Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Intragastrični balon - endoskopska metoda za liječenje debljine  (Pročitano 3385 puta)
06. Okt 2006, 03:19:03
Jet set burekdzija


7th son of a 7th son

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 6046
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
HTC one s
Intragastrični balon - endoskopska metoda za liječenje debljine


Postavljanje intragastričnih balona u želudac kao mjera za redukciju tjelesne težine nije nova metoda; još su osamdesetih godina prošlog stoljeća u SAD-u od FDA bili odobreni, a potom zbog komplikacija i spontanih pražnjenja i povučeni s tržišta takozvani GEGB (Garren-Edwards gastric bubble). Nakon toga skupina stručnjaka zaključila je da je unatoč komplikacijama metoda obećavajuća i postavljeni su okviri koje bi trebali zadovoljavati baloni koji bi se mogli postavljati u želudac. Ti su kriteriji podrazumijevali konstruiranje glatkih balona bez šavova, od materijala koji mogu dugo ostati u želucu, a s niskim ulcerogenim i opstruktivnim potencijalom, uz oznaku koja se može radiološki evidentirati radi jednostavnijeg praćenja te mogućnost punjenja balona tekućinom umjesto zrakom, i to u različitom volumenu ovisno o pacijentu kojem se aplicira. Nabrojeni zahtjevi doveli su nakon eksperimentalnih studija na životinjama i potom ljudima do razvoja balona nove generacije, odnosno BioEnterics Intragastric Balloon-BIB (BioEnterics Corp., Carpinteria, California, SAD). Do danas je u svijetu postavljeno na desetke tisuća ovakvih balona i rezultati metode su pokazani u nekoliko studija.

BIB je sustav koji se sastoji od glatkog silikonskog ekspandibilnog balona i katetera koji služi za postavljanje balona u želudac i njegovo ispunjavanje tekućinom. Kad se nakon prethodnog endoskopskog pregleda kojim se isključe lokalne kontraindikacije za njegovo postavljanje balon postavi u želudac, ispunjava se fiziološkom otopinom u volumenu od 400 do 700 ml, koja se dodatno oboji metilenskim modrilom. Kad se nakon prethodnog endoskopskog pregleda kojim se isključe lokalne kontraindikacije za njegovo postavljanje balon postavi u želudac, ispunjava se fiziološkom otopinom u volumenu od 400 do 700 ml, koja se dodatno oboji metilenskim modrilom. Čitav postupak traje dvadesetak minuta i može se obaviti uz upotrebu lokalnog anestetika u obliku spreja. Preporučeno zadržavanje balona u želucu je šest mjeseci, i to uz upotrebu inhibitora protonske crpke u standardnoj dozi. U slučajevima kad se balon iznimno želi postaviti na dulji rok, treba ga zamijeniti nakon šest mjeseci, iako je uobičajeni postupak da se ponovno postavljanje obavi nakon što je pacijent bar tri mjeseca bio bez balona. Balon se odstranjuje pomoću seta kojim se najprije probuši, a nakon toga pomoću posebnih kliješta izvadi na usta pod kontrolom endoskopa.
Tijekom nekoliko prvih dana nakon postavljanja balona pacijent osjeća nelagodu koju mu ispunjen balon stvara u želucu, što dovodi do mučnine i povremenih povraćanja, no uskoro se ovi simptomi gube i bolesnik se navikava na prisutnost balona u želucu. Od ostalih komplikacija moguć je nastanak erozija ili ulceracija u želucu, što se pokušava prevenirati davanjem inhibitora protonske crpke. Opisana su i puknuća balona, no s obzirom da je fiziološka tekućina kojom je ispunjen balon obojana metilenskim modrilom, promjena boje mokraće i stolice signalizirat će da je došlo do pucanja balona. Ukoliko balon ipak završi u crijevima, moguć je njegov slobodan prolazak crijevom ili hitna operacija ako se zaustavi negdje na putu crijevom. Kod vađenja balona, nakon što ga se probuši, moguće su određene komplikacije: temperatura, grčevite boli i proljev ukoliko je sadržaj tijekom vremena provedenog u želucu bio inficiran.
Osnovna indikacija za postavljanje balona je ITM >35, iako je u nekim kontroliranim studijama balon postavljan i kod ITM >32, a isključujući čimbenici su hormonalni ili genetski uzrok debljine, maligna bolest u posljednjih 5 godina, trudnoća, alkoholizam, narnija. Osim toga, postavljanje balona isključuju i lokalne gastrointestinalne promjene kao što su hijatus hernija >3 cm, ezofagitis III. i IV. stupnja, ulkusna bolest, varikoziteti jednjaka, angiektazije, prethodan zahvat barijatrijske kirurgije ili drugi operativni zahvati na želucu.

