Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 18:16:13
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zdravko Čolić  (Pročitano 8370 puta)
18. Apr 2006, 09:46:31
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Zdravko Čolić je pjevač rođen 30. maja 1951. godine u Sarajevu. Čolićeva majka bila je domaćica, a tata je radio u policiji. Pohađao je osnovnu školu Vladimir Perić Valter u kojoj je postao član recitatorske sekcije. U sekciji su uglavnom bile djevojčice pa se na malog Zdravka malo neobičnije gledalo među ondašnjom rajom. No, Zdravko je volio recitovati, a specijalnost mu je bila Stojanka, majka Knezopoljka. Javno je često recitovao na državne praznike (1. maja, 29. novembra, Novu godinu). To mu je utrlo put ka estradnim vodama. Note i sviranje gitare počeo je da uči u sedmom razredu osnovne škole. Prvobitno su se Zdravkovi roditelji dvoumili između gitare i harmonike, ali mali Zdravko se odlučno zalagao za gitaru i tako je odlučeno - kupuje se gitara!

Prvi pjevački nastup dogodio se u Baošićima kraj Boke Kotorske. Na plaži ili kampu od deset uveče pa do jutra pjevao je i svirao Zdravko Čolić. Tu je izvodio pjesme s festivala u San Remu, pjesme s domaćih festivala, kao i hitove s Radio Luksemburga. Kasnije će popularni Čola priznati kako je ponekad i izmislio neki tekst ali da to nitko nije primijetio jer nije znao original tekst. U Crnoj Gori je zaradio i prvi novac od svirke i pjevanja. Naime, s prijateljem je iz Sarajeva u Bijelu stigao bez dinara u džepu. Pohađao je tada treći razred gimnazije. Na jednom plakatu ugledali su najavu takmičenja pjevača amatera. Čolić se prijavio, otpjevao pjesmu Lady Madonna i osvojio drugu nagradu. Nagradu su brzo potrošili: autobusom su otišli u Dubrovnik, jeli kolače na Stradunu, prošetali, otišli na gala ručak, sjeli na voz za Sarajevo i od ostatka novca častili cijelo društvo.

Prvi zvanični nastup Čolić je imao 1969. godine u grupi Ambasadori. Bio je dvije i po godina pjevač u toj grupi. Svirali su rhytam & blues, pjesme Džejmsa Brauna i grupe Čikago. No, svirali su redovno jedino u Domu armije i Domu milicije u plišanim odjelima specijalno kupljenim za tu priliku. I onda se 1971. godine dogodio Kornelije Kovač. Pozvao je Čolića u tada poznatu Korni grupu. Čolić se preselio u Beograd pun nade i ambicija. U Beogradu Čolić stanuje po iznajmljenim sobicama, sluša prigovaranja gazdarica, ponekad ih opslužuje kupovinom na pijaci. Tada nije imao dovoljno novca, pa ga financijski izržavaju i roditelji. No, Čola je u Korni grupi ostao samo šest mjeseci, a na njegovo mjesto je došao Zlatko Pejaković. Naime, poslije pjesama Kukavica kuka i Gospa Mica gazdarica, koja je izazvala čitavu pobunu beogradskih gazdarica, što je prouzrokovalo skidanje sa svih programa i povlačenje ploče iz prodaje, Kovač je svom solisti predložio povratak u Sarajevo. I nije mu preostalo ništa drugo nego da se vrati u Sarajevo. Ovog puta čvrsto se odlučio za solističku karijeru. Tako je nastupio na festivalu Vaš šlager sezone u Sarajevu 15. aprila 1972. godine s pjesmom Kemala Montena Sinoć nisi bila tu. Pjesma je bila namjenjena Josipi Lisac, ali kako je ona otkazala nastup pjesmu je otpjevao Čolić i osvojio treću nagradu te nagradu za interpretaciju. Istog dana slavio je još jednom - prije podne položio je matematiku na Ekonomskom fakultetu i upisao drugu godinu studija.

