Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.


Tema za pitanja
o SMF forumu, phpBB2 i phpBB3 forumu, Wordpress i Joomla CMS sistemima!

Za vecinu drugih pitanja nacicete odgovor citajuci Top teme!

Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: guest book ili kako se vec to zove????  (Pročitano 3764 puta)
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 200
OS
Windows XP
Browser
Opera 7.54
mob
Nokia 
sto ne uradis u flash-u, flash+xml+php...

Pa jos uvek ucim tako da ne znam bas najbolje kako se to radi i sta mi je sve potrebno Smiley
ako imas vremena i nije mnogo komplikovano mogo bi da mi objasnis ukratko  pa da pokusam...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Krajnje beznadezan


~ Shabaniqus Vulgaris ~

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 12758
Zastava Sabac
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.53
mob
Nokia 6120c
pazi... ja sam to stvarno davno nesto experimentisao... a ja imam pamcenje kao zlatna ribica (3 sekunde)...
al evo nasao sam neki tutorial na mi3dot.org
Citat
Step 0. - Bok, šta je ovo?

Pozdrav.
Ovaj tutorial će Vam na jednostavan način (nadam se Smiley omogućiti izradu vlastitog shoutbox-a.
Pa, krenimo...

Step 1. - E, a kako to radi?

Princip rada shoutbox-a zapravo je vrlo jednostavan. U grubo se svodi na ispunjavanje forme i klikanja gumba za slanje. Zatim se forma šalje na određeni URL koji ju obrađuje i sprema u bazu podataka (u našem slučaju MySQL). Posljednji korak je ispis unesenih podataka (shouteva).

Step 2. - Super, kužim. Što mi sve treba?

Za izradu je potrebno imati podršku za PHP skriptni jezik i MySQL bazu podataka, te nešto sitno vremena i živaca.

Step 3. - Imam sve, dalje?

Izrada. Na prvi pogled se može činiti teško, ali je zapravo vrlo jednostavno.
Postoji nekoliko načina na koje se može realizirati. Ja sam odabrao način u kojem koristimo 2 (dva) fajla. Jedan obrađuje podatke i trpa ih u bazu, a drugi služi za prikaz rezultata iz baze.

Step 4. - Kako da napravim bazu?

Jedna od prvih stvari koja nam treba da bi uopće započeli sa izradom shoutboxa jest baza. Naime, prvo treba kreirati bazu i tablicu sa poljima u koje ćemo upisivati podatke koje upišemo u formu. Za bazu ćemo koristiti MySQL. Kreirat ćemo tablicu koja ima četiri polja: id, name, message i time (broj poruke, ime, tekst poruke i vrijeme slanja). Slijedeći kôd možete kopirati u svoju MySQL bazu koristeći program poput PHPMyAdmin-a (dolazi sa većinom Apache, PHP, MySQL instalacijskih paketa).

CREATE TABLE shoutbox (
    id int(11) NOT NULL auto_increment,
    name varchar(255) NOT NULL,
    message text NOT NULL,
    time text NOT NULL,
    PRIMARY KEY (id)
) TYPE=MyISAM;
       

Napomena: pretpostavlja se da u MySQL-u već imate bazu proizvoljnog imena. Ukoliko nemate - napravite Smiley
Otvorite PHPMyAdmin-> Create new database -> unos imena (baza) -> Create.
Database baza has been created. -> Run SQL query/queries on database baza -> kopirat gornji kod u textbox -> GO

Sada imamo bazu imenom BAZA i u njoj tablicu imenom SHOUTBOX.

Step 5. - I kak sad upisujem u bazu?

Sada ćemo početi sa prvim dijelom shoutboxa - upisom u bazu.
Prvo se spajamo na bazu, zatim "uzimamo" trenutni datum i vrijeme koje će se upisati u bazu i na kraju popunjavamo podatke u tablicu.
Evo kako to izgleda u PHP-u. Možete sljedeći kod kopirati u običan txt file koji kasnije nazovete shoutbox.php.

<?php
// spajanje na bazu i odabir baze
mysql_pconnect("localhost","username","password");
mysql_select_db("shoutbox");

if($submit) { // ako je pritisnut submit...
    // uzima datum u formatu 01.01.2003., 12:46
    $time = date("d.m.Y., H:i ");
    $result = mysql_query("
        INSERT INTO
            shoutbox
        SET
            name = '$name',
            message = '$message',
            time = '$time'
    ");
    // podaci se spremaju u tablicu shoutbox
    // koju smo ranije kreirali u mysql-u
    // nakon upisa prikazuje stranicu za ispis
    header("Location: viewshoutbox.php");
}
?>
       

Step 6. - A di ja to sve onda vidim?

