Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li će Srbija dobiti Specijalni sud za kompjuterski kriminal  (Pročitano 1502 puta)
10. Jul 2006, 16:40:59
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Da li će Srbija dobiti Specijalni sud za kompjuterski kriminal
Zarađuju više od dilera

BEOGRAD - Mnogi smatraju da je Srbija tehnološki zaostala zemlja, ali prema visokotehnološkom kriminalu (VTK), nalazi se u svetskom vrhu, po podacima američkih službi, na trećem mestu u svetu po prevarama putem Interneta.

Prema rečima zamenika tužioca Drugog opštinskog tužilaštva u Beogradu Branka Stamenkovića, kod nas se pojavljuju svi oblici VTK, najraširenija je piraterija, ali ima i računarske sabotaže, prevare, zloupotreba platnih kartica, neovlašćeno korišćenje podataka, pedofilije...

- Hiljade slučajeva piraterije se pojavljuje, stotine su već presuđene, ali tu su i desetine drugih predmeta iz drugih oblasti VTK, i to bez rada nekog posebnog organa. Realno stanje je mnogo gore, iskreno govoreći, VTK predstavlja tamnu stranu kriminala u našoj zemlji - rekao je za Glas Stamenković, koji je prvi podigao optužnicu iz oblasti VTK, prvi podigao optužnicu za pedofiliju, prvi koji je dobio osuđujuću presudu.

Piraterija je najzastupljeniji oblik VTK kod nas. Ono što se vidi na ulici, prodaja piratizovanih ce-deova i DVD-ova, samo je poslednja karika u lancu, finalni proizvod. Prodavac je unajmljeni radnik nekog većeg pirata, koji ga za platu šalje na ulicu.

- Profit koji se ostvaruje je ogroman, veći od trgovine narkoticima. Proizvođač piratskih diskova 500 odsto, prodavac na ulici 100 odsto, svako ko je u lancu zarađuje oko 70 dinara po disku. Gubitak države je nemoguće izračunati, ali su procene da su u pitanju desetine miliona evra, na mesečnom nivou - objašnjava Stamenković.
   
SPECIJALNA ODELJENJE

Zakon o posebnoj organizaciji državnih organa za borbu protiv VTK stupio je na snagu 26. jula 2005. godine, kao odgovor države na VTK, i ne obuhvata samo haking, kreking i pirateriju, već sav sajber kriminal iz Budimpeštanske konvencije, čiji je Srbija potpisnik.
Konvencija reguliše materijalne i procesne odredbe koje bi zemlje potpisnici trebalo da usvoje, kako bi u Evropi i svetu došlo do ujednačene borbu protiv VTK. Do sada ima 46 zemalja potpisnica, a 16 ju je ratifikovalo. Zemlje koje definišu tehnološku revoluciju: SAD, Kanada i Japan, takođe su potpisnice.
Mi imamo samo papirno formirane organe, pa je potrebno stvoriti specijalizovane organizacije. Naša zemlja planira da do kraja ove godine ratifikuje konvenciju, što podrazumeva preuzimanje svih obaveza i formiranje pravih, a ne "papirnih" institucija.

OPASNO NEZNANJE

Neprimerene su izjave da je kompjuterski kriminal kada žena udari muža tastaturom. To bi bilo kao kada bi privredni prestup bio kad nekog udare fasciklom. Ta izjava pokazuje nepoznavanje materije, a upravo je znanje ključno za borbu protiv visokotehnološkog kriminala.
Koliko su razumevanje materije i brzina važni, pokazuje hapšenje Beograđanina Nikole Bugarčića u junu 2005, koji je u oktobru osuđen na tri godine zatvora zbog rasturanja dečje pornografije. Do njega se došlo putem Interneta, dva sata je trajalo pročešljavanje veza, a provereno je 4,5 miliona veza da bi se došlo do Bugarčića. U njegovom kompjuteru pronađeno je oko 350 pedofilskih filmova, u trajanju od 5 do 10 minuta, neke žrtve bile su bebe od 10 meseci. On je preko Interneta prodavao te filmove za 40 evra.

Da bi se suzbila piraterija, potrebno je da što pre počnu s radom specijalni organi jer mali rizik i uslovne osude samo ohrabruju izvršioce ovih dela koji su spremni da preuzmu rizik koji nije velik. Država šalje pogrešnu poruku.

- Motivisani tužioci, policajaci i istražne sudije uz visokoobučene administratore, postigli su opipljive rezultate. Ali, to su izolovani primeri koji ne predstavljaju pravilo. Radi se o ljudima iz policije i pravosuđa koji vole tehnologiju i međusobno su se prepoznali. Da bi se borili protiv ovakvog vida kriminala potrebno je voleti i pratiti kompjutere i tehnologiju. Ova neformalna grupa odradila je sve predmete u ovoj zemlji iz oblasti VTK. Ipak, tako ne treba da se radi, država ne bi trebalo tako da funkcioniše - smatra tužilac Stamenković.

Jedan od prvih uslova koje Srbija treba da ispuni je formiranje posebnih službi, ali i mreže 24/7, koja će biti sposobna da reaguje 24 časa, sedam dana u nedelji. Kada pozove neko iz Amerike, Južne Afrike ili Japana, sa informacijom da se nešto čudno dešava u Srbiji, mora se delovati odmah, jer se radi o transnacionalnom kriminalu.

- Svi moraju da se pokrenu, policija, tužioci, sudije, jer ovde je brzo reagovanje, u sekundi presudno, a to mnoge kolege još ne shvataju. Formiranje organa na klasični način, sa radnim vremenom od 8 do 16, neradnom subotom i nedeljom, razmenjivanjem dopisa, nespojivo je sa ovakvim oblikom kriminala. Rumuni su to shvatili pre tri godine, pa su formirali specijalnu policiju, specijalno tužilaštvo, obučili posebne sudije. U Rumuniji ima 45 područnih kancelarija, u kojima sedi barem jedan specijalni tužilac, postoje mobilne ekipe na terenu. Sve zemlje u okruženju imaju specijalne službe, osim Srbije, pa preti opasnost da naša zemlja postane tamna tačka - upozorava Stamenković.

Prema njegovom mišljenju, klasični organi daće loše rezultate, pri drugačijim izvršenjima krivičnog dela mogu se obezbediti materijalni dokazi i nekoliko meseci kasnije. I u oblasti VTK postoji uviđaj, ali se on mora obaviti odmah, inače se tragovi gube.

- Ako se za 12 sati ne uradi ništa, piši propalo, pričamo o takvoj brzini. Za takve kriminalce potrebni su brzi policajci, sudije i tužioci - zaključuje Branko Stamenković.

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.107 sec za 15 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.