Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 17:23:52
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Simulacija budućnosti  (Pročitano 3461 puta)
19. Apr 2006, 22:35:30
Veteran foruma
Jet set burekdzija


Лонг лив ћирилица!

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 6247
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.2
mob
Nokia Lumia 1020
Trebalo mi je dosta vremena da se setim jesam li postavio već ovakvu temu na bureku, pošto sam o ovome davno razmišljao, ali izgleda da nisam Smile

Ovako.
Mislim da ne verujem u sudbinu...možda verujem...ali to ne bih nazvao sudbinom.
Svaka interakcija dva predmeta može se svesti na delovanje između atoma, zar ne? Kad sedimo na stolici, tad se u stvari ne dodirujemo sa njom, nego se atomi stolice odbijaju od atome naše...pozadine Smile
Čak i sve biološke reakcije funkcionišu ovako. Na primer, uzmimo jednog lava i antilopu. Kada antilopa ugleda lava, tad u stvari fotoni koji se odbijaju od njega pod određenom frekvencijom dolaze do njenih očiju i stvaraju reakciju kod fotosenzitivnih ćelija. Zatim električni impuls(elektroni) putuje zadatom putanjom do određenih delova njenog mozga gde se oslobađaju molekuli adrenalina i ostalih hormona...oni se zatim šire po celom telu izazivajući napon mišića, strah itd, nakon čega antilopa beži.
Sad dolazi apstraktni deo...zamislimo da imamo beskonačno veliki, beskonačno jak kompjuter. Smestimo ga negde izvan mlečnog puta. Zatim nekako ''uslikamo'' celu galaksiju, odnosno zapamtimo položaje svih najmanjih čestica(atomi, elektroni, kvarkovi, gluoni ili šta već) u njoj u jednom trenutku i njihovu brzinu i pravac. Sad sam preskočio onaj zakon koji kaže da se ne može u isto vreme naći položaj i brzina atoma, ali zanemarimo to Smiley
Šta sad uradimo sa tim podacima? Stavimo ih u kompjuter. I onda? Pritisnemo dugme ''play'' Wink
Pošto imamo sve atome u galaksiji i znamo tačno gde će se kretati, budućnost postaje apsolutno izvesna i sve se svodi na sudare čestica. Kompjuter upravo i simulira te sudare i prikazuje ih na ekranu. Možemo da koristimo dugme ''forward'' i možemo da uveličavamo sliku od veličine mrava do veličine galaksije.
Simulacija ne bi bila apsolutno tačna zato što nismo uneli atome celog svemira, nego samo galaksije, tako da smo zanemarili uticaj ostatka vasione na nas. Međutim, on bi bio prilično mali, a veće greške bi se javljale tek u daljoj budućnosti, tako da nam to nije važno.
A zašto nisam uneo položaje svih čestica u vasioni?
Zato što bi se među tim česticama morao nalaziti i naš kompjuter. To bi značilo da bi on morao da zna svoju budućnost. Tada bi on morao da sadrži sve podatke koje već ima u sebi plus podatke koje sadrži njegova buduća verzija, i tako u beskonačnost, uglavnom, došlo bi do paradoksa, pa sam tu opciju isključio na uštrb tačnosti simulacije Smiley
Da li je neko razumeo šta sam izlupetao? Smiley
IP sačuvana
social share
Молим паметније да више не попуштају.
Стање је веома критично.
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


Лонг лив ћирилица!

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 6247
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.2
mob
Nokia Lumia 1020
hm...ništa...izgleda da sam previše zakomplikovao Smile
IP sačuvana
social share
Молим паметније да више не попуштају.
Стање је веома критично.
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Хрїстóсъ воскрéсе! Воистину воскресе!

Zodijak
Pol
Poruke 1619
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.52
E,a koju graficku imas na tom kompjuteru? Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
 Smile a gde su tu vogoni...?!
zamisli dodju da izgrade svemirsku obilaznicu i dzaba ti sav trud da proreknes buducnost
kad nje nema...  Smile

sem toga nisi obuhvatio bas sve interakcije...

kad sam ja bila tinjdzerka, silno su me zaokupljale teorije tipa:
koliko svaki nas 'izbor' utice na nasu buducnost? od najbanalnijih...?
tipa, da pojedem jabuku ili kusku? da skrenem levo ili nastavim pravo...?
da se vidim sa majom ili odem u bioskop?
da prosetam psa ili odem na klizanje?

bukvalno svaka od tih sitnih odluka koje pravimo, menja i nas i nasu buducnost...

i jezila sam se na tu pomisao... jer mozes pojesti i jabuku i krusku, ne uvek, ali ne mozes ici i pravo i levo...
cim si izabrao, odlucio si se za nesto- i time sebi uskratio, eliminisao onu drugu, trecu ili vec koju opciju...
ha, sad sam ga i ja umazala nacisto...  Smile
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Хрїстóсъ воскрéсе! Воистину воскресе!

