Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 00:49:30
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 9 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Junaci antičkih mitova  (Pročitano 56952 puta)
Poznata licnost


I will (always) survive - Gloria Gaynor

Zodijak
Pol Žena
Poruke 4651
Zastava locirana u vremenu, ali ne i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Izvor : wikipedia

Кастор и Полидеук
Минхен, НемачкаКастор - (грч. Κάστωρ) на грчком значи дабар
Полидеук - (грч. Πολυδεύκης) на грчком значи врло драг.
Кастор и Полидеук су познати и као Диоскури - (грч. Διόσκουροι) или (грч. Dióskouroi)- њихово заједничко име на старогрчког значи божји синови, да би се тиме истакло да су они божји - Зевсови синови.


Рођење
Постоји више легенди о пореклу Диоскуриа, о њиховом пореклу, а те легенде укључују и порекло њихових сестара.

Једна од најпознатијих је она по којој се Зевс, заљубљен у Леду, а немогавши да је заведе, прерушио у лабуда и, када је она заспала обљубио је, а она је после снела два јаја из којих су се излегли њих двојица.

Како су они били Зевсови синови, били су бесмртни као богови, мада, Хомер у својојИлијади каже да је Хелена гледајући са зидина Троје се питала зашто не види браћу међу Ахејцима, а Хомер затим говори да су обојица већ мртви и сахрањени у својој домовини у Лакедемону, а то говори да су били смртни.

Једино што је стално у свим легендама и причама јесте да је један бесмртан, а то је Полидеук.


Живот
Кастор и Полидеук су, када су им Тезеј и Пирит отели сестру Хелену, ослободили сестру, а за освету отели Тезејеву мајку Етру.

Кад су Тезеј и Пирит отели њихову сестру Хелену, Кастор и Полидеук спасили су је и отели Тезејеву мајку Етру да би се осветили. Они су се придружили Јасону и Аргонаутима на њиховуом путовању на којем је Полидеук убио краља Амика у двобоју са песницама мечу - Полидеук је био добар борац, а Кастор добар јахач.

Кад је краљица Астидамеја увредила Пелеја, Кастор и Полидеук су му помогли да разруши њен град Иолкос (грч. Ιωλκός) у Тесалији.

Кастор и Полидеук су отели кћерке Леукипа, Фебу и Хилеиру и оженили их, али не дуго затим, Ида и Линкеј, нећаци Леукипа, су убили Кастора. Полидеук, који је од Зевса добио бесмртност, молио је да и његов брат, Кастор, добије бесмртност, али Зевс му није услишио молбеу.

Ова прича иде у прилог тврдње да је Полидеук био Зевсов син, а да је Кастор био Тиндарејев син.

Inace, Kastori i Poluks su najsvetlije zvezde u sazvezdju Blizanaca.
IP sačuvana
social share
"jelenche, onaj shto kashlje, jel to onaj isti shto cuti u bioskopu !?"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows 7
Browser
MSIE9.0
Prosto ne mogu da nađem odgovarajuće reči da se zahvalim onome ko je uspeo da CEO sajt sačuva od zaborava.    Svakoga dana me moj petogodišnji sin čeka da dođem s posla i ispričam mu (po pedeseti put) kako je Persej ubio Meduzu, koji su sve bili Herkulovi podvizi, ko je bio Minotaur, Zevs, Orfej, a ja se preznojavam i pokušavam po sećanju da osmislim celovitu priču, mozak se napinje, ali glava šuplja, rupe na sve strane puštaju vodu, šta je ostalo od tolikog rada.     .     .     

Sajt Junaci antičkih mitova nastao je zahvaljujući dobroj volji mog prijatelja, tadašnjeg direktora Beotela, rađen je u Dreamweaver-u i bio je namenjen prvenstveno deci – stvarala sam ga s nekom uopštenom idejom da će njegov sadržaj mame i tate prvo pojednostavljeno prepričavati svojim petogodišnjacima, zatim da će ga školska deca koristiti što iz zadovoljstva, što zbog obaveza gradiva, a naravno i svi ostali: radoznalci, zaljubljenici u mitove, ljubitelji književnosti, slučajni putnici sajber-sveta.     .     .      
Najviše poruka dobijala sam od roditelja, uglavnom su to bile molbe da se doda još sadržaja, što sam postepeno i činila, malo skeniranjem, više prekucavanjem, koristeći nekoliko izvora i to je trajalo prilično dugo, postavljanje pojedinih članaka je zahtevalo i po nekoliko nedelja.      Računar u kome su sačuvani svi fajlovi u međuvremenu je nestao, prošlo je dosta godina i, eto, kad je moj mozak izbacio obaveštenje da neke svoje fajlove ne nalazi, ja shvatim da je tako malo nedostajalo da sve zaista i padne u zaborav, te zbog toga neizmerno hvala :-)

p.  s: nadam se da je ovo dovoljno jak razlog da reaktiviram temu i da se niko neće ljutiti :-)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 9 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 00:49:30
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.071 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.