Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 03. Maj 2024, 15:02:30
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ja, robot imam prava  (Pročitano 2367 puta)
09. Mar 2007, 15:40:33
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
Ja, robot imam prava



U budućnosti će nas roboti operirati i obavljati svakojake poslove. Tada će se čovjek po prvi put susresti s neživom inteligencijom. Prognozira se da će roboti 2050. tražiti svoja prava. Zakon se već sprema.

Prvi etički kodeks kojim će se roboti štititi od zlostavljanja ljudi, sastavljen u Južnoj Koreji, trebao bi se početi primjenjivati već ove godine. Koncipirao ga je peteročlani tim u koji su uključeni i futuristi te pisac znanstvene fantastike, piše Večernji list.

Naime, za Južnu je Koreju robotika pokretač ekonomije te u istraživanja robo-tehnologije ulaže milijune dolara godišnje.


Asimovljevi zakoni robotike
1. Robot ne smije naškoditi ljudskom biću ili svojom pasivnošću dopustiti da se naškodi čovjeku, osim kad je to u suprotnosti s nultim zakonom
2. Robot mora slušati ljudske naredbe, osim kad su one u suprotnosti s nultim ili prvim zakonom
3. Robot treba štititi svoj integritet, osim kad je to u suprotnosti s nultim, prvim ili drugim zakonom.


"Vlada će sastaviti etičke naputke vezane uz ulogu robota koji će, kako očekujemo, u najskorijoj budućnosti razviti visoku inteligenciju", otkrio je tamošnji ministar trgovine, industrije i energetike, a član novoga zakonodavnog tima dodao: "Zamislite da netko androida tretira kao vlastitu suprugu!"

U službenom je izvještaju korejsko ministarstvo informiranja i komunikacija predvidjelo da će roboti do 2018. rutinski izvoditi kirurške zahvate te da će do 2015.-2020. svako južnokorejsko kućanstvo imati barem jednog robota.

I prema studiji britanske vlade, koja je izrađena lani, za 50 godina roboti će tražiti jednaka prava kao ljudi, a na etičkim pravilima kad je u pitanju odnos prema robotima već radi i European Robotics Research Network.

U 21. će se stoljeću čovjek prvi put sresti s neživom inteligencijom – robotskom. Taj će događaj obilovati etičkim, socijalnim i ekonomskim problemima, piše u etičkim uputama o odnosu prema robotima, što ih je donijela ta institucija, o kojima će se u travnju raspravljati u Rimu, donosi Večernji list.

Izvor: NetPortal
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Memento Mori

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 7891
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
e od sad kada sretnem na ulici nekog robota moracu da ga posavetujem
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.10
mob
Nokia 6300
ludi korejanci!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1810
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
mob
Nokia n70
japanci su najblji u robotici uskoro ce zajebati ljude
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
Pravila ponašanja prema robotima



Pokret za prava robota polako dobija oblik i priprema prve etičke direktive za regulisanje odnosa ljudi i robota u budućnosti, objavio je britanski list "Indipendent".

U "Povelji o etičkom odnosu prema robotima", koja će biti objavljena kasnije ove godine, piše da ljudi ne treba da eksploatišu robote već da ih odgovorno koriste.

List je preneo reči jednog od vodećih stručnjaka za robotiku iz Južne Koreje da ćemo, s obzirom na to da će roboti imati sopstvena bazična unutrašnja emotivna stanja, morati prema njima da se odnosima kao prema kućnim ljubimcima, poput pasa i mačaka.

Sa sve bržim napretkom u oblasti veštačke inteligencije, pitanje regulacije odnosa izmedju ljudi i robota je sve aktuelnije.

Stoga se očekuje da će učesnici konferencije o robotici, koja bi trebalo da iduće nedelje bude održana u Rimu, tražiti od Evropske komisije da osnuje komisiju o etičkom odnosu prema robotima.

Jedno od pitanja na vrhu dnevnog reda predstojeće konferencije odnosiće se na seksualne odnose izmedju ljudi i mašina. Doktor Dejvid Levi tvrdi da će seks-roboti, poput robota-žigola u Spilbergovom filmu "Veštačka inteligencija", biti široko rasprostranjeni u narednih 40 godina.

Najvažnije etičko pitanje tiče se, medjutim, robota koji će biti korišćeni u vojne svrhe. Naučnici, naime, strahuju da bi, ako se nadju u pogrešnim rukama, takvi roboti mogli da postanu mašine za ubijanje, naveo je "Indipendent".

Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1810
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Nokia n70
"Povelji o etičkom odnosu prema robotima", koja će biti objavljena kasnije ove godine, piše da ljudi ne treba da eksploatišu robote već da ih odgovorno koriste.
ovo je dobro ha
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 101
OS
Nepoznat
Browser
Nokia6230i 2.0
A šta drugo robot u ratu može da bude osim mašine za ubijanje? Šta, mašina za šivemje? Kao, oni bi ga, za razliku od terorista, koristili u humanitarne svrhe? Daj, ne zajebaji...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Odo ja da gledam "Terminator"  Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 101
OS
Nepoznat
Browser
Nokia6230i 2.0
He, he, ta ti je dobra...
Naučna fantastika, posebno dela Isaka Asimova, po čijoj knjizi je i snimljen film "Ja, robot", je po meni veoma realno predviđanje budućnosti robotike. Ali po mom mišljenju, do trenutka kad će mašine početi da istinski razmišljaju, i budu svesne svog postojanja, proćiće bar još jedno 200 godina!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6300
dobro bi mi došao jedan robot da mi donese nešto iz Černobila. gde mogu da ga kupim?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 03. Maj 2024, 15:02:30
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.