Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 03:19:55
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kad se vojska pita!  (Pročitano 2118 puta)
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Manijak sa severa

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 5136
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Apple Iphone 5
Gul nije islamista, to što mu žena nosi odjeću po islamskim propisima ne mora značiti da je on terorista, islamista itd.
Po turskom ustavu zena predsednika ne moze nabacivati nikakve feredze i shalme preko glave. Ona bogami izgleda gore od neke Iranske zene.
IP sačuvana
social share
"Srbin sam, rodjen u Hrvatskoj, imam grchki pasosh i gradjanin sam SAD. Mozda sam spijun?" - Predrag Stojakovic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1061
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Gul nije islamista, to što mu žena nosi odjeću po islamskim propisima ne mora značiti da je on terorista, islamista itd.
Po turskom ustavu zena predsednika ne moze nabacivati nikakve feredze i shalme preko glave. Ona bogami izgleda gore od neke Iranske zene.
Baš se turski Ustav bavio izgledom predsjednikove žene, pa nemoj da si smiješan. Ona ima pravo da se oblači onako kako joj vjera nalaže, šta je tu problem.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Manijak sa severa

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 5136
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Apple Iphone 5

Baš se turski Ustav bavio izgledom predsjednikove žene, pa nemoj da si smiješan. Ona ima pravo da se oblači onako kako joj vjera nalaže, šta je tu problem.
Aj za promenu ga procitaj. Uostalom nigde na svetu vojska nema ustavom vecu vlast od predsednika ili premijera, a u Turskoj ima. Neogranicenu vlast.
IP sačuvana
social share
"Srbin sam, rodjen u Hrvatskoj, imam grchki pasosh i gradjanin sam SAD. Mozda sam spijun?" - Predrag Stojakovic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Manijak sa severa

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 5136
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Apple Iphone 5
Гул одобрио Ердоганов предлог за састав владе


АНКАРА, 29. августа (Тањуг) - Нови председник Турске Абдулах Гул одобрио је данас састав владе који је предложио премијер Реџеп Тајип Ердоган, после обећања да ће бити непристрасан и поштовати секуларне принципе садржане у уставу.

Гул, који има право вета и именовања државних званичника, без размишљања је прихватио премијеров предлог кабинета, сачињеног од личности и исламистичке и секуларне оријентације и прошлости.

Противници новог председника саопштили су да ће будно пратити његово деловање, како би спречили да Гул буде пристрасан према исламистички оријентисаним члановима владе, јавља агенција АП.

Један од најутицајнијих чланова владе је Али Бабакан, бивши министар за економију, који је сада преузео место шефа дипломатије, упражњено пошто је Гул јуче у парламенту изгласан за председника.

Бабакан, који се школовао у Сједињеним Америчким Државама, одиграо је кључну улогу у обнови турске привреде и жестоки је заговорник чланства Турске у Европској унији.

"Радићемо тако да обезбедимо више слободе и економског напретка. Наставићемо својим путем са истим ентузијазмом и свежом крвљу. Образовали смо снажан тим," рекао је премијер Ердоган новинарима, пошто је Гул одобрио његову листу.

Досадашњи министар спољних послова, Гул, јуче је, у трећем кругу гласања у парламенту, изабран за 11. председника Турске, првог који има исламистичку прошлост.

Његову председничку кандидатуру блокирала је у априлу секуларна елита која обухвата и војне генерале.

У говору који је одржао после полагања заклетве, Гул је обећао да ће се се залагати за секуларне темеље турске државе и бити непристрасни лидер свих турских грађана.
IP sačuvana
social share
"Srbin sam, rodjen u Hrvatskoj, imam grchki pasosh i gradjanin sam SAD. Mozda sam spijun?" - Predrag Stojakovic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5054
Zastava http://forum.burek.co.yu/Themes/default/images/flags/cs.png
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ko je Abdulah Gul?

Nekadašnji ministar inostranih poslova i novi predsednik Turske, Abdulah Gul, proteklih četiri i po godine je na neki način proveo u političkoj senci prodornijeg i harizmatičnijeg premijera Redžepa Tajipa Erdoana.

Gul, koji uživa reputaciju umerenog čoveka, po karakteru je daleko manje sklon sukobima od Erdoana, a važi i za većeg kosmopolitu od svog stranačkog kolege i političkog šefa.

Uz to je, kako u zemlji tako i u inostranstvu, dobio aplauze zbog umešnosti koju je pokazao u kormilarenju nastojanjima Turske da se, posle skoro četvorodecenijskjog čekanja, izbori za početak pregovora o članstvu u Evropskoj uniji.

Gulovi protivnici, međutim, u njemu i pored svega i dalje vide pretnju sekularnom ustrojstvu zemlje.

