Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Jul 2025, 09:46:35
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Једначине за успављивање  (Pročitano 732 puta)
09. Mar 2010, 09:02:37
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Давнашњи савет наших бака да бројимо јагањце (свеједно је да ли прескачу или не прескачу ограду) научници су преточили у 11 математичких исказа који дочаравају и спавање и будност. Добро, а какве то везе има с поподневним дремуцкањем


Окрепљујући починак

Зашто увече не можете дуго да заспите? Због лекова које сте раније узели? Или је толико хладно да никако да вам се очни капци склопе?

Иако су се деценијама мучили, научници још нису тајну докучили.

Загонетка једне од најбитнијих телесних улога и радњи за човека остаје нерастумачена. На крају крајева, чак није одгонетнуто због чега је, уопште, присиљен да спава. А шта би се тек догодило да целог живота остане будан?

Покушавајући да проникну зашто се спавање и будност не смењују устаљеним током, у Ренселар политехничком институту (САД) су сламку спаса – после свакојаких снимања и изучавања – потражили у математици.

Да ли су, можда, наше баке биле волшебно у праву када су нас у раном детињству терале да бројимо јагањце када нисмо могли да заспимо? Свеједно да ли прескачу (или не) ограду, као што је то случај у цртаћима.

Смењивање сна и јаве

Професор Марк Холмс је са својим последипломцем Лизом Роџерс осмислио рачунарски образац (модел) који ће и истраживачима и лекарима олакшати да предвиде како поједине промене – медицинске, физичке или у околини – утичу на нечије успављивање. Испоставља се да то омогућује дубљи увид у смењивање два човекова суштинска стања – сна и јаве. У свој подухват они су уткали скорашња неуробиолошка сазнања, на којима су утемељили математичке једначине.

Претходно лето провели су с неуробиолозима Харвардске медицинске школе да потанко проуче биологију мозга, а нарочито улогу неуротрансмитера у појединим раздобљима спавања и будности. Подразумевало се да сваки математичар-почетник мора да овлада читањем (и тумачењем) електроенцефалографских (EEG) и електромиографских (EMG) показатеља из можданих таласа и мишићних покрета који се појављују у сну.

Није изостало, свакако, ни расветљавање тзв. циркадијалних ритмова (24-сатни циклус) повезаних са деловањем светлости, на шта су указивала и претходна истраживања. Али научници су у међувремену схватили да човек заспи и у мрачној пећини и по јарком сунцу.

Из свега тога произишло је, чак, 11 једначина за и будно и успавано стање, које представљају ваљану подлогу за разноврсно исцртавање графикона у рачунару.

Има ли икакве користи од израчунавања и цртања?

Може да се предвиди, на пример, како испијање кафе (кофеин) или летење авионом кроз више временских зона ремети природно успављивање. Лекари ће, нема сумње, знати шта у таквим околностима да посаветују или пропишу.

А какве то везе има с поподневним одмарањем које су наши преци навелико упражњавали?

И пре и после учења

Ако нисте знали, краткотрајно дремуцкање побољшава учење и освежава памћење. Замислите само мозак као преградак електронског сандучета (inbox) у свом рачунару, у који се непрекидно сливају свакојаке поруке и пошиљке. Чим задремате, он сместа прионе на посао да избаци све што му није неопходно. На такав закључак упућују, отприлике, пре неколико дана објављени налази из студије под руководством Метјуа Вокера са Калифорнијског универзитета у Берклију.

Годинама већ проучавања наговештавају да спавање поспешује и оснажује памћење: и дуг ноћни сан и кратка (а дубока) поподневна дремка више користе учењу од целоноћног бубања. Сада је, делимично, одгонетнуто како се то дешава: у сну подаци привремено сачувани у хипокампусу, делу мозга задуженом за памћење, пребацују се на дуготрајно чување у можданој кори.

Тај поступак потпомаже и да се обраде нове чињенице и да се привремено складиште испразни да би примило свеже искуство.

Испоставља се, према речима Метјуа Вокера, да је важно и отпочинути после, а и одспавати пре учења. За време спавања мозак се исцеди као сунђер да би упијао новопристигле информације, што је посведочило испитивање 39 млађих пунолетника.

Добровољци су подељени у две групе: једни су одремали 90 минута, други нису нимало. И једнима и другима дато је да испуне исте задатке. Неиспавани су их кудикамо горе обавили. Мерење електричних промена показало је да су испавани у једном временском одељку почистили своје привремено складиште.

Ни то не важи подједнако за све: појединци се након дневног одмора пробуде изнемогли и смушени, због својеврсне спавајуће тромости упркос пређашњим истраживањима која су казивала да поподневни спавачи имају лак сан.



Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Jul 2025, 09:46:35
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: jednacine smesne

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.098 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.