Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Jul 2025, 07:42:52
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Istorija Vijetnama  (Pročitano 2432 puta)
10. Okt 2006, 15:48:06
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Istorija Vijetnama

Početak dvadesetog veka Vijetnam dočekuje kao deo kolonija Republike Francuske tzv. Francuska Indokina. Francuska je donela pored jezika i kulture svoju Katoličku religiju koja će kasnije biti veliki problem. Ispostavilo se sudbonosne godine za budućnost naroda bile su četrdeset kada Japanci vrše proterivanje Francuskog okupatora ali pri tom zavode još veći teror nad Vijetnamcima. Ideja za obnavljanjem državnosti se konačno mogla realizovati pa se organizuje pokret otpora koji se suprotstavlja Japanskom agresoru otpor predvodi Nguen Sin Kung ili Ho Ši Min koji je bio i šef Komunističke Paritije Vijetnama. Paradoksalno Vijetkongu Nacionalnom Frontu za Oslobođenje Vijetnama (koje je njegovo pravo ime a ne američko propagandno ime Vijetnamski Komunisti skraćeno Vijet Kong) oružije i opremu dopremaju Amerikanci. Nakon poraza Japanske carevine 2.septembra 1945 Vijetnam proklamuje nezavisnost ali ga Francuska ponovo zaposeda. Novembra 1946 Ho Ši Min odlazi u Pariz na razgovore o Francuskom povlačenju iz Vijetnama. Francuska odbija bilo kakvo povlačenje te od tog trenutka počinje rat

Prvi Vijetnamski rat

U prvo vreme Vijetkong vrši sabotaže organizuje štrajkove onemogućavajući normalan život okupatorima iz Evrope ali sa pobedom kineske revolucije 1949 i podrškom koju im je pružio Mao Ce Dung ali i SSSR stvaraju se uslovi za ne smetano snabdevanje oružijem sa svim socijalističkim zemljama te Vijetkong postaje prava vojska koja 1952 u decembru zauzima dolinu Dijen Bijen Fu čime se francuska vojska u Vijetnamu našla odsečena od ostatka svojih trupa u Indokini te bez većih problema vraćaju dolinu u svoje ruke i grade tamo bazu ali su time upali u klopku. Vijetkong decembra 1952 priprema akciju koja počinje 13.marta 1953 već 17.marta 1953 u bazi je poginiulo 2500 francuza. Aerodrom u dolini potpuno je onesposobljen 28.marta 1953 a 30.marta 1953 baza ostaje bez veza sa spoljašnjim svetom. Tako da je 7.maja 1953 u 17:30 baza Dijen Bijen Fu pala u ruke Vijetkonga 10000 (američki izvor) francuskih vojnika odvedeno je u zarobljeništvo svaki drugi se vratio. Ovaj poraz proizveo je stravičan efekat čiji je rezultat bio povlačenje francuske vojske iz Indokine.

U takvim uslovima omogućeno je i potpuno osamostaljenje te je Ho Ši Min 11.oktobar 1954. godine u Hanoju proglašava Demokratsku Republiku Vijetnam ali pod uticajem velikih Zapadnih sila a posredstvom Vatikana na jugu se proglašava Republika Vijetnam iste godine. Ovo je značilo građanski rat u koji su se opet umešali spoljni faktori što je dovelo do prisilne deobe zemlje. Osmog maja 1957 dogovorom između Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije,Francuske i Sovjetskog Saveza Vijetnam je podeljen 17. paralelom na Severni i Južni. Predsednik Južnog Vijetnama Ngo Dijem (koji je imao Pol Potovske metode zatvaranja seoskog stanovništva u velike logore da bi ih zaštitio od komunista o tome piše i Henri Kisindžer) sastao se iste godine sa američkim predsednikom Dvajtom Ajzenhauerom tražeći zaštitu i grancije SAD da će režim u Sajgonu opstati.

