Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 19:09:42
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ruska kuhinja  (Pročitano 8092 puta)
07. Apr 2006, 19:50:46
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0



U ruskoj kuhinji umesto supa postoje raznovrsne čorbe, " sči", "boršč", "rasoljnik" itd., koje se prave sa zaprškom i raznovrsnim povrćem, a jedu s kiselom pavlakom. Kao dodatak uz "sči" i "boršč" služi se jedno od najomiljenijih ruskih jela - kaša od heljde koja je bogata gvožđem. Pečurke su takođe veoma zastupljene.

U ruskoj kuhinji vidno mesto zauzima povrće, unoseći u nju potrebnu količinu vitamina. To su pre svega kupus, luk, cvekla, šargarepa, krastavac i rotkva. Sve to neophodno ulazi u ruski jelovnik ili u vidu omiljenih čorbi ili u vidu zasebnih jela, kao sto su "vinigret" i "ruska salata", ili u vidu nadeva za piroge, ribu i živinu.

Tu su i "kiselji", koji se prave od raznog voća ili krompir brašna koji sjedinjuju ili testa sa sirom ili voćem, "sinjici", "oladije", "dracjona" i dr. koja se jedu sa kiselom pavlakom. I, najzad, čuveno piće "kvas".

Čitava priča o ruskoj narodnoj kuhinji, možda i moze da se svede na onu poznatu Tolstojevu rečenicu, "šči i kaša-hrana naša". Ali čak i da je tako vredi je predtsviti jer tradicionalna ruska kuhinja u potpunosti odgovara savremenim zahtevima zdrave ishrane.

Izvor: sajt
« Poslednja izmena: 08. Apr 2006, 18:36:40 od Oblachak »
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Pasulj sa orasima


šolja pasulja
glavica crnog luka
500 g oraha
1/2 kašičice bibera
kašičica soli
1/2 veze peršuna

Pasulj potopite u hladnu vodu i ostavite preko noci da nabubri. Procedite, stavite u lonac sa sitno sečenim lukom i skuvajte. Kada se pasulj skuva procedite ga, posolite, pobiberite i pomešajte sa istucanim orasima (za to vam je potreban avan, ali možete to uraditi tako sto čete orahe staviti u čistu platnenu krpu i tući tučkom za meso ili drugim teškim predmetom) Salatu pospite seckanim peršunom. Što duže stoji ova salata je ukusnija.


IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Blinji


4 šolje brašna
20 g kvasca
4 šolje mleka
kašika soli
3 jajeta
100 g rastopljenog putera
(ili ulje za prženje palačinki)
 
Razmutite kvasac u tri šolje mleka i dve šolje brašna pa ostavite na toplom mestu da uskisne. Tada dodajte šolju mleka, još dve šolje brašna, tri žumanceta, kašiku soli, i šne od belanaca. Sve dobro umutite, pokrijte krpom i ostavite na toplom mestu da se odmara. Testo mora biti gustine kvalitetne pavlkake. Peče se kad naraste, kao palačinke na malo zagrejane masnoće. Blini se peku deblji nego obične palačinke.

 
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Cahani


500 g jagnjetine
750 g krompira
200 g paradajza
300 g tikvica
200 g boranije
struk praziluka
vezica peršuna
so i biber po ukusu

Meso i povrće se naseku na krupnije komade, posole pobibere i dobro promešaju pa se stave u vatristalnu posudu sa poklopcem. Nalijte sve sa dve šolje vode, poklopite i pecite u rerni na 200 stepeni otprilike 2 sata. Gotovo jelo se posepe seckanim peršunom i služi u posudi u kojoj se peklo. Nalik je našem đuveču.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Vinigret


1 kg krompira
1/2 cvekle
3 šargarepe
3 jajeta
3 sveža ili kisela krastavca
500 g kuvanog ili pečenog mesa
(govedine ili teletine)
1 slana haringa
malo soli
malo pešunovog lišča
1 žumance
2 kašike ulja
1 kašika senfa
kašičica šećera
1/2 šolje sirćeta

Skuvajte krompir u ljusci, zatim ga oljuštite i isecite na jednake kockice, isto tako skuvajte i isecite cveklu i tri šargarepe i tri jajeta. Očistite i isecite krastavac. Kuvano ili pečeno meso isecite na jednake kockice, očistite haringu, izvadite joj kosti, i isto je isecite. Sve to pomešajte i po ukusu posolite. Ukrasite isečenim peršunovim listom. Sad jedno žumance dobro umutite sa dve kašike ulja, i jednom kašikom gotovog senfa. Dodajte kašičicu šećera, pola šolje sirćeta, promešajte dobro i prelijte vinigret. Vinigret može da bude i bez mesa.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Borsc


