Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kada je pravo vreme da dete odvedete kod zubara  (Pročitano 671 puta)
22. Mar 2007, 20:07:28
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
Apple iPhone 6s
Kada je pravo vreme da dete odvedete kod zubara
Karijes kod mališana
Autor: Biljana Tasić | 22.03.2007 - 12:55


Slatkiši, flašice, cucle varalice, sve to utiče na to da se karijes pojavi kod sasvim male dece. Zdravi zubi su veoma bitni za opšte zdravlje mališana. Nažalost, pokavreni zub, osim što boli, može da izazove i ozbiljne posledice.
- Karijes ili kvar na zubima nastaje usled razlaganja zubne supstance gleđi i ponekad dentina. Pomenute zubne komponente se razmekšavaju usled invazivnog dejstva mikroorganizama dentalnog plaka na zubima - objašnjava stomatolog Milan Kuljača i dodaje:
- Sve to može da se dešava i na dečjim mlečnim zubima. Od šestog meseca pa sve do šeste godine života deteta, kada se pojavljuju prvi stalni zubi, veoma je važna higijena mlečnih zuba.
Krivci za karijes
Pljuvačka i karijes
Noću se pljuvačka mnogo manje luči, a ona ima zaštitnu ulogu zbog visokog sadržaja mikroelergenata i fluora. Usne kod dece nisu skroz zatvorene, pa se predeo gornjih zuba brže suši. Beba duže vreme spava, a tokom sna pljuvačka se slabije luči. Pljuvačka kod bebe ima upola manje zaštitinih antitela nego u kasnijem periodu. Zbog toga se na površini gomilaju mlečne bakterije, dok deca koja su na mešovitoj ishrani počinju da uzimaju i čvrstu hranu, što potpomaže samočišćenje tvrdog zubnog tkiva. Zaštitna uloga pljuvačke se narušava i kada dete dobija mleko non-stop, bez ikakvog reda, kada god to poželi. Na taj način pljuvačka ne može da ispira usnu duplju, što izaziva stalno prisustvo mlečne kiseline.


Harana - Da bi mališan uveče zaspao, date mu čaj, mleko ili omiljeni sok u flašici. Naravno, posle toga nema pranja zuba i eto savršene podloge za razvijanje bakterija i nastanak karijesa.
Karijes flašice - Ovaj karijes se izuzetno brzo razvija, a javlja se kod male dece koja redovno pred spavanje ili čak i noću piju mleko ili sokove iz bočice sa dudom. Ovaj karijes prvo zahvata gornje sekutiće i vrlo brzo se širi na ostale mlečne zube u gornjoj vilici, a kasnije i u donjoj.
Cirkularni karijes - Ovaj karijes izazivaju bakterije iz roda sterptoccocus mutans koje su i inače osnovni izazivači razaranja zubne gleđi. One se vezuju za površinu zuba, oko sebe stvaraju sluzave omotače koji se nazivaju zubni plak. U zubnom plaku bakterije prerađuju šećere neophodne za sopstvenu ishranu, a kao nusproizvod tu se nagomilavaju organske kiseline. Te kiseline deluju na površinu gleđi i narušavaju ravnotežu između mehanizama razgradnje i ponovne izgradnje mineralne rešetke. Kao posledica toga, minerali se izvlače iz gleđi, ona slabi, gubi svoju providnost i, na kraju, puca. Razaranje se odvija kružno, pa otud naziv cirkularni. Higijena
Roditelji bi trebalo da šestomesečnoj bebi počnu da vaticom i vodom peru zube. Postepeno, kako dete raste počinje upotreba četkice za zube pa i paste za zube. Već sa pet godina dete uz nadzor roditelja treba posle svakog jela da pere zube. U tom uzrastu ništa ne može da zameni klasično pranje zuba, a pogotovo ne jedenje jabuke i sl.
Kada kod zubara
Čim opazite pojavu belih mrlja na sekutićima, izuzetno je bitno da posetite zubara. Jer bez intervencije zubara zubi delimično zahvaćeni oštećenjem počinju da se krnje, što dovodi do ozbiljnih upala i jakog bola.
- Karijes koji se pojavi na zubima još u ranom uzrastu deteta, recimo već oko treće godine života, stomatolog treba uz asistenciju roditelja da ukloni - kaže dr Kuljača i dodaje:
- Ukoliko se karijes proširi na veću površinu mlečnog zuba, može da dovede do zapaljenja živca tog zuba, pa čak i nekroze i gangrene jer su do šeste godine mnogi mlečni zubi još vitalni.
Posle šeste godine života izlaze prvi stalni kutnjaci, pojedini mlečni zubi ispadaju, a većina mlečnih zuba gubi svoj vitalitet, zbog postepene erupcije, tj. izrastanja ostalih stalnih zuba. Zato se dešava da, iako su jako kvarni, mlečni zubi u kasnijem uzrastu uopšte ne bole. Kod njih je u toku resorpcija korenova usled laganog rasta stalnih zametaka. Često takvi kvarni mlečni zubi služe kao čuvari prostora za stalne zube, dok stalni zubi ne zauzmu svoje mesto. Zadnji mlečni zubi se gube otprilike oko jedanaeste godine života, a neki put ostaju i duže. Higijena i uporno pranje zuba je najbolje i jedino rešenje za decu svih uzrasta i, naravno, što manje unošenje slatkiša, a veće korišćenje visokokalorične hrane.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.