Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 16:05:53
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Japanska kuhinja  (Pročitano 14037 puta)
01. Apr 2006, 15:18:43
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0




Priča o bilo kojoj nacionalnoj kuhinji je uvek priča o običajima, navikama i kulturi nekog naroda, pa tako kada je priča o kuhinji Japana, zapravo priča o jednoj sasvim posbnoj, izuzetno sofisticiranoj i nama ne tako poznatoj filozofiji života, pa i ishrane. Sklad i harmonija japanskog obeda, nerazdvojivi su od jednostavne elegancije prostora u kome se on odvija i predmeta koji čoveka u tom prostoru okružuju. Skladne dimenzije gostinske sobe, mirne površine zidova od lakiranog drveta i pirinčane hartije, vrata otvorena prema tradicionalnom japanskom vrtu, osmišljenom uvek tako da prati promenu godišnjih doba i koji uvek predstavlja savršen umetnički pejsaž. Jednostavna elegancija sudova u kojima se pažljivo aranžira hrana, samo jedan umetnički predmet u alkovu (obavezno udubljenje u tradicionalnoj gostinskoj sobi sa isključivo estetskom funkcijom) ili ikebana koja odiše vekovnom tradicijom aranžiranja cveća specifičnom za Japan. Sve su to sadržaji, takoreći obavezna kulisa za ceremoniju ispijanja čaja ili obedovanja. Gošće kleče, a gosti sede prekrštenih nogu, na ravnim dušecima položenim na pod. Sto je izuzetno nizak, a u svečanim prilikama se pred svakog gosta postavlja maleni sto sa nogarama. Počasno mesto je ispred alkova, domaćičino kod vrata. Pribor za jelo sastoji se od lakiranih drvenih štapića i ravne drvene kašike za sipanje pirinča.

Ceremonija obeda počinje donošenjem vlažnih, vrućih i čvrsto urolanih peškira za svakog gosta i sasvim je umesno da oni njime obrišu i lice, a ne samo ruke. Hrana se servira svakom gostu posebno, u glatkim dvrnim tanjirima i činijama ili kineskim porcelanskim bolama, pažlivo odabranim da po svojim bojama i obliku odgovaraju sadržaju. Činije se prinose do usta a pošto nema kašika supa se iz njih pije, a ostala hrana uzima štapićima. I najjednostavniji obrok sastoji se od supe, jednog jela uglavnom od ribe, kuvanog pirinča i obavezne turšije.Svečani obed sadrži pet. šest pa i više jela od kojih neka čine samo zalogaj ukrašen cvetom na posebnom tanjiru. Slatkiša nema, obed može biti završen sezonskim ili u specijalnim prilikama vansezonskim voćem, jer su u tradicijonalnoj japanskoj kuhinji, bezmalo sva jela slatka.

Izvor: sajt
« Poslednja izmena: 08. Apr 2006, 18:41:15 od Oblachak »
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Sukijaki

400 g govedjeg filea
400 g teleceg filea
3-4 solje bistre supe
soja-sos
suvo belo vino
djumbir
seckani praziluk
1 zumance po osobi
mesana tursija i dva tri sosa kao prilog


Supu zacinite po ukusu soja sosom, belim vino, djumbirom, prazilukom. Posolite takodje po ukusu. Prokuvajte je kratko na vatri i prerucite u posudu koja ima sopstveni gorionik, ili jednostavno je stavite na plinski ili elektricni reso na sredinu stola. Meso isecite na veoma tanke kockice, debljine 2-3 milimetra. Oko supe na sto postavite lepo aranzirane tanjire sa mesom, tanjire sa tursijom, cinije sa sosovima i pred svakog gosta cinijicu sa umucenim zumancetom. Svaki gost mora imati svoju viljusku, po mogucstvu sa dugackom drsko. Gost nabode komad mesa na viljusku, neko vreme ga drzi umoceno u supu, pa ga umoci u zumance i u neki od sosova i jede sa kuvanim pirincem i sa tursijom
Sukijaki se moze praviti i sa pilecim mesom, pa sa svinjskom fileom, te mesom divlje svinje, te sa jagnjetinom. Razlika je samo u tome sto se jagnjece i meso divlje svinje 2 sata pre sluzenja drzi u marinatu. Ostalo je isto, vrela supa na sredini stola i razliciti sosovi i prilozi.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Umak od susama

100 g belog susama,
2 kasikice biljnog ulja,
125 ml japanskog soja sosa,
2 kasike mirina,
3 kasikice secera,
80 gr instant dashi grains (riblji temeljac za supu, granule)
250 ml vrele vode.

