Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Izborite se sa buntom i ostalim pubertetskim promenama tinejdžera  (Pročitano 677 puta)
14. Jun 2007, 23:26:58
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Apple iPhone 6s
Izborite se sa buntom i ostalim pubertetskim promenama tinejdžera
Odgovorite na njihov gnev
Autor: Biljana Tasić | 14.06.2007 - 11:00


Nakon što uđu u adolescentski period, tinejdžeri neretko menjaju svoje ponašanje i veoma često postaju agresivni. Otkuda ta agresivnost koju pokazuju neki mladi? Kako na nju treba reagovati? Na ova i još neka pitanja odgovara psiholog Gordana Ačić.
lZašto neki adolescenti počinju nasilnički da se ponašaju?
Bunt i osećanje svemoći su prirodni pratioci pubertetskih promena u ličnosti. Međutim, paralelno sa ovim javljaju se i osećanja krhkosti i ranjivosti, kao i nesigurnosti u sebe. Ova protivrečna kombinacija osećanja čini da se mladi često osećaju ugroženim. Trezveno razmatranje nekog problema nije odlika pubertetskog mišljenja, pa se umesto toga često javlja agresija kao najdirektniji način ispoljavanja napetosti. Nasilnost je, dakle, prirodna, iako nije prihvatljiva. Problem nastaje kada se nasilništvu previše često pribegava.
lTo važi i za devojčice?
- Danas nisu više tako izražene granice između polova. Devojčice, na primer, igraju fudbal i bave se i drugim stvarima koje su ranije bile rezervisane za dečake. One žele da postanu ravnopravne sa dečacima i zato prihvatju oblike ponašanja tipične za dečake, uključujući i nasilničko ponašanje. Tu pojavu je još lakše razumeti ako se ima u vidu da nekim devojčicama nije lako da prihvate svoju ženstvenost i fizičke transformacije kroz koje prolaze u periodu adolescencije. One ne žele da prihvate predstavu o ženi zavodnici koju nameću mediji.
lZašto je adoelscentima tako teško da poštuju odrasle?
- Možda zato što se neki roditelji ponašaju kao adoelscenti. Oblače se kao oni, pokušavaju da budu drugari sa svojom decom... Elem, adolescentima nisu potreni roditelji-drugari, već roditelji koji umeju da im kažu „ne“. Oni odrastaju i grade svoju ličnost tako što im se suprotstavljaju. Dakle, kada ne mogu da pokažu da su drugačiji pomoću odeće, žargona, načina života... nasilnost ponekad ostaje jedina mogućnost da pokažu šta misle.
lKako onda da im pomognemo da izađu iz tog ćorsokaka?
- Tako što ćemo im pomoći da kažu šta misle, da steknu samopouzdanje. Kako? Pomoću muzike, crtanja ili bavljenja sportom, koje im omogućava da kanališu svoju energiju i ponovo nauče da poštuju pravila. Amatersko pozorište je takođe zanimljivo rešenje, pošto kad igra neki pozitivan lik, adolescent može da zamišlja da je i on sam tako pozitivan i taj san može da mu pomogne da prevaziđe svoje probleme.
lA šta ako adoelscent napadne svog druga ili profesora?
- Prvo, pokušajte da shvatite zašto je do toga došlo. Pitajte ga zašto je udario druga, čega se plaši. Tako ćete mu pomoći da shvati da onaj ko napada nije jači, već slabiji. Najzad, recite mu da takvo ponašanje ne može da se toleriše i da mora da se izvini. Ako je napao nastavnika, javno izvinjenje se podrazumeva. Imajte, međutim, na umu da neki adolescenti ne vole školu i nastavnike samo zato što u školi stalno beleže neuspehe, tako da je to onda mnogo dublji problem. Jedno od rešenja može da bude i predlog da promeni školu.
lA šta ako i dalje nastavi po starom?
- Onda morate da potražite stručnu pomoć. U svakom slučaju, morate otvoreno da mu kažete da nećete više da tolerišete takvo ponašanje, da je preterao, ali i da će sve opet biti po starom čim nauči da kontroliše svoju agresivnost. Mladima uvek treba staviti do znanja da postoji izlaz, treba im reći da imamo poverenja u njih i da će se stvari popraviti.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.053 sec za 14 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.