1/2 kg govedine
200 g slatkog kupusa
500 g crvene cvekle
1 šargarepa
1 koren peršuna
1 koren paškanata
1 glavica crnog luka
nekoliko šnita slanine
kašika brašna
kašika masla
2-3 oljuštena krompira
2-3 sveža paradajza
(ili 2 kašike konzerviranog)
50 g šunke
1 nekuvana cvekla
1 kisela pavlaka
malo peršuna ili mirođije

Uzmite govedinu, operite je, stavite je u lonac, nalijte hladnom vodom i stavite da se kuva. Isecite 200 g slatkog kupusa i dodajte u lonac. Crvenu cveklu, šargarepu i koren peršuna, koren paškanata i glavicu crnog luka isecite na jednaku sitnu parčad i krčkajte ne suvise dugo u poklopljenoj šerpi, zajedno sa nekoliko tankih režnjeva slanine. Tada sve to dospite u lonac u kome se kuva boršč. Napravite zapršku od kašike brašna i kašike masla i stavite je u boršč. Dodajte oljuštene i na polovine presečene krompire, i paradajz. Kuvajte dok cvekla ne bude gotova. Dodajte šunku iseckanu na kockice.A jednu nekuvanu cveklu izrendajte, uvijte u čistu krpu i iscedite sok. Kad je boršč gotov dodajte mu taj sok i prokuvajte ga još malo. Pred sam ručak začiniti boršč kiselom pavlakom i posuti seckanim liščem peršuna ili seckanom mirođijom. Služi se sa kašom od heljde.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Uha (Rostov)

1 kg smuđa
800 g krompira
veza peršuna
2 struka praziluka
4 paradajza
kašika putera
sok od pola limuna
malo mirođije

Smuđ očistite, filetirajte i od ostataka skuvajte bujon (riblju supu-linkuj) U proceđenom bujonu skuvajte sizno sečen krompir i praziluk, a deset do petnaest minuta pred kraj dodajte filete smuđa i oljušten paradajz. U gotovu čorbu dodajte rastopljen puter, sok od limuna, seckanu mirođiju i peršun. Zasolite i pobiberite po ukusu.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Kasa od heljde


1/2 kg heljde
kašika putera
kašičica soli

Heljdu raspite po stolu, proberite, i dobro operite. Sipajte je u šerpu, ali tako da ispuni malo više od polovine šerpe. Dodajte kašiku putera, kašičicu soli i nalijte vrelom vodom tako da heljda u njoj ogrezne odprilike za jedan prst. Poklopite i pustite da na šporetu jedanput provri. Nakon tog je treba peći u vrućoj pećnici dok ne porumeni i zrna na počnu da se odvajaju jedna od drugih. Takva kaša se obično služi kao dodatak uz šči i boršč, a može se jesti i sama, sa puterom ili mlekom. Ovako spremljena kaša može još malo da se isprži na masti, i da se pomeša sa obarenim suvim pečurkama.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Botvinja


1/2 kg spanaća
2 velika sveža krastavca
veza mladog crnog luka
1/2 veze mirođije
kašika senfa
5-6 kašika sirćeta
300 g morske ili rečne ribe
(skuvane i očišćene od kostiju)
so i biber po ukusu

Spanac (ili mlado lišće cvekle) skuvajte u slanoj vodi, procedite i sto sitnije iseckajte. Krastavac oljuštite isecite na kocke. Mladi luk isecite što sitnije. Kuvanu i očišćenu ribu isecite na veće komade. Sve sastojke pomešajte, začinite, pospite iseckanom mirođijom i služite dobro ohlađeno.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Kulic - uskrsnji kolac


1 kg brašna
1,5 šolja mleka
6 jaja
300 g putera
2 šolje šećera
50 g kvasca
1/2 kašičice soli
150 g suvog grožđa
100 g kandiranog voća
50 g seckanih badema
3 kesice vanilin šećera

U toplom mleku razmutite kvasac, pa kad uskisne zamesite sa njim testo sa četiri šolje brašna, a u testo dodajte rastopljeni puter, penasto umućena žumanca sa šećerom i šne od belanaca te so. Dobro sve zamesite, a zamešenu grudvu testa namažite puterom sa svih starna i ostavite da prenoći u frižideru. Ujutro premesite testo sa ostatkom brašna, odmorite ga još pola sata na toplom mestu, pa tad umesiti u testo suvo grožće, kandirano voiće i bademe. Testo stavite u kalup podmazan puterom i posut prezlama, pa ga ostavite da poraste za dve trećine iznad ivice suda.Premazite kolač žumancetom. Pecite u rerni koju ste prethodno zagrejali na 200 stepeni oko sat vremena, uz povremeno protresanje pleha.

IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 19:09:42
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.