Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ispovest Živomira Vujičića iz Kragujevca o deportaciji iz Švedske  (Pročitano 2604 puta)
09. Jul 2006, 01:16:36
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Ispovest Živomira Vujičića iz Kragujevca o deportaciji iz Švedske
Izbačeni iz zemlje posle ubistva Ane Lind
U januaru 2004, oko tri sata noću, u stan im je upalo 12 policajaca u civilu, koji su Živomira isprebijali i polomili mu sve zube gornje vilice. Onda su ga golog, krvavog i modrog odveli u samicu državnog zatvora u Geteburgu

KRAGUJEVAC - Supružnici Živomir Vujičić i Nela Stanković iz Kragujevca još uvek ne mogu da zaborave kako su "kao zločinci" deportovani iz Švedske, ubrzo nakon ubistva Ane Lind, ministarke inostranih poslova Švedske. Policija ove zemlje ih je, tvrde, januara 2004. godine na silu strpala u avion i vratila u Srbiju.

Imovina vredna 15.000 evra, koju su od 2001. godine stekli poštenim radom, Živomir kao violinista, a Nela kao čistačica, ostala im je u Borosu. Sada žive u kragujevačkom naselju "Višnjak", srećni što makar imaju krov nad glavom. Ali, bez stalnog zaposlenja jedva sastavljaju kraj s krajem. Problem je i što ne mogu da dobiju dečiji dodatak za četvorogodišnjeg Jovana, koga kao švedskog državljanina ne mogu da prijave jer ne postoji način da pribave njegov izvod iz matične knjige rođenih.

- Bezuspešno smo se obraćali svim nadležnim institucijama, na čelu sa švedskom ambasadom. Naš sin za kragujevačke službe, praktično, ne postoji. Nikome do sada nismo ispričali šta nam se zaista dogodilo. Prvi put otvaramo dušu jer više ne znamo kome da se obratimo-beznadežan je Živomir.

Živomir traži odštetu za povrede koje mu je nanela tamošnja policija i za ćerku Ninu koja je deportovana avionom, iako ima pismeni nalaz neuropsihijatra da ne sme da leti avionom zbog trauma nakon bombardovanja Srbije.

KRILI DA SU SRBI IZ STRAHA OD ODMAZDE

Iako su u Boros otišli kao azilanti, Živomir i Nela su se brzo snašli jer su vredni i pošteni. Posle mesec dana u imigracionom kampu u Borosu dobili su stan i socijalnu pomoć, dovoljnu da prežive. "Pomogao mi je prvi komšija Nermin, musliman, koji me je zaposlio u klubu "Bosna". Brzo sam naučio muziku koju su voleli Šveđani i Bosanci jer, nije važno da znaš jezik pošto tonalitet briše sve razlike", priča Živomir. "Kada je Ana Lind ubijena, iz straha za ćerku Ninu, zamolio sam je da ne priča da je Srpkinja. Ni mi nismo pominjali poreklo. Sve tamošnje novine pisale su da je Anu Lind ubio đavolji Srbin iz Mladenovca", jada se Živomir.

- Voleo bih kada bi nam neki advokat pomogao, da makar delimično zalečimo ranu, koju smo doživeli kada su nas deportovali kao najveće zločince. Da dođemo do pravde makar preko Strazbura. Tamo sam bio veliki Srbin, a ovde sam Ciganin, bez ikakvih prava! - ogorčen je Živomir.

Tog januarskog jutra 2004. godine, kada im je oko tri sata u stan upalo dvanaest policajaca u civilu, Živomir će se, kako sam kaže, sećati i kad bude umro.

- Gledao sam televizijski program. Odjednom sam čuo škljoc i osetio lisice na rukama. Iz spavaće sobe dopirao je vrisak dece. Onda su policajci počeli da me šutiraju i udaraju do iznemoglosti. Polomili su mi sve zube gornje vilice. Onda su me golog odveli u samicu državnog zatvora u Geteburgu. Tražio sam lekara jer sam bio sav krvav i modar, ali su se svi pravili nemi. Dolazio je samo neki čovek koji mi je stavljao gaze i jod na vilicu - priča Živomir sa suzama u očima.

U isto vreme, policija je Neli, koja je Srpkinja, dozvolila da spakuje decu, a potom su ih sve troje deportovali na aerodrom. Živomira su doveli pred samo poletanje aviona.

- Ninu su na silu vezali za sedište. Živomir je sve vreme imao lisice na rukama, a čuvalo ga je sedam policajaca. Kada smo sleteli na beogradski aerodrom i kada su naši policajci saznali da ništa nismo skrivili, bili su veoma ljuti na švedske policajce i naredili im da se odmah vrate - dodaje Nela.

- E, kako smo nekada živeli! Vozio sam mercedes, a sada nemam za hleb. Evo, ovo je Jovanovo krštenje. Ovo mu je kuma Bar Gru, a ovo kum Alan Stenfild-jadikuje Živomir dok nam pokazuje video-kasetu.
Tekst i foto Z. Gligorijević

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.