Zaštita sekularizma

"Jedan od mojih ciljeva biće i potpuno sprovođenje u delo turskog Ustava . Posebno bih naglasio da će jedno od mojih vodećih načela biti zaštita sekularizma, i u to niko ne bi trebalo da sumnja", rekao je Gul u jednom od ranijih obraćanja turskoj javnosti uoči zbora za predsednika, kada je pokušao da neverne Tome uveri da će kao predsednik Turske braniti njen sekularni ustav.

Ekonomista po obrazovanju, 56-godišnji Gul je studirao na univerzitetima u Britaniji i Turskoj i ima dugo političko iskustvo.

Njegov kolega iz stranke Pravde i razvoja, Egemen Bahiš, tvrdi da će za Tursku biti dobro da joj Abdulah Gul bude predsednik.

Podozrivost zbog verskog opredeljenja

Veliki broj sekularnih Turaka je, i pored svega toga, izuzetno podozriv prema Abdulahu Gulu, pre svega zbog njegovog verskog opredeljenja.

Iako Gul insistira da je prekinuo svaku vezu sa političkim islamom iz kojega potiču njegovi politčki koreni, sekularisti ga optužuju da ima "tajni plan", čiji je cilj udaljavanje Turske od sekularnih Ataturkovih principa i njeno pretvaranje u islamističku državu.

Gulovi protivnici veruju da će AKP (Stranka pravde i razvoja), kada jednom bude kontrolisala i predsednika i parlament, imati odrešene ruke da sprovodi, kako to sekularisti vide, "planiranu islamističku politiku".

Onur Ojmen, potpredsednik vodeće opozicione CHP, Republikanske narodne stranke, o tome kaže:

"Mi ne verujemo da se on promenio zato što je pre samo dve godine, na javnom skupu kojem sa i ja prisustvovao, rekao da muslimani u Turskoj nisu slobodni. Da li to možete da zamislite? Koje oni to slobode pa nemaju, osim slobode da uspostave svoju sopstvenu islamsku državu. Gul je na istom sastanku rekao i da je u zemlji u kojoj žive muslimani 'zamisliva demokratija bez sekularizma'".

Marama u palati

Gulove kritičare brine još nešto - simbolični značaj koji će za zemlju imati ulazak u predsedničku palatu žene sa šamijom na glavi.

Gulova supruga Hajrunisa, naime, nosi oko glave maramu, koju sekularisti smatraju simbolom političkog islama. Nošenje marama oko glave je, faktički, zabranjeno u svim državnim objektima u Turskoj, ali Abdulah Gul ni jednom nije od rođene žene zatražio da skine maramu.

Štaviše, on je još više skrenuo pažnju javnosti na način na koji se odeva njegova supruga kada je od turskog modnog kreatora Atila Kutoglua, koji radi u Beču, narućio da za Hajrunisu posebno dizajnira maramu:

Turska će, između ostalog, pažljivo motriti i reakciju armije. Vojska je, naime, zabrinuta zbog nominacije Gula za predsednika početkom godine, već intervenisala i uticala na održavanje prevremenih parlamentarnih izbora.

Turska armija je u prošlosti znala da vojnim udarima onemogući dolazak na vlast islamističkih stranaka. Abdulah Gul se nada da će uveravanja koja pruža, u kombinaciji sa velikom podrškom birača koju uživa, sprečiti ponavljanje tog scenarija.

BBC
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1061
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6

Baš se turski Ustav bavio izgledom predsjednikove žene, pa nemoj da si smiješan. Ona ima pravo da se oblači onako kako joj vjera nalaže, šta je tu problem.
Aj za promenu ga procitaj. Uostalom nigde na svetu vojska nema ustavom vecu vlast od predsednika ili premijera, a u Turskoj ima. Neogranicenu vlast.
Hajde mi ti, profesore ustavnog prava,citiraj mi tačno gdje to piše da se predsjednikova žena ne može oblačiti po islamskim načelima, hajde molim te
« Poslednja izmena: 29. Avg 2007, 22:23:25 od nistarxx »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
Kad bi i nasa drzava postala sekularna, gde bi nam kraj bio...
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Linux
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.5
mob
LG Nexus 5
Hajde mi ti, profesore ustavnog prava,citiraj mi tačno gdje to piše da se predsjednikova žena ne može oblačiti po islamskim načelima, hajde molim te


Gulova supruga Hajrunisa, naime, nosi oko glave maramu, koju sekularisti smatraju simbolom političkog islama. Nošenje marama oko glave je, faktički, zabranjeno u svim državnim objektima u Turskoj,

Treba jos nesto?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1061
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
@crowz
Bio sam u Turskoj prije 3 godine( u Istanbulu) kod svoje tetke, koja nosi maramu i radi u gradskoj upravi, ima pola sata slobodno da bi klanjala podne i ikindiju, tako da to što si ti naveo nije tačno, na kraju krajeva ja i ZvezdašBg smo diskutovali o Ustavu Turske, ni u Ustavu to ne piše niti je to nekim drugim zakonom zabranjeno da žena ne smije nositi maramu ako radi u državnim institucijama
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 03:19:55
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.069 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.