Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Jugoslovenski Pozorisni Festival - Uzice  (Pročitano 2453 puta)
11. Nov 2008, 11:28:05
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
 
UŽICE - Predstavom „Metastaze“ Kazališta „Kerempuh“ iz Zagreba, po tekstu Iva Belenovića, a u režiji Borisa Svrtana, u Užicu počinje 13. jugoslovenski pozorišni festival.
Drugi put zaredom, teatarsko nadmetanje za nagrade „Ardalion“, dovelo je u najveći grad zapadne Srbije najbolja ostvarenja iz zemalja bivše zajedničke države: Srbije, Hrvatske, BiH i Crne Gore.
Po izboru selektora festivala Bojana Munjina i Zorana Stamatovića, publika će posle „Metastaza“, tokom sedam dana,
biti u prilici da vidi predstave: „Barbelo, o psima i deci“ (JDP Beograd, tekst Biljana Srbljanović, režija Dejan Mijač), „Nevinost“ (Atelje 212, tekst Dea Loer, režija Dejan Mijač), „San letnje noći“ (Gradsko kazalište „Gavela“ Zagreb, tekst Viljem Šekspir, režija Aleksandar Popovski), „Došljaci“ (NP Užice, tekst Milutin Uskoković, režija Saša Lukač), „Samoubica“ (NP Sarajevo, tekst N. Erdman, režija Eduard Miler) i komad „Malograđanska svadba“ (Crnogorsko narodno pozorište, tekst Bertold Breht, režija Eduard Miler).
U čast nagrađenih, 17. novembra publika će videti balet „Jezik zidova“ (SNP Novi Sad, koncept i koreografija Gaj Vajzman i Roni Haver).
Jugoslovenski pozorišni festival će ponuditi i niz propratnih sadržaja u „of programu“, izdvaja se promocija knjige Branka Popovića „Dramski svet Ljubomira Simovića“.
U čije će ruke „Ardalioni“, ovaj put će odlučivati petočlani žiri: Kaća Dorić, Lari Zapia, Varja Đukić, Igor Vasiljev i Jelena Marković.
- Kvantitativne okvire onoga što ćemo gledati odredili su oštri finansijski limiti i zahtevni produkcijski uslovi gostujućih predstava - naglasio je selektor Munjin. - Gledaćemo ostvarenja najboljih dramskih pisaca, odličnih reditelja, dela modernog estetskog i socijalnog nerva.
Festivalske ulaznice su uveliko u prodaji, po ceni od pet do šest hiljada dinara za sve predstave, dok pojedinačne karte koštaju hiljadu dinara.

Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3

Najbolji teatar u regionu


UŽICE - Od šezdeset odgledanih predstava nastalih u Srbiji, ali i na prostoru bivše zajedničke države balkanskih naroda, publika će tokom predstojećeg Jugoslovenskog pozorišnog festivala u Užicu moći da vidi sedam odabranih ostvarenja. Selektor Bojan Munjin ističe da je izbor pao na najbolje komade iz godišnje produkcije teatara u regionu.
Od 10. do 17. novembra, u konkurenciji za nagrade "Ardalion" naći će se predstave: "Barbelo - o psima i deci" (tekst Biljana Srbljanović, režija Dejan Mijač, JDP, Beograd), "Nevinost" (tekst Di Loer, režija Dejan Mijač, Atelje 212, Beograd), "Metastaze" (tekst Ivo Balenović, režija Boris Svrtan, Kazalište "Kerempuh", Zagreb), "San ivanjske noći" (tekst V. Šekspir, režija Aco Popovski, Kazalište "Gavela", Zagreb), "Samoubica" (tekst N.Erdman, režija Eduard Miler, NP Sarajevo), "Došljaci" (tekst Milutin Uskoković, režija Aleksandar Lukač, NP Užice) i "Malograđanski pir" (tekst B. Breht, režija Eduard Miler, Crnogorsko narodno pozorište).
Predstave povezuje jezik podjednako razumljiv na scenama svih država čiji su teatri zastupljeni: Srbije, Hrvatske, BiH i Crne Gore. Zato će i ove godine pozorišna fešta zadržati slogan "Festival bez prevoda".
U čast nagrađenih, poslednjeg festivalskog dana Srpsko narodno pozorište izvešće baletsku
predstavu "Jezik zidova".
- Kvantitativne okvire onoga što ćemo gledati odredili su oštri finansijski limiti i zahtevni produkcijski uslovi gostujućih predstava - naglasio je Munjin. - Gledaćemo predstave najboljih dramskih pisaca, odličnih reditelja, ostvarenja modernog estetskog i socijalnog nerva.
Biljanu Srbljanović i Di Loer povezuje prestižna nagrada nemačkog pozorišnog časopisa "Teatar danas", a predstave obe autorke režirao je Dejan Mijač.
- Na socijalno bolan način, obe predstave govore o danu posle svih muka tranzicije, o gubljenju smisla u globalnom svetu - dodaje Munjin. - Dve zagrebačke predstave su sasvim različitog prosedea. "San ivanjske noći" govori o ljubavi u današnjem vremenu, tu su i "Metastaze" sa porukom da žrtava posle rata ima, koliko i onih tokom njega.
Neveselu stvarnost podupiru sarajevska i podgorička predstava. "Samoubica" i "Malograđanski pir" reditelja Eduarda Milera oštra su ogledala stvarnosti, dok užički "Došljaci" nude malo poetske nostalgije.
Trinaesti put, Jugoslovenski pozorišni festival će ponuditi i niz propratnih sadržaja u "of programu", ulaznice su uveliko u prodaji, a prema Munjinovim rečima, neke od ponuđenih predstava ne bi se našle u selekciji bez maksimalnog angažovanja organizatora pozorišnih događaja.
Novosti




IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Čekam srećan kraj


Mia Begović
UŽICE - Neka lica zagrebačkog kazališta „Kerempuh“ ovdašnja publika lako prepoznaje. Pored Tarika Filipovića i Hrvoja Kečkeša, za razgovor biramo Miu Begović, damu koja je otvorila ne samo vrata srpskih televizija već i ona pozorišna. Bila je zvezda beogradske premijere komada „Ko se boji Virdžinije Vulf“, a sada je, kaže, presrećna zbog novog gostovanja.
* Na Jugoslovenskom pozorišnom festivalu „Metastaze“ prvi put izlaze iz Hrvatske?
- Nadam se da je ovo samo početak turneje, jer postoji velika potreba da međusobno progovorimo o „stvarima kod kuće“. Meni je već 46. godina, ali imam energije za traženje „hepienda“ koji nam je potreban.
* Srbiju poznajete bolje od mladih kolega iz „Kerempuha“, kakvi su utisci danas, u promenjenim okolnostima?
- Obradovala sam se pozivu iz Užica. Svi imamo potrebu da pokažemo „svoj rukopis“ na ovom prostoru. Dočekala nas je lepa, puna dvorana, jak aplauz i prihvaćena poruka „Metastaza“.
* Predstava sabira zajedničke bolne tačke dva društva, hrvatskog i srpskog?
- Ideja je opšta. Nestala je srednja
klasa, „pali“ su ljudi koji su se branili kulturom, kao stvaraoci i konzumenti. Ostalo je ovo iz „Metastaza“, pa smo i tu „škvadru“ razobličili.
* „Metastaze“ beže od medijskog šablona, kojim se jedni drugima prikazujemo kao jači, bolji, nadmoćniji?
- Mladi u Hrvatskoj neretko slušaju folk muziku, a sada ih knjiga „Metastaze“ približava vršnjacima u Srbiji, na mnogo iskrenijem nivou. Delo je „kod kuće“ postalo kultno. Teško nam je samima, moramo progovoriti o svim zabludama.
* Predstava i knjiga mladima nude „pozitivnu identifikaciju“, da kao u bajci odaberu dobro umesto zla?
- Mladi su skloni grupisanju u „škvadre“, družine opasnog jednoumlja. Predstava je učinila da neki klinci prepoznaju opasne negativce iz svoje okoline. Misija teatra je tako ispunjena.
* Prepreka za još sadržajniji rad sa obe strane granice, čini se, nema?
- Teško je kod kuće ostaviti dete od 17 godina, moju ćerku Maju Lenu. Ni muž Željko nije presrećan ako dugo odsustvujem. Kultura je ipak moj opijat, dakle, ako je uloga dobra...
Novosti
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
ZAJEDNIČKE “METASTAZE“
ZAJEDNIČKE “METASTAZE“
UŽICE - Znakovi kobne, posleratne bolesti, danas su dominantna odrednica življenja u Srbiji i Hrvatskoj. Tokom prvog dana Jugoslovenskog pozorišnog festivala u Užicu, strašne „Metastaze“ zagrebačkog Kazališta „Kerempuh“, na teatarskoj „kolektivnoj terapiji“, približile su dve države i društva, jer im je neophodan - isti lek.
- Ovaj festival pokazuje svu paradoksalnost naše novije prošlosti. Ratovi nisu izbrisali sve veze. Pod sloganom „Bez prevoda“, ne treba nam rečnik da se razumemo - naglasio je Nebojša Bradić, ministar kulture, otvarajući festival.
Za moćnu predstavu, „krivci“ su Ivo Balenović, zagrebački lekar, autor romana „Metastaze“ i reditelj Boris Svrtan.
Iza realističnih likova su glumci „Kerempuha“, neki od njih poznati srpskoj publici: Mia Begović, Tarik Filipović, Hrvoje Kečkeš, Nina Erak, Mario Mirković, Vilim Matula, Borko Perić...

http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=12&status=jedna&vest=131989&datum=2008-11-12]Novosti
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.