Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.


Tema za pitanja
o SMF forumu, phpBB2 i phpBB3 forumu, Wordpress i Joomla CMS sistemima!

Za vecinu drugih pitanja nacicete odgovor citajuci Top teme!

Idi dole
Stranice:
1 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: joomla, dreamweaver, pogubljen ...  (Pročitano 4917 puta)
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 232
OS
Windows XP
Browser
Chrome 7.0.517.0
Mislim da si u pravu Cvrle ... Primjer, one gotove ankete sto postoje u joomli, kao i jos razne neke aplikacije, ne postoje u D CS5, vec ih moram sve rucno praviti, tj pisati u kodu, ako sam dobro razumio ...

Jedan primjer, cisto da vdiim da li sam dobro razumio ... Hocu svoj logo da ubacim u vrh stranice u joomli, podesavanja tog logoa, duzina, sirina itd moram da radim u kodu? I tako za sve, bilo da se radi o ubacivanju slika, logotipa?  Dok u D CS5, isto to mogu da uradim misem, da se tako izrazim? 

Mozda je bolje, za mene, za pocetnika da krenem sa joomlom, da skapiram kako rade stvari ... a onda ako zagrizem, da se bacim na pravljenje vlastitog templejta ...  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Nimalo ne licim na svoj avatar :))

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 6660
Zastava Srbija
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
mob
LG Nexus 4
joomla je cms ... ako planiras da je koristis kako kazes kao pocetik i da ne ucis nista zaboravi ... jer to sto je ona cms znaci da kroz admin panel uredjujes content ... e sad posto su se svi najveci cms-ovi razvili toliko da mozes bas dosta uraditi iz admin panela to je drugo ...

al za bilo koju custom intervenciju ti moras znati sta hoces i moras znati to uraditi ... a pritom onda moras znati nacin funkcionisanja tog cms-a joomla/wp/drupal u cemu god da hoces da radis pa da primenis ...

tako da bez elementarnog znanja css-a tesko da ces i sliku promeniti ... a neke promene ili ne daj boze dodavanje na template-u sigurno neces moci ... a to ti je sve samo izgled ... gde je tu funkcionalnost ako nesto zelis da uradis vise sto ti treba a ne mozes naci gotovo (mada gotovo sve mozes naci gotovo, al moras prilagoditi svojim potrebama)

lepo ima ovde u top temama ...

html
xhtml
css
xml
js
mySql
php

itd sta posle zelis vise ali neke osnove iz svega ovoga moras imati za bilo sta ozbiljnije ... bolje kreni da ucis kako valja nego da kasnije imas muke ... i ako ucis imaces ih al ces znati kako da ih resis ili makar gde da gledas ...a ovako ces konstanto nalaziti na probleme i mozda nalaziti neke (ne)odgovarajuce alternative al tesko da ces ikad uraditi bas ono sto ti hoces ... na to se svodi prica kod cms-ova

 Smile
IP sačuvana
social share
Vezbom do savrsenstva Smiley Smile
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Go ahead, make my day

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 1430
Zastava Београд
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.11
da, moze da se promjeni ali u kodu, ne mogu da to vidim u design modu, kao u dreamweaveru?

Zanima me, u cemu je bolje raditi, sta pruza vece mogucnosti, joomla! ili dreamweaver?

I konkretno pitanje, u kojem od ova dva softvera moze da se uradi tako da mi na index stranici, pri vrhu, bude slika koja ce sama, automatski da se mijenja?

Iz svega sto si naveo na temi, izgleda kao da si zamenio (pobrkao) teze. Joomla ne sluzi za menjanje templejta, ona je CMS kao sto su ti Fman i ostali rekli. Dreamweaver sluzi iskljucivo za editovanje, pisanje koda, odnosno pravljenje sajtova. U njemu mozes da pravis obican html sajt, ali mozes da menjas sve vrste fajlova vezane za web (html, php, js, xml, css......) U Joomli kao i u drugim CMS, vecina fajlova je u php-u, e sad, to sto imas editore u okviru admin panela, ne znaci da mozes preko toga da napravis novi templejt, vec samo da editujes neke fajlove.


Sve u svemu, moj odgovor bi bio (pored podrazumevanog da treba da ucis) da koristis DW, zato sto mnoooogo olaksava posao prilikom menjanja koda. Da bi ga uspesno koristio, vezbaj u Coder, ne u Designer opciji, jer php i recimo js ne mozes tako da menjas, a kad se ispraksujes, bice ti jednostavnije da radis sa kodom i za html.

Isto tako ti treba neki FTP program (npr. Filezilla).


Kad se uhodas i naucis, i dodjes do stadiuma da sam mozes da napravis templejt, vise ti nece biti vazno odakle ces da pises kod, Notepad, Notepad++, DW...bice ti bukvalno svejedno.

