Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Opasnosti koje vrebaju u svakom domu  (Pročitano 461 puta)
28. Feb 2007, 23:09:06
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Opasnosti koje vrebaju u svakom domu

Vjerujemo da radimo sve da bismo ukućane i sebe zaštitili od mogućih bolesti, ali pritom često ne vodimo računa o mjestima i predmetima u kući što kriju prava legla bakterija i predstavljaju ozbiljnu prijetnju našem zdravlju.


U određenim situacijama neće pomoći ni sva sila sredstava za čišćenje, a tada je najbolje zamijeniti dotrajali predmet

Pazite li na dotrajalost nekih predmeta iz svog domaćinstva ili se uopće ne zamarate takvim sitnicama? Naši domovi, koliko god se trudili održati ih čistima, nikad nisu u potpunosti bez bakterija, a određeni predmeti koje svakodnevno koristimo akumuliraju bakterije, prljavštinu i plijesan brže i učinkovitije od bilo čega.

Jedna od najvećih prijetnji zdravlju su neodržavani klima uređaji koji skupljaju prljavštinu i prašinu, stoga ih je potrebno redovito mijenjati i čistiti filtre jer se u njima množe brojni uzročnici alergija. Jednom godišnje obavezno ih treba servisirati, a tom se prilikom mijenjaju i filtri.

Prijetnje zdravlju dolaze i iz kupaonice

U prosječnoj kupaonici može se pronaći nekoliko inkubatora za bakterije, a najčešće se nalaze na četkici za zube i ručnicima. Iako svakodnevno peremo zube da bismo ih održali čistima i zdravima, ta ista četkica za zube koju koristimo da bismo ubili bakterije u ustima zapravo je krcata njima.

Brojne bakterije koje žive u ljudskim ustima prilikom pranja zubi jednostavno se premjeste na četkicu, a u kombinaciji s komadićima hrane koji ostanu na njoj rezultat je prilično porazan i predstavlja ozbiljan izvor zaraze.

Istraživanja su također potvrdila da prilikom potezanja vode u toaletu milijuni sitnih bakterija završe u zraku, a dobar dio njih (najopasnije su salmonela i Escherichia coli) i na četkicama za zube, stoga ih treba držati u ormariću.


Vlažni ručnici idealna su podloga za razvoj plijesni i gljivica

Svakako treba pripaziti i na to da se četkice uvijek drže okomito postavljene da bi se osušile, a preporučljivo ih je dezinficirati jednom tjedno. Također, dvije četkice za zube ne bi smjele dolaziti u dodir da se bakterije ne bi prenosile s jedne na drugu, a trebalo bi ih mijenjati svaka dva-tri mjeseca i osobito nakon prehlade ili bolesti.

Vlažan zrak u kupaonici pogoduje razvoju bakterija i gljivica koje se najbolje primaju na vlažne ručnike. Bakterije posebno vole ručnike koji su se nekoliko puta uzastopno koristili jer na njima ostaju i stanice kože, a u kombinaciji s vlagom to je idealna podloga za daljnji razvoj bakterija, gljivica i plijesni.

Ručnike za tijelo treba mijenjati minimalno jednom tjedno i prati ih na najmanje 60 stupnjeva. Često pranje uklonit će i bakteriju Staphylococcus aureus koja se prenosi s našeg tijela na ručnike, a prisutna je na koži gotovo svakog drugog čovjeka. Obično je prilično bezopasna, no u dodiru s otvorenom ranom može izazvati infekciju i uzrokovati čak i sepsu.

Britvice su također prilično velik izvor bakterija. Većina muškaraca (i žena) koristi ih dok ne postanu potpuno tupe, a idealno bi bilo promijeniti ih nakon dva-tri brijanja, jer se britvica puni mrtvim stanicama kože i može prouzročiti infekcije, kao i urastanje dlaka.

Kuhinja kao plodno tlo za brojne bakterije

Daske za rezanje su plodno tlo za mnoge vrste bakterija, između ostalih i za salmonelu. Ako na njoj siječete sirovo meso, nakon upotrebe je treba dobro oprati i izribati. Isto to treba napraviti nakon pripremanja bilo kojeg jela, jer daska za rezanje ima i do 50 puta više bakterija od zahodske školjke.


Daska za rezanje krije više bakterija od zahodske školjke

Kuhinjske krpe koriste se za brisanje posuđa i ruku, što znači da svaki put kada uzmete krpu u ruke širite bakterije na neko drugo mjesto. Stoga bi ih trebalo mijenjati jednom dnevno i prati na najmanje 60 stupnjeva.

Posebna opasnost su spužvice za pranje suđa koje treba svakodnevno dezinficirati. Spužvice su u pravilu pravo leglo bakterija koje se prilikom pranja prenose na posuđe, a zatim, budući da su redovito vlažne, množe rekordnom brzinom. Stoga ih je potrebno što češće mijenjati i na njima se definitivno ne isplati štedjeti.

I spavaće sobe kriju brojne opasnosti

Ni spavaće sobe nisu imune na brojne bakterije, a najviše ih se nalazi u posteljini, jastucima i madracu. Jastuci bi se trebali mijenjati svake tri godine jer upijaju ulja iz tijela te znoj i mrtve stanice, što predstavlja pravi raj za grinje, najveće uzročnike alergija i respiratornih infekcija.

Prati i čistiti jastuke gotovo je nemoguće, jer se time uništava materijal od kojeg su napravljeni, nakon čega spavanje na njima postaje pravo mučenje. Zato bi bilo dobro promijeniti ih nakon dvije-tri godine, a isto pravilo vrijedi i za one punjene perjem.

Jastučnice bi trebalo prati minimalno jednom tjedno, a idealno bi bilo prati ih dvaput tjedno, baš kao i plahte.


Jastuke bi trebalo mijenjati svake tri godine

Madraci se, naravno, ne mogu prati, a nisu baš ni jeftini da bi ih se prečesto mijenjalo. Dobar madrac traje otprilike deset godina, nakon čega bi ga trebalo zamijeniti, no u međuvremenu bi barem dvaput godišnje trebalo okrenuti strane madraca kako biste što ugodnije na njemu spavali i tako izbjegli neudobne udubine i izbočine.

Izvor: Tportal
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.13 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.