

Njenu sudbinu svakoga dana proživljava oko 1.200 pacijenata, koliko ih je trenutno na listi čekanja za transplantaciju bubrega. Na hemodijalizi trenutno u Srbiji ima oko 4.000 ljudi, koji bi takođe trebalo da dobiju novi bubreg. Najduže čekanje na transplantaciju bilo je 13,5 godina, a najkraće dva meseca.

U našoj zemlji najčešće se vrši transplantacija sa živih davalaca.

I muž četrdesetdvogodišnje Zorice Ostojić spremao se da joj donira bubreg, ali je i nju čekao bubreg osobe koja je zaveštala svoje organe. Otkazivanje njenih bubrega i odlazak na dijalizu predupredio je visok krvni pritisak. I ona je zbog toga bila na dijalizi pet godina.

- Ovo mi je bilo drugo spremanje za kadaveričnu transplantaciju. Pre dve godine sam takođe bila kandidat, ali imala sam upalu grla tako da intervencija nije mogla da se obavi. Sada je sve prošlo u najboljem redu i srećna sam zbog toga - zadovoljno priča Zorica.

U Srbiji nema dovoljno davalaca organa zbog čega se na mnoge transplantacije bubrega, ali i ostalih organa može čekati i po nekoliko godina. Zbog toga je neophodno podići svest ljudi da zaveštaju organe, jer je jedan od najvažnijih vidova transplantacije kadaverična transplantacija, objašnjava dr Stevan Pavlović, koordinator za transplantaciju.

On je naveo da je najosetljiviji deo posla ubediti članove porodica da daju pismenu saglasnost da se organ sa klinički mrtve osobe da onome kome je to potrebno. Da bi se unapredio ovaj način lečenja, potrebno je da se uspostavi posrednik - agencija koja bi koordinirala između svih kliničkih centara u Srbiji.

Sonja Todorović

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.