Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 15:40:57
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Istorija Holandije  (Pročitano 6335 puta)
23. Apr 2006, 09:03:39
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Istorija Holandije

Holandija ili kako se još naziva Nizozemska - predstavlja prvi istorijski primer države nastale buržoaskom revolucijom protiv apsolutističke vlasti. Karakter Nizozemske revolucije u XVI je bio kako buržoaski tako i verski i nacionalni. Tom revolucijom je nastala prva republika koja je imala veću teritoriju, i federalističko uređenje koje je nosilo obeležja konfederalizma. Ovakvo uređenje trajaće do početka XIX veka, kada će Holandija postati monarhija (mada će ka tome postojati težnje u dužem periodu) sa provincijama kao administrativnim regionima, a ne federalnim jedinicama.

Uzrok revolucije leži u namerama španskog kralja Filipa II da ukine autonomiju provincija, da nametne nove poreze i da iskoreni protestantizam (katolički fanatizam Filipa II vrlo je poznat). Treba napomenuti da je otac Filip II, Karlo V (koji je nasleđem i dobio Nizozemsku) poštujući autonomiju Nizozemske ostvario uspešnu simbiozu domicilnih i španskih interesa: nizozemski trgovci dobili su ogroman prostor za trgovinu, a Španija velike poreske prihode.

Za razumevanje težnje ka drukčijim oblicima uređenja od unitarnog, kao i same revolucije, neophodno je znati obeležja ovih prostora. Nizozemska (nekada zajednički naziv za današnje zemlje Beneluksa) je prostor gde je ekonomski primat pripadao građanstvu i trgovini. Bogati trgovačko-zanatski gradovi bavili su se trgovinom širom tada poznatog sveta, imajući pritom ogromnu flotu. Gradovi su sačinjavali provincije, koje su imale zasebne staleške skupštine. Svesne socijalno-ekonomske bliskosti 17 provincija Nizozemske osnovale su zajedničku skupštinu državnih staleža, gde su razmatrana pitanja opšteg značaja. Odluke su se donosile jednoglasno, a jednakost u ovom pogledu bila je bitna usled heterogenog versko-jezičkog sastava. Na severu je preovlađivalo germansko stanovništvo i protestantizam, a na jugu romansko stanovništvo i katolicizam.

Na čelu izvrešne vlasti ovog perioda bio je stathalter, koga je kao svog namesnika imenovao španski kralj. Ova institucija je bila praktično jedino što je Nizozemsku ovog perioda odvajalo od čiste konfederacije. U pogledu suverenosti provincija, nadležnosti zajedničkog tela i nepostojanja jurisdikcije zajedničkog organa ovo je ko-nfederacija. Zajednički stathalter je u izvesnoj meri, kako institucionalnim položajem, tako i ličnim autoritetom uspostavljao čvršće jedinstvo ali bez prinude nema države.

Sukob sa španskim kraljem izbija 1558. godine. Filip II, potpuno zanemarujući prethodno navedene specifičnosti, uvodi inkviziciju i preko vojvode od Albe, svog novog stathaltera, nastoji da uvede ap-solutizam. Veliki broj ljudi biva ubijen a njihova imovina konfiskovana. Revoltirano stanovništvo formira odrede (geze) i vremenom uspeva da savlada španske snage. Konačno će Nizozemska, odnosno Holandija, dobiti međunarodno priznanje 1648. godine, istovremeno kada i Švajcarska.

U toku ove borbe desili su se događaji koji su odredili današnji izgled ovih prostora. Od velikog značaja je bio izlazak iz Nizozemske južnih, katoličkih provincija, koje su ostale pod španskom krunom. One su 1579.g. formirale uniju koja se neformalno naziva i Araska unija i koja je osnov današnje Belgije. Ovde se pokazalo da federalistički duh u Nizozemskoj nije bio jak kao u Švajcarskoj. Na taj način su otklonjene verske i nacionalno-jezičke prepreke za čvršći federalizam severnih pokrajina. Iste te 1579. godine forimirana je od sedam severnih provincija Utrehtska unija. Činjenica da su se granice starih provincija menjele govori o izvesnoj spremnosti na kompromis i odricanja.

Ovako formirana federacija provincija će dve godine kasnije proglasiti i konačnu nezavisnost u Hagu. Što se naziva tiče, prvobitno upotrebljavani naziv [[Ujedinjene provincije]] vremenom će biti zamenjen nazivom Holandska republika, prema najvećoj i najbogatijoj provinciji Holandiji.

Organizacija vlasti je u velikoj meri ostala tradicionalna. Provincije su zadržale visok stepen unutrašnje autonomije i sopstvene staleške skupštine, u koje više nije ulazilo sveštenstvo što je odraz buržaskog karaktera revolucije i sekularizacije odnosa u državi. Zajednička skupština državnih staleža sada je zasedala u Hagu (Staten Generael). Ovlašćenja ove nove skupštine bila su daleko veća u pogledu unutrašnje i spoljašnje politike. Iako su pro-vincije i dalje imale po jedan glas nezavisno od broja delagata, jednoglasnost više nije bila nepohodna za sva, već samo najvažnija pitanja.

Kao odraz novog i čvršćeg povezivanja uveden je i državni savet ( Raad van Staate) od dvanaest članova, koje je imenovala skupština državnih staleža na predlog provincija. U sastavu savetu se obraćala pažnja kako na zastupljenost svih provincija, tako i na značaj i veličinu određenih.

Stathalter je postao izborni organ skupštine. Upravo će ova institucija imati presudnu ulogu u vraćanju monarhije u Holandiju. Ova pozicija će vremenom postati nasledna u čuvenoj porodici Oranž, koja je svojim bogatstvom i ogromnim revolucionarnim zaslugama stekla primat i popularnost u Holandiji.

Dalje jačanje duha zajedništva, uz ugled i tradiciju porodice Oranž dovešće do vraćanja monarhije i unitarizma . Nekadašnji federalni elementi ogledaju se u decentralizaciji i poštovanju imena i relativne autonomije starih provincija.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 15:40:57
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.