Menjanje koda direktno iz CMS admin panela (bila to Joomla ili WordPress ili neki treci) nosi veliki rizik, narocito za pocetnike, jer nemas mogucnost da pravis bekap fajla, ako jednom snimis izmenu, gotovo da nema sanse da vratis na staro. Ja sam tako radio ranije, opekao sam se par puta, i od tada radim preko admin panela samo kada sam siguran da mi nece trebati bekap. Ovako ako pogresis, uradis ctrl+z i vrati ti na staro, opet uploadujes i to je to.

 Smile
IP sačuvana
social share
Go ahead, make your bed
Pogledaj profil Skype Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 232
OS
Windows XP
Browser
Chrome 7.0.517.0
upravo tako, jos nisam razgranicio sta je za sta. Upravo tako, kad nesto promjenim nema sanse da vratim na staro. Sad se mucim sa template managerom u joomli, pokusavam da izmjenim templejt, da ubacim neki svoj logo, ali nikako mi ne ide, nece da mi povuce slike iz foldera u kojem sam ih snimio, a joj ...

Fora je ta, sto bih ja volio na nekom gotovom templejtu da se ucim, kako da ga mijenjam, da gledam taj kod, da kapiram sta je za sta itd ... A templejti iz dreamweavera su bas losi, ne tako zanimljivi kao iz joomle, barem ono sto sam ja trazio ...

I cini mi se, da je kad imas gotov sajt, dosta lakse raditi, azurirati, odrzavati ga iz joomle nego iz DW? Hvala na odgovorima
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Nimalo ne licim na svoj avatar :))

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 6660
Zastava Srbija
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
mob
LG Nexus 4
iz dw-a sajt se ne azurira ... moze neki staticki ali to je 5-10 strana i cao ... gotovo niko nije lud vise da pise sve tagove i radi bilo koji sajt koji se cesce "azurira" da to radi kroz code vec uzima neki cms ...

tvoj najveci problem je sto nisi razglranicio sebi sta zelis ... da li zelis iz zabave da napravis sajt ... da li zelis time da se bavis ... sta te konkretno zanima i sta konkretno hoces da uradis ... kad bi to napisao mozda bi ti dali neke bolje smernice sta je za sta ... mada konkretno za bilo sta od toga ako oces kvalitetno da zavrsis cilj ... ucenje ucenje i samo ucenje jebiga mora se Smiley
IP sačuvana
social share
Vezbom do savrsenstva Smiley Smile
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 232
OS
Windows XP
Browser
Chrome 7.0.517.0
U pravu si, ne nisam jos razgranicio sta je za sta, gledam joomlu, dw, css, html, poredim ... A volio bih kad bi mi  dali savjet odakle da pocnem.

1. Hocu da napravim sajt koji ce biti na izgled lijep, da bude vise informativnog karaktera, znaci da skinem neki templejt, da ga malo izmjenim, da ubacim svoj logo i slike koje bi bile u vidu nekog jquery slider-a, znci to bi bilo kao templejt.
2. Ubacio bih razne clanke, galerije slika + video, neke informacije, znaci azurirao bi se cesce.

Eto, nadam se da sam ugrubo opisao ... Znam da moram znati hmtl, css, pa i javascript, ali volio bih da to ucim kroz primjere, da znam na gotovom templejtu gdje se sta mijenja, gdje treba da se ubaci kod za logo, sliku, plaginovi itd ... Kad to savladam onda mogu da se igram i sa samim kodom a ne samo da ga kopiram ili kako vec ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Drugovi, drugovi, ... pa u drugom stanju...

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 2954
Zastava Vienna
OS
Windows 7
Browser
Chrome 7.0.517.44
mob
HTC Sensation XL
Ne mozes odmah skociti na praksu...
Joomla je php, i to OOP, sto ce te zbuniti ako se nisi sustretao sa programiranjem, jquery da ne pricam u takvoj kombinaciji stvorices si haos u glavi...
Polako, nemas potrebe za zurbom...
Super je to sto hoces da vezbas na primerima ali kreni od osnovnih primera...  Smile
IP sačuvana
social share
To je kao da kazes da nisi primetio ljubicastog slona sa neonskim osvetljenjem u guzici kako stoji pored tebe u mracnoj sobi Smiley
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Nimalo ne licim na svoj avatar :))

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 6660
Zastava Srbija
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
mob
LG Nexus 4
kao sto rece kolega ako oces pojedinacne stvari da ucis kreni od osnovnih primera za svaku stavar odvojena skripta pa menjaj uci prilagodjavaj ...

btw ne mozes u joomli koristiti jquery ... joomla zajednica se odlucila za mootools ... mislim generalno stvari su iste na pogled ne bi ni znao sta je sta vec je stvaru kodiranju ... a za dobrog programera to apsolutno nije bitno i ono sto hoce sam ce napisati u oba ...

a sto se tice tvojih konkretnih pitanja ........