Pri pripremi bolesnika za zahvat potrebno je uzeti detaljnu , fizikalni pregled i provesti antropometrijska mjerenja, izvaditi hematološke i biokemijske parametre kao i razinu TSH, gastrina, kortizola, inzulina, glukoze i serumskih lipida.
Nakon zahvata pacijenti moraju biti tri dana na tekućoj dijeti, a zatim mogu početi unos usitnjene hrane; dijeta koja slijedi treba imati od 1000 do 1200 kcal/dan, a uz to je potrebna i prateća umjerena fizička aktivnost.
Većina studija pokazala je da je prosječni gubitak tjelesne težine ovom metodom od 15 do 21 kg u 6 mjeseci. Godinu dana nakon vađenja balona prosječan gubitak težine bio je 11,4% u odnosu na početnu težinu. Talijanska studija na 2515 bolesnika pokazala je da je vrlo malo bolesnika imalo komplikacije, i to želučanu u prvih 7 dana 0,76% pacijenata, želučanu perforaciju 0,19%, rupturu balona 0,36%, ezofagitis 1,27% i ulkus želuca 0,2%, odnosno ukupno 2,78% ukupnog broja pacijenata uključenih u studiju. Nedavno publicirana studija pokazala je da je nalaz kulture u balonu bio sterilan u 80%, dok je u preostalih 20% nađena samo orofaringealna flora i da iz sadržaja balona nije izoliran Helicobacter pylori kod niti jednog Hp pozitivnog ispitanika. Nekoliko radova ukazalo je na mogućnost da se intragastrični balon postavi kao prijelazna faza prije barijatrijskog zahvata, i tu je pokazana redukcija tjelesne mase za oko 10% već nakon tri mjeseca

Postavljanje intragastričnog balona sigurna je i učinkovita metoda redukcije tjelesne težine u pacijenata s debljinom drugog i trećeg stupnja. Metoda se može primijeniti i u bolesnika koji su kandidati za barijatrijske kirurške zahvate.


   izvor:
plivazdravlje

« Poslednja izmena: 06. Okt 2006, 03:21:09 od Apolon84 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Mito ne trazim....ali ga i ne odbijam.

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 1365
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
HTC Prophet
To kod nas jos nije zazivelo...i ne verujem da ce skoro.
Ali se slazem sa tom metodom u potpunosti......s tim da to ne bi trebalo pokrivati socijalnim,vec da sam placa sve troskove pacijent.Jer sam se i doveo u to stanje.Bilo mu lepo dok je krkao....a sad drugi da mu placaju mrsavljenje. Smile
Sto se tice osoba kod kojih je debljina uslovljena metabolickim problemima(bolescu),njima ta metoda i ne moze puno pomoci,dok se ne dijagnostikuje i terapijski obradi primarni problem.
IP sačuvana
social share
Ide baba ulicom i oslanja se na štaku.
Sretne je komšija i pita: "Šta je baba bilo s nogom?"
Baba: "Ma pala na Ajax-u!"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.