Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 17
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: IstraŽivanje - Kako srednjoŠkolci u Srbiji provode slobodno vreme  (Pročitano 24645 puta)
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 11.0
Sto se tice knjiga, ja sam i dalje u soku sto se npr. naucna fantastika koja je prava hrana za mozak u tim tinejdzerskim godinama smatra smecem.
Код већине људи старије генерације, рачунар се још води као играчка, а научна и епска фантастика литературом за успављивање беба.  Smile
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 11.0
Citat
Sto je toliko strasno da se uvede Klark ...

или урсула легвин...
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 17.0.963.79
mob
Apple iPhone SE 2020
Moze i Hari Poter... moze i Rani jadi Adriana Mola... svejedno... nesto sto je savremeno i s cim klinci mogu da se povezu...

Bas sam pre neku nedelju slusala emisiju na Radio Beogradu u kojoj je gostovala profesorka srpskog jezika koja je govorila upravo bas o tome... u citankama i lektirama se nalaze dela koja deca ne shvataju, jer su arhaicna... jednostavno, nije im jasno o cemu se radi i onda odbijaju dalje citanje... sta vise... zamrze citanje...

OK... to ne znaci da Dostojevski ne moze da se proucava... treba i mora, ali im treba pruziti priliku da citaju nesto sto mogu da razumeju i sto moze da im pomogne na neki nacin... eto.. taj jadni Adrian Mol se bakce sa svim mogucim problemima sa kojima se susrecu tinejdzeri... bubuljice, problematicni odnosi u porodici, besparica, budjenje seksualnosti... hromoni koji pice 300 na sat..ne shvacenost od strane okoline i tako dalje...

Isti slucaj je i sa udzbenicima i gradivom koje su ... ma, daj...

Cim otvoris bilo koju knjigu, prodje te zelja da ista u zivotu naucis sem 30 slova, 10 cifara i 4 osnovne racunske operacije... Sta vise.. vecini nista vise i ne treba u zivotu...

I naravno.. cinjenica da se klincima ne nudi bilo kakva aktivnost van skole... nema vise izvidjaca... retko ko ide u muzicku skolu... jedino.. eto... ostao je taj sport... i kafici...
Mislim... nije ni normalno da klinci budu stalno u nekom rasporedu, ali... treba im pruziti bilo kakvu alternativu besciljnom lutanju po soping centrima... a ta alternativa puno ne kosta... samo drzava nece... a oni koji hoce, opet su ograniceni tom istom drzavom i propisima...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


I Am My Own Savior!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 8650
Zastava Vrčin
OS
Windows XP
Browser
Chrome 17.0.963.79
mob
Alcatel One Touch
Citat
Sto je toliko strasno da se uvede Klark ...

или урсула легвин...
Ili J.R.R Tolkien.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 128
Zastava Zemun
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 10.0.2
mob
Apple 5S
ne znam kako se razlikuje videti predstavu na YT i videti je uzivo.. stavise sve mi vise odgovara da gledam predstave na kompu uz hranu i pice i pauze kad ja hocu.. bioskop mi odavno vise ne predstavlja nista, niti mi je ikada predstavljao.. mada bioskop nije nikakvo merilo kulture i kulturnog zivota..

deca ne posecuju knjizevne veceri.. wow.. pa ne znam sta ce biti sa njima!  Smile Smile

a citanje.. ja mislim da je situacija sa citanjem mnogo drugacija nego sto je tu prikazana.. realno klinci ne citaju, ali dodju u neke godine kad se opredeljuju i tu dosta ljudi posegne za knjigom, ili ako nista drugo uz serije i filmove i stripove zaljubi se u neki zanr i posle cita taj konkretan zanr sto takodje nije zanemarljivo u "obrazovnom smislu".. i beletristika je kultura u modernoj eri, jer ako gledamo da su samo klasici kultura, onda to je malo rur razmisljanje, ne volim tu podelu na "epska dela" i "moderno sranje".. pa u nekim modernim sranjima covek nadje vise radosti i zabave nego u nekom Dostojevskom ili Cehovom koji te izbacaju ko majmuna pa ne mozes da se pokupis dva meseca nakon sto si svario sta si procitao  Smile

Pogledaj recimo Agape.. to je emisija koja postoji koliko?.. nekoliko godina ja mislim, 4,5 recimo.. pa ta je emisija kulturnija, duhovnija i obrazovnija od bilo koje knjige, predstave i predavanja koje sam cula i videla.