Ubrzo je krenula i međunarodna karijera. Na Opatijskom festivalu pobjedio je s pjesmom Kemala Montena Gori vatra, i automatski se plasirao za Pjesmu Evrovizije. Plasman u Luksemburgu nije bio baš uspješan - bio je pretposlednji, ali je preduzeće Warner Brothers ipak s Čolićem potpisalo ugovor. Tako je Čolić snimio za njih četiri singla, dva na njemačkom i dva na engleskom jeziku. Da priči ne bude kraj pobrinula se i jedna zavodljiva Šveđanka, naglašenih oblina, senzualne i pomalo tajnovite spoljašnjosti, koja je pjevala u zboru koji je pratio švedskog predstavnika. Danima su ona i Zdravko izmjenjivali poglede. Ipak, nisu progovorili ni riječ, čak se nisu ni upoznali. A onda je tamnokosa zavodnica ušla u njegovu garderobu pred sam nastup. Prišla mu je, opet bez riječi, i sreli su se njihovi pogledi i usne. Poslije zavođenja u garderobi, došao je i poziv za vikend. Sve je djelovalo vrlo obećavajuće. Bili su lijepi i mladi, ona požudna, on stamen. Doživljaj su upotpunili brvnara, kamin, vatra, svijeće, eterična ulja, egzotična večera i podsticajna boca vina. Zdravko je pjevao na uho Gori vatra sad u nama, gori ljubav puna plama, ali uzalud: ona prava, luđačka, neobuzdana strast je izostala. Sve je nalikovalo vježbanju u dvoje u nekoj udaljenoj teretani u kojoj nema nikoga osim dvoje ljubavnika. Čolić će to kasnije prokomentarisati: Sjevernjače su nekako proračunate i vrlo hladne. Muškarce koriste kao dezert poslije dobrog jela. Tek nekoliko godina kasnije, kada je već zaboravio na luksemburšku idilu, Čola je prepoznao na nekom posteru svoju vikend-ljubavnicu. Bila je to tada već slavna Frida iz legendarne grupe Aba(ABBA).


Nakon Evrovizije došlo je vrijeme da Čolić pođe u vojsku u Valjevo. Po povratku iz vojske uslijedio je veliki hit - Ona spava, koji je prodan u 150.000 primjeraka. Njegova slava je dostizala neslućene razmjere. Dešavalo se čak da Čolić nije smio spavati u istom gradu gdje su imali koncert. Poneke obožavateljke Zdravka Čolića imale su nezgodan običaj da upadnu u njegovu hotelsku sobu, a kada bi ugledale Zdravka urlale bi: Uzmi me, hoću dijete s tobom! Na vrhuncu karijere u vrijeme kada je objavio album "Ako priđeš bliže" prodao je 900.000 primjeraka. To mu je donijelo do tada nezamislive 2 milijarde dinara ili preračunato u njemačke marke oko 2.000.000 DEM. Bile su to pare kojih se niko ne bi postideo. Od samo jedne njegove turneje, u vrijeme kada je punio stadione i kada se na beogradskom stadionu Marakana okupilo preko 60.000 njegovi poklonika, trojica njegovih saradnika kupila su stanove u Beogradu. O tome će Čolić reći: Novac sam uvijek tretirao kao komad papira koji je za trošenje, a ne za kamaru.

Sjajna karijera nastavljena je i posle rata u Bosni i Hercegovini kada je Zdravko Čolić napustio rodni grad i preselio se u Beograd gdje je nakon nekoliko godina pauze nastavio svoju pjevačku karijeru i do sada objavio dva vrlo uspješna albuma.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8234
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.9
mob
Nokia N86


"Š‘a ima stara", pitao Čola pevačicu Abe

Jedna od najvećih zvezda s prostora bivše Jugoslavije Zdravko Čolić otkrio je nedeljniku ”Evropa” kako ga je "iskoristila" pevačica Abe, kako je pevao Titu i kako to izgleda kad ti u sobu upadne kuvarica. List je objavio i dosad neobjavljene fotografije od početka Čoline karijere do današnjih dana i otkrio tajne koje one kriju.

Prva fotografiija - sedamdesete godine, turneja u Rusiji.

Medju tamošnjim kritičarima važio je za pevača koji će naslediti Djordja Marjanovića. ”Oduševili smo Ruse. Tu je bio i pokojni Davorin iz Indeksa, i Goca, sada pevačica grupe Makadam. Bila je sa nama i Sarajka Alma Ekmečić, seks-bomba, sećate se nje", pita Čola i tvrdi da bi uz malo reklame, par spotova i neku priču, ponovo mogao da nastupi u Rusiji.

”Prvi solistički koncert sam imao u Zagrebu, a veče pre toga su me molili da pevam u nekom selu blizu Poreča, ali ja nisam hteo, da ne pokvarim glas. Pobegao sam u jednu kafanu, naručio pršutu i belo vino i digao noge pored kamina. Ali su me svi toliko molili da sam na kraju pristao”.