Drugi Vijetnamski rat


Južni Vijetnam se već krajem pedesetih ljuljao čitav narod je u pobuni. Već 1959 u Hanoju je doneta odluka da se krene u oštriju borbu protiv Juga. Sjedinjene Države pomno prate situaciju i kuju plan intervencije. Oslobađanje mnogih predgrađa južnovijetnamske prestonice Sajgona od strane Vijetkonga daje povod te Amerika napada 1961 godine. Mir se međutim nije mogao nikako uspostaviti unutrašnji nemiri počinju da razdiru Južni Vijetnam tako da maja 1963 Katolička crkva zabranjuje verska obeležja većinskih Budista što dovodi do ogromnih nemira u kojima strada 40-oro demostrana neredi kulminiraju samospaljivanjem osmorice budističkih sveštenika. Avgusta 1963 vojni puč u Sajgonu ubijen predsednik Dijen a marta 1965 Američka vojska okupira Južni Vijetnam na vlast dolazi predsednik Dong Van Min. Od 1965 do 1971 na snazi je tzv. Operacija pomirenje za vreme koje je trebalo ubediti Vijetnamce da su Amerikanci oslobodioci. Ali sela Min Laj, Sun Maj i druga govore samo o ubijanju nevinih civila (o sličnim događajima piše i Ron Kovik u svojoj knjizi Rođen četvrtog jula).

Ekonomska pomoć Jugu stiže iz SAD ali ni to ne smiruje narod koji izlazi na ulice Da Nanga 1966 zahtevajući odlazak američkog okupatora protesti su ugušeni u krvi (video TV snimak možete videti na Historik kanalu). Novembra meseca 1967 500.000 američkih vojnika je u Južnom Vijetnamu a iste godine u Sajgon dolazi presednik SAD Lindon Džonson opet sa pričama da će Amerika da sačuva Južni Vijetnam. Međutim otpor ratu raste i u SAD oktobra 1967 organizuje se Marš na Pentagon Džonson je otputovao decembra meseca u Australiju i tamo ga je sačekala gnevna omladina. Da bi nekako onemogućili ulazak Vijetkonga u Južni Vijetnam Amerikanci bombarduju džungle u Laos. Te džungle Amerikanci zovu Put Ho Ši Mina .

Ofanziva TET

Otpor Vijetnamaca je doživeo svoj vrhunac 1968 godine Kada je preko 80 gradova u unutrašnjosti Južnog Vijetnama oslobođeno.Ofanziva Tet je inače počela 31.januara 1968 na Vijetnamsku novu godinu što je do temelja uzdrmalo trupe SAD. U Sajgonu Vijetkong zauzima ambasadu SAD, napada aerodrom, oslobađa kinesko predgrađe Čo Lan i još nekoliko malih varoši na periferiji Sajgona. Da bi sprečili pad Sajgona amerikanci ga bombarduju (Historik kanal). Događaji na severu Južnog Vijetnama su još dramatičniji oslobođena je stara prestonica Hue a u opsadi se našla američka baza Kei San Vijetkong napreduje dalje na jug i 7.februara 1968 oslobađa Lang Vej. Ali ponovna okupacija Lang Veja i potpuno razbijanje opsade Kei Sana 6.aprila 1968 ipak je stavilo do znanja da će rat još potrajati. Amerikancima su nanete velike žrtve što je povećavalo otpor građana SAD prema ratu do 1968 Američka vojska ostala je bez30000vojnika. Amerika pokušava da odgovori te 1.maja 1968 pokušava da okupira i Kambodžu ali Vijetkong presreće američke snage i uništava ih u džunglama tim je otklonjena mogućnost da SAD spreče infiltraciju Vijetkonga na Jug. Ove godine poslata je ogromna vojna pomoć Južnom Vijetnamu. U međuvremenu u SAD ubijen je Martin Luter King i Robert Kenedi da bi ta 1968 u americi kulminirala ogromnim anti-ratnim neredima u Čikagu, Los Anđelesu, Vašingtonu i drugim gradovima.

Ofanzive i pregovori

Ali ni 1969 nije bila mnogo bolja prvo na vlast dolazi Ričard Nikson potom on naređuje tajno bombardovanje Kambodže. Nikson odlazi u Sajgon i obećava predsedniku Tjuu vođi Južnog Vijetnama pomoć ali u leto dolazi novi talas protesta u SAD pa15.oktobra 1969. još jedan. Ovo prisiljava administraciju SAD da počne polagano povlačenje iz Vijetnama u julu 1969 . U Hanoju 2. septembra 1969. umire Ho Ši Min. SAD su se nadale da će to okončati rat ali Ho Ši Mina je jasno poručio testamentom da rat mora da se nastavi do pobede nad okupatorom što je novi predsednik Leis Van podržao.