Kad pomislim kako da detetu "nametnes" kulturu citanja, ja nekako uvek mislim da su stripovi najbolji moguci pocetak.. jeste da ce da izgube oci najverovatnije, ali to je taj neki put.. stice se navika citanja, uzimanja papira u ruke i vrtenja stranica, iscekivanja i zamisljanja. Odatle je sve lakse cini mi se.
Evo cim sam procitao prvu recenicu tvog komentara, odmah sam se iznervirao, i osetio poriv da ti odgovorim. Koliko god komp bio koristan, toliko mi se i gadi jer je ubica sve vise i vise ljudskosti u ljudima. Ali to je neka druga tema. Prvo i osnovno zasto je bolje otici u pozoriste i odgledati predstavu je ta atmosfera samog pozorista, sale i scene. Drugo je protok osecanja i emocija koje ne mozes osetiti preko ekrana, koji se desava izmedju gledaoca i glumca. Publika ucestvuje u predstavi isto koliko i glumac. Da je lepse sedeti kuci za ekranom i pustati predstave i stavljati pauze, pozorisni komad bi se zvao film. Ti ocigledno nisi osoba koja oseca tu amtosferu pozorista po tvojim recima, jer da je stvarno osecas ti ne bi ovako govorila...opet lepo je sto si iskrena, i moj ti je savet otidi jos jednom u pozoriste, obrati paznju na atmosferu prvenstveno, samu atmosferu sale, a onda i atmosferu scene, pa na osecanja koje odredjenja scena budi u tebi zacinjena tom pozorisnom atmosferom, onda dodji kuci odgledaj predstavu na kompu na nacin na koji inace radis, ako ti nisi uspela da osetis nesto drugacije dok si gledala predstavu u pozoristu, ali potpuno skoncentrisana na radnju a i istovremeno osecanja koja se u tebi bude, onda nemoj u pozoriste ni da ides...meni kao osobi koja ce ako da Bog sutra tebi odredjeni komad da izvodi i prenosi to naravno da skodi materijalno, jer realno vise je ljudi koji idu u pozoriste da bi otisli eto, bili vidjeni, "kulturno se uzdizali", ali u neku drugu ruku mi i pomazes, jer ces ostaviti vise mesta za ljude koji tu predstavu gledaju na pravi nacin, i meni pomazu saljuci mi tu nevidljivu potporu svojim osecanjima i prihvatanjem. a i odavanjem neke opet posebne atmosfere...a citajuci tvoj komentar da je emisija kulturnija nego bilo koja knjiga koju si procitala, predstave koju si odgledala je samo tvoje neshvatanje i neprihvatanje istih na pravi nacin, jer ides linijom manjeg otpora i to sto ti tu i vidis nema pravi efekat...nadam se da ces na pravi nacin shvatiti moj post i razmisli malo o vrednosti stvari koje ti ovde pljujes, a  nisi ni malo  u pravu...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Blejac u kraju!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 26936
Zastava Vozdovac
OS
Windows 7
Browser
Chrome 17.0.963.79
mob
Samsung SGH-E590
Budite gospoda, idite na Marakanu! Smile
IP sačuvana
social share

Realnost je iluzija koja nastaje usled nedostatka alkohola.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


42

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 26656
Zastava Restoran na kraju vaseljene
OS
Linux Ubuntu
Browser
Chrome 17.0.963.79
mob
Nokia 6630, valjda
Eh, od SF imash zvezda kec, 20000 milja pod morem... i to je to... Sve to je bio SF pre 80 godina...
Zamisli profesora srpskog jezika kako analizira 2001... Ili Vodich? Ili LoTR?
IP sačuvana
social share
“The mind commands the body and it obeys. The mind orders itself and meets resistance.”
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.61
Nemoj da me drzite za rec, ali cini mi se da mi drugar ucitelj rece da sada neke skole imaju neku lektiru po slobodnom izboru nastavnika pa neki mladji nastavnici uvrstavaju cak i LoTR i Hari Potera.  Smile

Iskreno, tako i treba da bude. Da se malo ide u korak sa vremenom i da se napravi takva atmosfera da klinci zaista zele da citaju.
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

high prudence

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9110
Zastava Amber
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 11.0
mob
Nokia 1800
Pf... ja da sam profesor uveo bih wikiliksova dokumenta u lektiru  Smile
IP sačuvana
social share
                                Someone stole my donuts, and now you're all gonna pay!                               
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Windows XP
Browser
MSIE8.0
Anea,

apsolutno si u pravu...

lektira kroz osnovnu i srednju školu je takva da mene ni najmanje ne čudi što klinci vrlo brzo odustaju od čitanja i sticanja navike da se okreću literaturi.

ne znam zbog čega se toliko insistira na određenoj literaturi, a vidi se već izvjesno vrijeme da '' ne dopire'' do mladog čovjeka, kao da je nekom u interesu da štancuje generacije sa averzijom spram pisane riječi.

daleko bilo da imam nešto protiv većine knjiga u planu i programu, među njima se nalazi literatura od vanvremenskog značaja, ali nikada mi neće biti jasno da u tim godinama oni moraju da se suoče sa nečim sa čim ni pod razno ne mogu da se identifikuju, ne mogu da imaju opšte znanje za prihvatanje iste i tvrdim odgovorno da ne postoji ta metodika koja njima može tu literaturu približiti.

cilj književnosti kroz obrazovni sistem je da približi pisanu riječ, da se stekne opšte znanje o književnosti i svijetu generalno, da iskristališu sopstvenu misao i nauče pravilnu upotrebu riječi...

tvrdim da većina lektire koja se nalazi u planu i programu...treba da se nalazi na specijalističkim studijama ili treba biti ''otkrivena'' u sopstvenoj režiji...nikako nametnuta od strane osnovnih i srednjih škola.

jer kada se razvije ljubav i navika čitanja...Dostojevski, recimo....biće '' otkriven'' sigurno...i pročitan.

duboko se ne slažem sa konstatacijama bilo koje vrste koja počinje sa : '' današnje generacije...bla, bla, bla...'', pa obavezno nešto negativno Smile

jer, problem je u tome što mi...generalno ne pratimo duh vremena, očigledno ga ne razumijemo...i opiremo se saznanju da se čovjek mjenja, evoluira...i da idu generacije sa drugačijim poimanjem stvarnosti, potrebama i percepcijom.

niti umijemo da im pročitamo potrebe, niti umijemo da im ponudimo sadržaje, niti umijemo da iskoristimo njihove potencijale.

oni su prirodno nosioci promjena i svijeta koji poprima oblike koje očigledno '' starije'' samo plaše ili zbunjuju...

ja ovdje i dalje kroz kulturu, kad već o njoj i pričamo, osjećam zadah socrealizma....jednu učmalu zamrznutost u mišljenju i hvatanje za vrijednosti koje na takav način, grčevitog držanja za iste, postaju svoja suprotnost.
« Poslednja izmena: 18. Mar 2012, 09:44:14 od sesircic »
IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 17
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.