Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Izraelci čitaju nevidljive otiske prstiju  (Pročitano 355 puta)
11. Nov 2012, 17:34:36
Svedok stvaranja istorije


Ego sum qui sum.

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 15076
Zastava
Browser
Opera 12.10
Nova tehnologija za otkrivanje otisaka prstiju na papiru, koju su razvili naučnici Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu, omogućiće policijskim forenzičarima da čitaju do sada potpuno nevidljive tragove. Primenom klasičnih metoda nije bilo moguće uočavanje više od polovine otisaka na dokumentima, čekovima, beleškama i novcu, koji su veoma često dokazni materijal u policijskim istragama.



Tim Instituta za hemiju Hebrejskog univerziteta, na čelu sa profesorima Josijem Almogom i Danijelom Mandlerom primenio je inovativni hemijski proces koji daje "negativ" slike otiska prsta. Stari forenzički metod davao je "pozitiv" otiska zahvaljujući tragovima znoja koje su na hartiji ostavile papilarne linije. Papir je zasipan nanočesticama zlata i elementarnog srebra koje se talože na otiscima, ali bez mnogo uspeha, jer je kvalitet i vidljivost slike zavisio od hemijskog sastava znoja. Novi metod zasniva se na snimanju nanočestica zlata koje se talože oko sebuma - masne supstance koju luče lojne žlezde sprečavajući isušivanje kose i kože.

- Naš metod se oslanja samo na masne komponente u otiscima i znoj više ne igra nikakvu ulogu - kaže prof. Almog. - Ova tehnika rešava i problem čitanja otisaka s mokrog papira. Starom tehnologijom bilo je praktično nemoguće otkriti otiske na mokroj hartiji jer je voda spirala aminokiseline koje su bile podloga za hemijske reakcije, ali vlaga gotovo i da ne utiče na masne komponente otiska.


Droga u otisku

Otisci prstiju osim što omogućavaju identifikaciju sadrže hemijske tragove koji otkrivaju i da li se njihov vlasnik drogira, uzima lekove, ili rukuje eksplozivom, saopštili su nedavno hemičari britanskog Univerziteta u Norviču. Oni razvijaju prenosni sistem za hemijsku analizu otisaka koji bi koristili kriminolozi, ali i lekari za dijagnostiku i doping testove.

Izvor
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.059 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.