Svoj 27. rodjendan je proslavio u Vrnjačkoj Banji. Kaže da je to bila najveća lumperajka koje se seća.

”Gadjali smo se pićem, prskali se, svirali su Cigani... Danas slavim rodjendane u krugu prijatelja, dok mi je devedesetih bio merak da slavim uz trubače”.



Kako je Frida iskoristila običnog vojnika

Posebno rado se seća Evrovizije 1973. Bio je pretposlednji, ali su ga zapazili. Kaže da su bili najzgodnija ekipa.

Tada je upoznao i Fridu, tamnokosu pevačicu grupe ABBA sa kojom je imao, kako kaže ”kratku aferu nakon koje se osećao iskorišćeno kao instant-supa”. ”Upoznavanje je palo za klavirom, osmesi i prostačka bosanska pitanja - Š‘a ima stara”, seća se Čola kakao je upoznao Fridu.

A onda je otišao u vojsku.

”Bio sam običan vojnik, što sam i hteo. To mi je došlo kao kec na jedanaest, da se rasteretim od turneje, koncerata, pevanja”, seća se Zdravko svojih vojničkih dana i kako je tri puta pevao Titu.

Posebno ne može da zaboravi kako su ga gledali drugovi u kasarni koje su posećivali roditelji, i po neka devojku, dok su popularnog pevača obilazile desetine devojaka dnevno!

Koncert na Marakani 1978. je vrhunac najveće turneje na ovim prostorima. ”Putujući zemljotres” je završen pred 60.000 ljudi, a Zdravko je postavio još jedan standard - postao je prvi pevač kojem je dodeljena dijamantska ploča Jugotona.



Kuvarica ga napala na spavanju

Prvi album snimio je tek nakon desetak singlova. Medjutim, to nije išlo lako. Bez njegovog znanja na policama tadašnjih prodavnica PGP-a pojavio se njegov prvi samostalni album, ali kao B strana ploče Sanje Ilića!

“Mnogo sam se nasekirao. U PGP-u su sakupili moje satre snimke i to su izdali. Tada sam napravio skandal u PGP-u i bio sam jako nepristojan”, priznaje Zdravko.

Najviše anegdota Zdravko ima u vezi sa obožavateljkama.

”U hotelu Dalmacija jedna devojka se na sedmom spratu prebacila s njenog na moj balkon! Jednom mi je kuvaricu u Šibeniku upala u sobu dok sam spavao. Svega je bilo”, iskren je Čola i kaže da su ga žene nekada vatreno obožavale, dok ga danas poštuju.

Titulu zavodnika je ostavio iza sebe upoznavši suprugu Aleksandru, koju je pred oltar odveo tek nakon 12 godina zabavljanja.


Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
  
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


CS Maniac

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 5699
Zastava Novi Sad Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
SonyEricsson k300i
Najjace mi ovo kad je pitao pevacicu grupe abba s'a ima stara?  Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
         
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 22
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 0.9.3
mob
Samsung SGH-E840
Imali tko pjesmu Zdravko Colic - Pusti pusti modu????
Ili bilo bi bolje ako ima neko istu pjesmu ali da je izvodi Bjelo Dugme?????
Nemogu da jen ađem nigdje na netu, doduse ima na nostalgiji ali ona sporo skida ili stane na pola ali mi se nesto ne placa VIP sekcija.
Ako bi neko bio ljubazan da postavi link ili da posalje pjesmu na malibegovic@gmail.com


UNAPRIJED HVALA!!!
« Poslednja izmena: 21. Jan 2007, 21:38:31 od malik123 »
IP sačuvana
social share
Edit by Crowz: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 11
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
cao svima. Veliki sam fan Zdravka i mislim da je zasluzio ovako nesto.Imam sve njegove pjesme Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Jedan dan, u svom srcu čuvaću za večnost ja...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 789
Zastava Krlovnice
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Nokia N900
Imam sve njegove pjesme Smile Smile

sve njegove pesme...xexe
IP sačuvana
social share
The one and only *Zdravko Colic*
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 11
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
stvarno imam sve njegove pjesme samo nemam najnoviji album Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Jedan dan, u svom srcu čuvaću za večnost ja...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 789
Zastava Krlovnice
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
mob
Nokia N900
stvarno imam sve njegove pjesme samo nemam najnoviji album Smile
oces po paru da nemas.... Smile
IP sačuvana
social share
The one and only *Zdravko Colic*
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 18:16:13
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.