2.maja 1970. na univerzitetu Kent počinju protesti koji kulminiraju pucanjem u studente četvoro ubijenih po zvaničnoj verziji. O ovom i drugim akcijama američke Nacionalne garde piše u svojoj knjizi američki veteran rata Ron Kovik u knjizi Rođen četvrtog jula. Džejn Fonda (bivša supruga medijskog magnata Teda Tarnera)u Hanoju drži miting protiv rata. 8.februaraa 1971. združene Američko-Južno Vijetnamske snage upadaju u Laos ali Vijetkong ponovo staje pred vojsku SAD obarajući avione, helikoptere i desetkujući živu silu te se invazija Laosa završila za manje od mesec dana. Od aprila do jula 1971. u Vijetnamu ostaje 40000 američkih vojnika. Situacija u Južnom Vijetnamu potpuno izmiče kontroli.

Da bi nekako spasao sajgonski režim Nikson naređuje bombardovanje Hanoja i luke Hajfong. Te 18. decembra 1972. počinje 11-o dnevno bombardovanje Hanoja. Američka pevačica Džoan Baez dolazi u Hanoj i peva u skoloništima. Luka Hajfong je napadnut 22.decembra 1972. Oštećene su ambasade Narodne Republike Bugarske, Narodne Socijalističke Republike Albanije, Egipta, Republike Kuba kao i sovjetski i kineski brodovi. Bombardovanje prestaje 29.decembra 1972. Mirovni pregovori u Parizu koji su bili nekoliko puta obnavljani pa prekidani ponovi otpočinju 3.januara 1973. Poslednja vojna pomoć Južnom Vijetnamu upućena je 20.januara 1973. Primirije stupa na snagu u ponoć po Griniču 23.januara 1973. Mirovni sporazum potpisan je 27.januara 1973. Iduća 1974. prolazi u iščekivanju. Niksona 1974. obaraju sa vlasti aferom Votergejt što je za režim u Sajgonu značilo da je ostavljen na cedilu. Krajem decembra 1974. Vojska Severnog Vijetnama sprema akciju oslobođenja.

Pobeda

U proleće počinje operacija 10.marta 1975 oslobođeni gradovi Ban i Tat razbijena vojska Juga. Vlada Južnog Vijetnama zahteva intervenciju vojske SAD. Amerika ne čini ništa. Grad Vej oslobođen nakon njega oslobođen Da Nang. Kod mesta zvanog Zvan Lok okupila se razbijena vojska Južnog Vijetnama ali otpor je bilo ne moguće organizovati. Presdednik Južnog Vijetnama Tju podnosi ostavku 21.aprila 1975. i beži na Tajvan pa u SAD. V.D. Predsednika SAD Džerald Ford objavljuje u Nju Orleansu kraj rata govoreći da je Amerika spasila čast i pobedila. Opsada Sajgona počinje 25.aprila 1975. Obruč se stegnuo 28.aprila 1975. U 16:30 29.aprila 1975. ambasador SAD beži iz Sajgona sa njim idu i diplomate drugih zapadnih zemalja.U 7 časova i 53 minuta 30.aprila 1975 poslednji vojnici SAD napuštaju Sajgon i Vijetnam.U 11 časova 30.aprila 1975 zvanično kraj JUŽNOG VIJETNAMA. Sutradan 1.maja 1975. Sajgon je kršten imenom Ho Ši Min Grad a 7.maja1975 održana je parad pobede čim je rat okončan nakon 30 godina.

http://www.stopusa.be/scripts/texte.php?section=CL&langue3&id=24471

http://www.monde-solidaire.org/spip/article.php3?id_article=2295

1977 proglašena je Socijalistička Republika Vijetnam u jesen 20.oktobra 1977 SR Vijetnam je primljen u članstvo UN (članstvo nove države mogu da podrže ali i da spreče samo stalne članice Saveta Bezbednosti ili glasanjem u Generalnoj skupštini OUN na taj način što za prijem glasa manje od2/3 država sveta). Nikakvih međunarodnih sankcija nikada nije bilo.Nije bilo diplomatskih odnosa sa SAD koji su imali svoje sankcije.

Žrtve rata su bile ogromne. Sa Vijetnamske strane one su bile oko 2.000.000 ljudi (u ovaj broj se računaju i žrtve vojske sajgonskog režima i civili) od prilike jer se tačan broj ne zna. U Americi podaci su konfuzni zvanično se tvrdi da je poginulo oko 58000 vojnika dok drugi vojni izvori tvrde da je prosečno mesečno ginulo po 1000 američkih vojnika što znači 12000 godišnje pomnoženo sa 14 godina prisustva u Vijetnamu izlazi duplo više od zvaničnog podatka a u ovu cifru se ne računaju oni koji su doplai zarobljeništvo i o kojima se ništa ni danas ne zna.