1. izgled i logika su dve razlicite stvari i cms-ovi i u generalno svim aplikacijama sada akcenat je na njihovom razdvajanju ... to moras u startu znati ... dalje za taj ql izgled kako kazes mozes rovariti po free template-ima mada cmeu to kad ces to vrv videti samo ti ili jos par ortaka bolje se okreni korisnim stvarima ... i da to je vec grafika ... ps ... corel u cemu ko radi ... pa ako znas mozes i sam nacrtati obojiti sta god kako zelis ...
sto se tice ovog informativnog karatkera ... niko ne pravi sajt pa da mu smislja tematiku vec pravi sajt za odredjenu tematiku ima neki plan sta je cilj i onda sajt radi u tom smislu ... tebi je znaci opet ne bitno da li je to info ili kako vec kazes ... niti ti je nekim standaradom ograniceno sta je magazin, portal, blog, info sajt ... sve je to slicno pogotovu kad radis sa standardnim templateom u istom cms-u ...
"kao template" nema tu nista kao ... template je tu i mora da postoji ... a koristi kao sto bi koristio i statican sajt ... znaci fakticki tu i jeste ceo tvoj sajt sto se tice onoga sto vidis ... a izmedju toga dolazi content koji je svrha sajta a on se poziva odredjenim linijama koda ... tu do izrazaja dolazi OOP kod joomle koji je kolega gore spomenuo ...

2. sto se tice clanaka ... opet isto ako je to vezba niko nece videti .. .sem da vidis kako nema potrebe da ubacis vise od 1 clanka ... imas primere koji se instaliraju sa samom joomlom ... dovoljni za vezbu ... probni content ... sto se tice galerija i svega tu vec imas nazovi listu najpoznatijih joomla dodataka(extenzija) ... plugin-ovi, moduli, komponente tako da ti tu nemas nekog posla niti specijalno sta da naucis posto konkretan cilj nemas da bi nesto prilagodjavao ... opet mozes cist oda vidis kako funkcionise odredjena komponenta ...

uopsteno ovako iz tvoje prve recenice vidi se da ne znas jos ni o cemu tacno govoris a vec bi da radis ... sto vidis i sam tako ne ide ... znaci od nekle moras krenuti .. a najbolje bi bilo da je to pocetak ... a za to imas temu hocu da ucim i naucim ... i web skola ...

dalje sto se tice joomle. .. pored osova "jezika web-a" moras se upoznati sa njom ... jer ona nije nista od toga vec skup toga ... aplikacija ... kao sto ti je recimo neki program u kompu tako ti je ovo na netu ... razlika je u "obradjivanju programskog koda" ...

znaci joomla = aplikacija, dw = isto aplikacija ali na tvom kompu koja ti sluzi da ti pravis sajtove, druge aplikacije i sta ti vec treba ... pri startu mozes videti koje sve vrste fajlova mozes koristiti ... css i html msm da ne treba da objasnjavam ...

mislim da nista nisam zaboravio ... samo polako i srecno  Smile
IP sačuvana
social share
Vezbom do savrsenstva Smiley Smile
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 232
OS
Windows XP
Browser
Chrome 7.0.517.0
hvala na odgovorima, kao prvo. Hocu da ucim na osnovnim primjerima ali voliio bih da te primjere primjenim u DW ili Joomli, kokretno mislim na css i html ...  Evo, posto i sami viditi da sam pocetnik u ovome, a imam instaliran i DW cs5 i Joomlu na kompu i cackao sam oboje pomalo, na sta da se bacim, malo sam u jednom, pa malo u drugom ... Ono sto znam je da ne bih volio da odmah krenem sa pravljem novog templejta, vec bih volio da znam kako da ga editujem, time bih dobio vjetar u ledja i zainteresovao se vise ... Znaci, Joomla ili DW? Mozda je tesko pitanje ali jbg, moram ovako kokretno ...  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Drugovi, drugovi, ... pa u drugom stanju...

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 2954
Zastava Vienna
OS
Windows 7
Browser
Chrome 7.0.517.44
mob
HTC Sensation XL
Pitanje ti je krajne nelogicno... Kao da si pitao da li da ucim knjigu ili Istoriju...
DW je editor koji ti samo olaksava fizicki dio procesa, ako si dobro uhodan...
Moj savjet je da krenes od notepad++ i od W3C School (HTML pa CSS)....
IP sačuvana
social share
To je kao da kazes da nisi primetio ljubicastog slona sa neonskim osvetljenjem u guzici kako stoji pored tebe u mracnoj sobi Smiley
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.074 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.