Zodijak
Pol
Poruke 1619
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.52
a sta kazes da psu stavis klizaljke,a da od krusaka i jabuka napravis kompot,pa sve sa psom i kompotom skrenes polu-levo...eto ,i ja napravih zbrlj... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 255
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.52
E,a koju graficku imas na tom kompjuteru? Smile
Smile Smile Smile
@lukpot
Tema je zanimljiva, ali o njoj se vec raspravljalo, pa evo:
Citat
Taj problem se moze posmatrati na razlicite nacine. Uzmi na primer prirodne zakonitosti u univerzumu. Nakon velikog praska, sve, pa i najmanja interakcija izmedju dve cestice desavala se pod nekim pravilima sa kojih nista ne moze da skrene. Na primer ako igras klikere, kliker koji pogodis se samo na jedan nacin moze ponasati, u zavisnosti od puno faktora, ali opet ne moze otici bilo kuda, bilo kojom brzinom, vec samo kako mora.
Ti zakoni od pocetka vaze za sve cestice u svemiru. Kada se dogodi interakcija izmedju dve cestice moze se desiti samo ono sto mora. Pa tako sve do danas. Ma koliko sada jednacina bila nesagledivo slozena, sve se od pocetka krece putem sa koga nema skretanja, jer se oduvek moglo dogoditi samo jedno u svakom dogadjaju.
Tako i u ljudskom mozgu. Logika govori da je sve predodredjeno.
Gledao sam, ne tako skoro, jednu emisiju na tv-u gde su vrsili experimente pokusavajuci da dokazu da covek nema slobodnu volju. Jasno je da pre nego sto covek nesto uradi, on to i pozeli da uradi. Prvo pomisli pa uradi. E oni su nekako izmerili da pre nego sto se pojavi sama zelja, u mozgu se desi reakcija koja je najavljuje. Kao podsvest. Reakcija koja okida samu zelju, a na koju covek nema nikakav uticaj, koja bukvalno zada komandu. Ne secam se kako su izmerili, ali su tvrdili da su dokazali da covek nema slobodnu volju.
Opet postoji nesto u kvantnoj mehanici sto ipak govori u prilog tome da postoji slucaj u univerzumu. Zove se nacelo neodredjenosti, i nisam siguran, ali otprilike kaze da se cestica moze na putu izmedju tacke a i tacke b naci na bilo kojoj od beskonacno mnogo putanja. Nemoguce je izmeriti u isto vreme i brzinu i poziciju neke cestice, i to nije zbog nesavsenosti instrumenata, vec je to prosto priroda univerzuma.
Dakle mozda i nije sve predodredjeno. Iako zvuci logicno da jeste, mi ipak moramo pretpostaviti da nije.
IP sačuvana
social share
Sta je brze ili zec?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 283
Zastava zg
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.2
@Lukpot

Pretpostavka je samo naizgled komplicirana.
Budućnost se apsolutno dade predskazati.
Dokaz su npr., kockarski automati (u kojima se u budućnosti očekuje određeni događaj).
Pitanje isplativosti sada nije važno, već samo mogućnosti.
Ubacimo li dovoljno novčića, svi očekivani događaji (pogodci) će se i odigrati.
Znači da na nižem nivou možemo predvidjeti budućnost.
Budućnost je najvjerojatnije predvidiva i na višem nivou, ali nismo u stanju izvršiti (odigrati) dovoljan broj pokušaja u našem ograničenom  životnom vijeku.
Osim toga što će nam budućnost i predviđanja?
Poludili bi od dosade u redanju već znanih događaja.


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


Лонг лив ћирилица!

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 6247
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.2
mob
Nokia Lumia 1020
Evo sad sam pročitao princip neodređenosti iz prošlogodišnjeg udžbenika... Problem je što bismo morali osvetliti elektron fotonom da bismo našli položaj, ali sam sudar elektrona i fotona bi promenio brzinu elektrona...što više smanjujemo talasnu dužinu fotona, to je tačniji položaj, ali je brzina sve neizvesnija. Znači mi nikad nećemo tačno odrediti stanje čestice...ali da li to znači da ono nije unapred određeno samo ako ga čovek ne može odrediti?
I ovo je tačno
Citat
da se cestica moze na putu izmedju tacke a i tacke b naci na bilo kojoj od beskonacno mnogo putanja.
ali neke putanje imaju veću verovatnoću da se ostvare od drugih.
« Poslednja izmena: 21. Apr 2006, 01:03:10 od lukpot »
IP sačuvana
social share
Молим паметније да више не попуштају.
Стање је веома критично.
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


Лонг лив ћирилица!

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 6247
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.2
mob
Nokia Lumia 1020
Čovek bi...poludeo kada bi video svoju budućnost. Zato što se ona ne bi mogla promeniti. Zamislite da vidite svoja buduća dela, da znate da se to nikako ne može izbeći i da vas svaki pokret koji napravite samo približava toj budućnosti...ipak je bolje verovati u neizvesnost
IP sačuvana
social share
Молим паметније да више не попуштају.
Стање је веома критично.
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 17:23:52
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.