Ali ovo nije značilo ni kraj problema nakon SAD napad na Vijetnam izvršava Pol Potova Kambodža Vijetnamska vojska je upala u Kambodžu i zbacila Crvene Kmere sa vlasti. Građanski rat u Kambodži besneo je skoro deceniju dok Pol nije umro.
Nakon ovoga pogranični spor sa Kinom takođe je rešen ratom do jučerašnjih saveznika. Neprestalni sukobi potpuno su iscrpli ekonomiju tako da se u Vijetnamu javila glad. Ugledajući se na kineske ekonomske reforme Vijetnam uvodi tržišnu privredu i politiku investicija sa zapada što je polako počelo da podiže nacionalnu privredu. Odnosi Vijetnama i SAD normalizovani su 1995 godine posetom predsednika SAD Bila Klintona. Velikim sletom u Hanoju 1.maja 2005 proslavljeno je 60 godina pobede nad Japanskim i 30 godina pobede nad američkim zavojevačem.Danas je Vijetnam zemlja koja grabi napred sprovodeći reforme kineskog tipa ali se trudi da ne zaboravi svoju borbu.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

357 kume, 357...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 1503
OS
Windows 2003
Browser
Internet Explorer 6.0
ne ponovilo se...  Smile

« Poslednja izmena: 11. Okt 2006, 10:00:33 od Dionis6 »
IP sačuvana
social share
Be sociable - have a Pepsi
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1255
Zastava Iza...
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Nokia x6
Svaka cast Vijetnamu !!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Једна стара радост - Зора Новог дана

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6599
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Citat
Ofanziva TET

Otpor Vijetnamaca je doživeo svoj vrhunac 1968 godine Kada je preko 80 gradova u unutrašnjosti Južnog Vijetnama oslobođeno.Ofanziva Tet je inače počela 31.januara 1968 na Vijetnamsku novu godinu što je do temelja uzdrmalo trupe SAD. U Sajgonu Vijetkong zauzima ambasadu SAD, napada aerodrom, oslobađa kinesko predgrađe Čo Lan i još nekoliko malih varoši na periferiji Sajgona. Da bi sprečili pad Sajgona amerikanci ga bombarduju (Historik kanal). Događaji na severu Južnog Vijetnama su još dramatičniji oslobođena je stara prestonica Hue a u opsadi se našla američka baza Kei San Vijetkong napreduje dalje na jug i 7.februara 1968 oslobađa Lang Vej. Ali ponovna okupacija Lang Veja i potpuno razbijanje opsade Kei Sana 6.aprila 1968 ipak je stavilo do znanja da će rat još potrajati. Amerikancima su nanete velike žrtve što je povećavalo otpor građana SAD prema ratu do 1968 Američka vojska ostala je bez30000vojnika. Amerika pokušava da odgovori te 1.maja 1968 pokušava da okupira i Kambodžu ali Vijetkong presreće američke snage i uništava ih u džunglama tim je otklonjena mogućnost da SAD spreče infiltraciju Vijetkonga na Jug. Ove godine poslata je ogromna vojna pomoć Južnom Vijetnamu. U međuvremenu u SAD ubijen je Martin Luter King i Robert Kenedi da bi ta 1968 u americi kulminirala ogromnim anti-ratnim neredima u Čikagu, Los Anđelesu, Vašingtonu i drugim gradovima.

Stvarno svaka čast. Istočnoazijski komunisti su nepobedivi. Smile
IP sačuvana
social share
У свом срцу он чува путеве мира, али ипак држи своје оружје у приправности... То је живот самураја, начин на који зарађује своју одећу, храну и заклон; при том се његово срце одмара, а он је спреман да на дуге стазе отплаћује своје обавезе према господару и свој дуг према родитељима...
Наша храброст у рату плашила је странце. Нас странци никада нису поробили, нити су нам одузели земљу.
Јамага Соко
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 122
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
SonyEricsson K508i
Bravo za narod Vijetnama.Uspeli su da pobeti takvu silu kakve su SAD.Postovanje

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Jul 2025, 07:42:52
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.101 sec za 15 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.