Sljedeće što trebamo uraditi je da ispišemo podatke... Taj file nazovemo viewshoutbox.php.
Evo cijelog html/php koda da se nemorate previse mučiti Wink


<html>
<head>
    <title>Shoutbox</title>
</head>
<body>

<!--forma za upis-->
<form action="shoutbox.php" method="post">
<input type="text" value="name/nick" name="name">
<input type="reset" name="Reset" value="clear">
<br>
<input type="text" value="message" name="message">
<input type="submit" name="submit" value="shout!">
</form>

<?php

// spajanje na bazu i odabir baze
mysql_pconnect('localhost', 'username', 'password');
mysql_select_db('shoutbox');

// selektiranje iz baze
// odabir zadnjih 20 poruka obrnutim redosljedom
$result = mysql_query("
    SELECT
        *
    FROM
        shoutbox
    ORDER BY
        id DESC
    LIMIT 20
");

// while petlja, vrtimo se kroz rezultate
while($r = mysql_fetch_array($result)) {
    // ispis imena i vremena
    echo $r['name'] . ', ' . $r['time'] . '<br>';
    // ispis poruke
    echo $r['message'] . '<br><br>';
}

?>
</body>
</html>

       

Step 7. - PHEEEWW... finish!!1

Eto, to bi bilo to... ako ste sve radili (kopi-pejstali Smiley kako sam napisao trebali bi imati svoj prvi (?) shoutbox.
Sljedeće što bi trebali napraviti je malo dotjerati ispis nekim CSS-om stilom i slično, malo formatirat text, dodat bojice i tako, pošto sam ja izbacio svako formatiranje da bude manje source-a i što jednostavnije.
Nisam prije napomenuo, ali podrazumijeva se da se shoutbox.php i viewshoutbox.php nalaze u istom direktoriju.
mislim da ce za pocetak biti ok...
IP sačuvana
social share

You know what? Screw you guys I'm going home... Wait, I am home... Screw you guys I'm getting off line...
Najbolji imperator na svetu
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 200
OS
Windows XP
Browser
Opera 7.54
mob
Nokia 
Greška

SQL upit:

CREATE TABLE shoutbox(
id int( 11 ) NOT NULL AUTO_INCREMENT ,
name varchar( 255 ) NOT NULL ,
message text NOT NULL ,
time text NOT NULL ,
PRIMARY KEY ( id )
) TYPE = MYISAM ;

vise nisam pametan  Smiley

ja vec imam instaliran phpbb forum, a server koliko sam razumeo dozvoljava otvaranje samo jedne baze, jer ima to nekakve veze zbog cega mi izbacuje ovu gresku?




MySQL reče: 
#1050 - Table 'shoutbox' already exists
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2547
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.2
mob
SonyEricsson K750 on Linux
Greška

SQL upit:

CREATE TABLE shoutbox(
id int( 11 ) NOT NULL AUTO_INCREMENT ,
name varchar( 255 ) NOT NULL ,
message text NOT NULL ,
time text NOT NULL ,
PRIMARY KEY ( id )
) TYPE = MYISAM ;

vise nisam pametan  Smiley

ja vec imam instaliran phpbb forum, a server koliko sam razumeo dozvoljava otvaranje samo jedne baze, jer ima to nekakve veze zbog cega mi izbacuje ovu gresku?




MySQL reče: 
#1050 - Table 'shoutbox' already exists
evo da pomognem dobre volje sam  Smile :
1.nema nikakve veze sa tim što imaš jednu bazu jer u tutorijalu ti lepo piše da treba da otvoriš tabelu u bazi a ne novu bazu
2.možda si prekoračio limit od valjda 2mb na veličinu baze  koji daje pandela.ne koristi free host za bilo šta osim za isprobavanje i testiranje sajta. Ili ako to već radis uzmi neki sa reklamom i sa minimum 100mb.(bez reklame MYsql + PHP je nemoguće naći a da radi)
3.elem što se tiče problema.Predlažem ti kad već hoćeš shoutbox (a da nemučiš ni nas ni sebe) da instaliraš neki  CMS( Joomla,Hoops...) koje još možeš da integrišeš sa bilo kojim forumom pa i phpBB
IP sačuvana
social share
"Могућности су најчешће прерушенe у рад, тако да их већина људи не препознаје." Анн Ландерс

"Време је праведни судија тако да вредноте и марљивост незауставно воде до успеха"
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.098 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.