Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 05. Avg 2025, 21:52:00
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Uloga hormona prolaktina  (Pročitano 975 puta)
28. Mar 2008, 12:36:57
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone 6s
Uloga hormona prolaktina

prof. dr Milka Drezgić, specijalista endokrinologije

Prolaktin je hormon koji se luči u prednjem režnju hipofize, male žlezde smeštene u bazi mozga, koja sekrecijom svojih hormona utiče na funkciju drugih žlezda sa unutrašnjim lučenjem, a to su: štitna žlezda, nadbubrežne žlezde, polne žlezde.

Prolaktin je hormon neophodan za započinjanje lučenja mleka nakon porođaja. Ukoliko postoji mali tumor u predelu prednjeg režnja hipofize koji luči prolaktin nezavisno od trudnoće i dojenja, osnovni simptomi koje ima ženska osoba jesu: izostanak menstruacije, lučenje mleka iz dojki, sterilitet i promena psihičkog raspoloženja. Ne dešava se retko da pacijentkinja zbog psihičkih tegoba prvo potraži pomoć psihijatra.

Prolaktinom je u žena obično veoma mali i pre nego što se razviju simptomi samog tumora, a to su: jake glavobolje nezavisno od doba menstrualnog ciklusa, zamor, poremećaji vida usled pritiska tumora na očni živac, izostanak menstrualnog ciklusa. Zato je pri svakom hormonskom ispitivanju koje se obavlja u osoba sa poremećajem menstrualnog ciklusa neophodno odrediti vrednost prolaktina.

Budući da je ovaj hormon veoma osetljiv na stres, vađenje krvi nikada ne treba da se sprovodi iglom, već je potrebno 20 minuta pre vađenja krvi plasirati braunilu u venu, kako pacijent ne bi odgovorio povećanom sekrecijom prolaktina na ubod igle.

Prolaktin je hormon na čiju sekreciju utiču mnogi činioci, a među njima su i lekovi, npr. triciklični antidepresivi, metoklopramid, cimetidin i drugi.

Kod muškaraca je prilikom povećane sekrecije prolaktina prvi simptom impotencija, a obično dolazi do blagog uvećanja dojki, mada nema lučenja mleka, tako da često tumor postigne enormne veličine, a pacijent se ipak ne obrati lekaru radi pregleda sve dok ne dođe do ozbiljnijih promena, koje se najčešće odnose na poremećaje u vidnom polju.

Lečenje prolaktinoma neophodno je radi sprečavanja razvoja osteoporoze i vraćanja polne funkcije. Veoma dobri rezultati postižu se lekovima koji smanjuju sekreciju hormona i veličinu tumorske mase. Lečenje je dugotrajno, a ređe dolazi u obzir operativno lečenje.

Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 05. Avg 2025, 21:52:00
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 15 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.