Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 05:26:37
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Francuska kuhinja  (Pročitano 21862 puta)
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Carstvo pikantnih umaka

Gastronomski rat između pobornika maslaca i pobornika maslinovog ulja rezultovao je pikantnim umacima koji su postali zaštitni znak francuske kuhinje.



Gurmanske suprotnosti izrodile su pre tri veka potpuno nove ukuse, pa je tako danas nemoguće zamisliti bilo koji specijalitet francuske kuhinje bez aromatičnih sosova i preliva. Upotrebljavaju se i uz povrće i uz sve vrste mesa; neretko, najukusnije đakonije francuske kuhinje predstavljaju sudar slatkog i slanog.
U Francuskoj se čak i najneformalniji obrok sastoji od predjela (sveže paštete i kroasana) i glavnog jela (mesa ili povrća sa voćnim ili vinskim umacima). Sir i voće su nezaobilazni, kao i razni kremovi sa alkoholom i čokoladom.
Francuzima je vino na vrhu lestvice gastronomskih prioriteta. Čaša brižljivo odabranog „soka od grožđa“ ne nalazi se samo na trpezama u Bretanji i Normandiji, jer se tamo, umesto vina, proizvode jabukovača i kalvados.

 
Supa od luka

Sastojci:
- 1l jake goveđe supe
- 2dl belog vina
- 300g crnog luka
- 60g margarina
- 3 čena belog luka
- so, biber
- 150g ementalera
- 4 zemičke od crnog brašna
Očistite crni luk, iseckajte ga na rebarca i pržite na margarinu. Zatim dodajte belo vino i goveđu supu, pa kuvajte dvadesetak minuta. Začinite solju, biberom i sitno iseckanim belim lukom. Supu sipajte u četiri činijice i dodajte zemičku od crnog hleba; izrendajte ementaler, pospite po supi i stavite činijice u rernu dok se sir ne rastopi.
Vreme pripreme: 50 minuta

Energetska vrednost 373 kalorije
 
Delikatesni krompir

Sastojci:
- 2kg krompira
- 5 jaja
- 2 čaše pavlake
- 5 kašika margarina
- 1 kašika prezli
- 100g kačkavalja
Oljuštite krompir, obarite ga i isecite na kolutove. Jaja tvrdo skuvajte i takođe isecite na kolutove. Vatrostalnu činiju namažite margarinom i pospite prezlama, pa na dno stavite polovinu krompira, preko toga poređajte jaja i zalijte čašom pavlake. Odozgo naređajte drugu polovinu krompira, sipajte drugu čašu pavlake i prekrijte izrendanim kačkavaljem. Pecite na 220 stepeni dok ne porumeni.
Vreme pripreme: 45 minuta

Energetska vrednost 572 kalorije
 
Piletina u vinu

Sastojci:
- 2kg piletine
- 2 kašike „vegete“
- 3 glavice crnog luka
- 150g šargarepe
- 2 lista lovora
- biber u zrnu
- 400ml kokošje supe
- 300ml crnog vina
- 3 kašike brašna
- kašika pekmeza od šljiva
Skuvajte supu od piletine i začinite je vegetom. Očistite crni luk, iseckajte ga, pa ga prodinstajte na ulju sa naseckanom šargarepom i lovorom. Zatim dodajte piletinu i vino i dinstajte na laganoj vatri dok meso sasvim ne omekša. Pred kraj kuvanja napravite masu od brašna, vode i pekmeza od šljiva, pa začinite jelo.
Vreme pripreme: 2 sata

Energetska vrednost 347 kalorija
 
Pariski kroasani

Sastojci:
- 500g brašna
- 3 kašike šećera
- 1 kašičica soli
- 300ml mleka
- kesica suvog kvasca
- 250g putera
- jedno žumance
U veću činiju sipajte brašno, šećer, so i suvi kvasac, pa promešajte. Dodajte mleko i umesite glatko testo, pa ga ostavite na toplom mestu 40 minuta. Testo razvijte u pravougaonik i premažite trećinom otopljenog putera. Potom ga presavijte tri puta. Rastanjite ga oklagijom u pravougaonik, premažite drugom trećinom otopljenog putera i opet presavijte. Postupak ponovite još jednom, dok ne potrošite preostali puter. Ovako pripremljeno testo pokrijte krpom i ostavite ga da odstoji pola sata. Zatim ga razvucite oklagijom, isecite na trouglove i zarolajte da dobije oblik kroasana. Poređajte ih u tepsiju, prekrijte krpom i posle 20 minuta premažite umućenim žumancetom, pa pecite na 200 stepeni dok ne porumene.
Vreme pripreme: 100 minuta
Energetska vrednost 353 kalorije

alo.rs
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Francuska čorba od paradajza



Potrebno za 4 osobe
Za čorbu:
glavica luka
2 kašike ulja od repice
2 kašike konc.paradajza
200 ml suvog belog vina
konzerva pelata
1 l bujona
1 čili papričica
1 lovorov list
so, biber, šećer
Za knedlice:
500 g ćurećih bataka (bez kostiju)
glavica luka
kašika maslaca
3 kriške tosta
4 grančice timijana
100 g ovčjeg sira
žumance
so, biber
I još:
konzerva artičoka (425 ml)
2 kriške hleba
kašika ulja od repice

Luk narežite na kockice, propržite na vrućem ulju, pa na kraju umešajte i sa lukom kratko propržite koncentrat.
Umešajte vino, pelat sa sokom i bujon.
Čili prepolovite, izvadite semenke pa je, kao i lovor, ubacite u čorbu. Pustite da zavri, smanjite vatru i krčkajte 45 minuta. Čorbu izmiksujte u blenderu, procedite, posolite i pobiberite po ukusu.
Meso sameljite, a luk narežite na sitne kockice, pa ga prodinstajte na zagrejanom maslacu. Tost namočite da omekša i iscedite ga. Timijan i sir naseckajte, izmešajte sa mesom, lukom, žumancetom, tostom i malo soli
i bibera. Od smese oblikujte knedlice i kuvajte ih u slanoj vodi 10 minuta, a zatim ih ocedite.
Artičoke isecite na četvrtine i kratko zagrejte u čorbi. Kriške hleba narežite na četvrtine i propržite na vrućem ulju. Knedlice stavite u čorbu, pa je poslužite s preprženim hlebom.
Kalorije: 510
Priprema: 60 minuta

Lisa
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 05:26:37
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.071 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.