Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 13:40:10
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Izložba o Veselinu Čajkanoviću  (Pročitano 1554 puta)
26. Nov 2006, 22:08:44
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Apple iPhone 6s
Izložba o Veselinu Čajkanoviću (1881–1946)
O žrtvama komunista
Ličnost koja je učestvovala u odbrani zemlje i odlikovana najvišim ordenima, nije mogla da podnese žig izdajnika


U Univerzitetskoj biblioteci „Svetozar Marković” u toku je izložba posvećena sećanju na čuvenog profesora Veselina Čajkanovića, čime je simbolično obeleženo 125 godina od rođenja i 60 godina od smrti poznatog naučnika. Autorka postavke je Marija Vranić-Ignjačević, a ceo program pripada već prepoznatljivom ciklusu „Legende Beogradskog univerziteta”. Izložbu koja traje do 11. decembra, svakog četvrtka u 18 časova prate i tribine, zamišljene ne samo kao stroga akademska izlaganja, već pre svega, kao toplo ljudsko oživljavanje uspomena najstručnijih i najbližih saradnika.

Autorka postavke podseća da je Veselin Čajkanović bio čovek razbokorenih interesovanja, a po obrazovanju jedan od prvih školovanih klasičnih filologa kod nas. Ovu disciplinu je diplomirao na Velikoj školi u Beogradu, a potom nastavio školovanje u Nemačkoj gde je doktorirao na antičkim poslovicama. Po povratku u zemlju dobija mesto docenta za latinski jezik na Filozofskom fakultetu, a njegovi prevodi sa grčkog i latinskog su i danas toliko sveži, da gotovo možemo reći da nemamo boljih, ističe naša sagovornica. Preplet između klasičnih nauka, etnologije i narodne književnosti je polje na kojem je radio Veselin Čajkanović. U oblasti istorije religije jedan je od pionira na našem Univerzitetu.

– Njegovi zaključci o istoriji naše stare vere su se u izvesnoj meri kosili sa stavovima dogme naše pravoslavne crkve, napominje Marija Ignjačević. – Tražeći izvore srpske religije nije ih pronalazio u hrišćanstvu već u paganskoj religiji na kojoj se naša religija umnogome i danas zasniva. Njegova veoma obimna istraživanja u ovoj oblasti, nažalost, nisu uobličena u nameravane studije, najpre zbog uklanjanja sa Univerziteta, a potom i prerane smrti. Sa željom da ilustruje svoj profesionalni put, za sebe je često govorio kako je on pošao na put za Australiju, ali je stigao samo do Lapova...

Balkanski ratovi i Prvi svetski rat odvojili su prof. Čajkanavića od nauke na čitavih sedam godina. Učestvovao je u oslobodilačkim bitkama, ali i u nemogućim ratnim uslovima pratio je zov svog intelektualnog habitusa. Tokom boravka u Bizerti osnovao je Štampariju srpskih invalida kako bi se u njoj naši vojni invalidi učili tipografskom zanatu i imali od čega da zarađuju kada se vrate u zemlju.

Po završetku Drugog svetskog rata, priča naša sagovornica, nova vlast je oformila Sud časti Beogradskog univerziteta čiji je zadatak bio da sudi profesorima koji su se na Univerzitetu zatekli 1941. a ogrešili su se o narod ili interes Univerziteta. Među prvim žrtvama bio je Veselin Čajkanović. Presudu su potpisali: Dušan Nedeljković, Pavle Savić, Petar Matavulj, Toma Bunuševac... Profesorov „greh” je što je za vreme rata, za uzak krug ljudi, održao jedno stručno predavanje i učestvovao u izradi civilnog plana Univerziteta, koji je imao za cilj da u ratnim uslovima sačuva svoju imovinu i kadrove. Kada su mu uručili presudu da se „udalji sa fakulteta”, otišao je kući i istog dana pao u postelju, a nakon 14 meseci preminuo.

– Takva ličnost koja je učestvovala u odbrani zemlje u više navrata i odlikovana najvišim ordenima, između ostalog i Legijom časti, nije mogla da podnese žig izdajnika. Profesor Miodrag Popović u jednoj svojoj knjizi kaže: „Zaboravljati je zločin, a zaboravljeni su žrtve”. Čajkanović je ostao žrtva, ali smo mi ovaj program organizovali kako se ne bismo svrstali u red onih koji zaboravljaju, kaže naša sagovornica.

Pored profesionalnog puta, ova postavka nastoji da osvetli i detalje iz privatnog života ljudi koji pripadaju „Legendama Beogradskog univerziteta”. Zahvaljujući svesrdnoj pomoći Nikole Čajkanovića, profesorovog sina, za ovu izložbu dobijen je dragoceni materijal iz porodične arhive. Tako posetioci, između ostalog, mogu da vide i neveliki dnevnik koji je Veselin Čajkanović vodio tokom poslednja tri meseca svoga života.

– Na svega dvadesetak stranica nalazimo izuzetno potresan dokument o jednom vremenu i životu. U njemu stoje beleške iz kojih se vidi da je odlukom Suda časti, cenjeni profesor izgubio i pojedina građanska prava, kao što je glasačko, i pravo na bilo kakav prihod. Iako znamo šta je knjiga značila u profesorovom vrednosnom sistemu, zapisao je da je supruga Ruža odlazila da proda „neke knjige” kako bi prehranila porodicu, kaže Marija Ignjačević.

Naša sagovornica podseća na još jedan detalj: Na sahrani Veselina Čajkanovića, supruga Ruža molila je prijatelje da niko ne govori na ispraćaju, kako se ne bi eksponirao i došao pod udar vlasti. Uprkos mogućim konsekvencama, Miodrag Ibrovac održao je primereni govor u znak sećanja na svog prijatelja. Isto je učinio i Čajkanovićev bivši student Bogdan Rašić, pokazavši sem pijeteta prema svom  profesoru i veliku ličnu hrabrost.

--------------------------------------------------------------------------

Briga o studentima

Veselin Čajkanović je brinuo o svojim studentima koji su se dalje usavršavali i nije želeo da neko ko je uzeo doktorat od toga odustane. Dokaz su i reči profesora Vojislava Đurića:

– Mene je Čajkanović naterao da izradim doktorsku disertaciju. On je uložio toliko truda, vremena i strpljenja oko ćudljivog mladića kakav sam ja bio, da se ja sada, kada sam prevalio šezdesetu, i čudim i stidim. Pošto sam bio gimnazijski nastavnik i nisam imao dovoljno vremena u toku dana, omogućio mi je da radim noću u biblioteci Seminara za klasičnu filologiju. Kada je pročitao prve dve glave moje disertacije „Tužbalica u svetskoj književnosti”, rekao mi je da nauka traži, ne da sam tužim, nego da tumačim tužbalicu. Ja sam se naravno uvredio i zaćutao.

Mirjana Sretenović

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 13:40:10
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.