Przite susam u suvom tiganju na niskoj temperaturi 3-5 minuta, konstantno mesajuci dok susam ne postane zlatno braon boje. Izmrvite peceni susam u smesu koristeci tucak i avan ili cist mlin za kafu. Dodajte biljno ulje, samo ako je neophodno, da pomogne u formiranju smese. Izmesajte smesu sa sosom od soje, mirinom, secerom, dashu grainsom i vodom. Stavite dobijenu smesu tj. sos pokrivenu u frizider i koristite u sledeca dva dana od pripreme.Vreme pripreme 20 minuta.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Yakitori - pileci raznjici

1 kg fileta od pilecih bataka,
125 ml sakea,
185 ml tamnog soja sosa,
125 ml mirina,
2 kasike secera,
65 gr mladog luka, iseckanog


Potopite 25 drvenih stapica za raznjice, na otprilike 20 minuta u vodu. Osusite i ostavite sa strane. Isecite pilece filete na komadice velicine zalogaja. Izmesajte sake, sos od soje, mirin i secer u maloj posudi. Stavite da prokljuca a onda ostavite sa strane. Nanizite pilece parcice na drvene stapice, moze i sa komadicima mladog luka. Stavite raznjice na posudu sa aluminijumskom folijom , pecite raznjice zajedno sa folijom na prethodno zagrejanom rostilju. Okrecite i cesto cetkom premazujte sa sosom, 7-8 minuta ili dok je piletina skroz pecena.Vreme pripreme 20 minuta + natapanje. Vreme pecenja 10 minuta. Za otprilike 25 raznjica.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


God is busy, may I help you?

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 41441
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Apple iPhone 3Gs
Pohani tofu
 

Evo kako se “pohu tofu” priprema u Japanu! U zdravoj japanskoj kuhinji nema mjesta krušnim mrvicama i gustom tijestu od brašna i jaja (kako se tofu najčešće poha u našim krajevima). Tofu se najprije marinira u aromatičnom umaku, a zatim prži uvaljan u kukuruzno brašno.
 
 
Sastojci za 4 osobe

300 g  tofu sira
3 žlice  Kukuruznog brašna Podravka
  ulje za prženje
1 daikon  (duga bijela rotkva)
  sezamove sjemenke
Za marinadu:
2 žlice  mirina (japansko slatko vino od riže za kuhanje)
1 žličica  naribanog đumbira
50 ml  japanskog soja umaka
1 češanj  češnjaka
½ žličice  cayenne papra
Za posluživanje:
1  daikon (duga bijela rotkva)
  sezamove sjemenke
  Vrijeme pripreme  25 min
Energ. vrijednost obroka 207 kcal / 870 kJ
 


Postupak

1.  Mirin, naribani đumbir, soja umak, protisnuti češnjak i cayenne papar izmiješajte u manjoj zdjelici. 
 
2.  Sir narežite na kocke i prelijte pripremljenom marinadom te ostavite stajati 1 sat. 
 
3.  Marinirani sir uvaljajte u kukuruzno brašno i pržite u dubokom ulju nekoliko minuta dok ne dobije lijepu svjetlosmeđu boju. 
 

Posluživanje

Topli sir stavite na upijajući papir, a zatim poslužite s naribanim daikonom i sjemenkama sezama.

Savjet

Pohani tofu možete poslužiti uz povrće po želji.

Izvor: Coolinarika
IP sačuvana
social share
"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."

Friedrich Hayek
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


kad porastem, 'ocu bRe da budem tu-ri-STA!!

Zodijak
Pol
Poruke 26315
OS
Windows 2000
Browser
Opera 8.50
bila sam proslog vikenda u japanskom restoranu, jela salatu sa tofuom, ali najbolji detalj su bili neki prozirni listici dimljene ribe kojima je salata bila posuta.. da li mozda neko zna kako se to zove?
IP sačuvana
social share
imam nešuntave dlanove Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
sarmice, saznacemo  Smile



Przena svinjetina sa testom

1 kasika biljnog ulja
150 gr svinjskog seckanog buta
5 kom. mladog seckanog luka
1 srednja iseckana sargarepa
200 gr kineskog iseckanog kupusa
500 gr Hokien psenicne testenine
2 kasike vode
2 kasike japanskog soja sosa
1 kasika Vorcester sosa
1 kasika mirina
2 kasikice secera
90 gr mung pasulja
1 list pecenog seckanog norija
 

Zagrejte ulje u velikoj dubokoj posudi na srednjoj temperaturi. Brzo pecite uz stalno mesanje svinjetinu, mladi luk i sargarepu 1-2 minuta, ili dok svinjetina ne promeni boju. Vodite racuna da ne prekuvate, jer ce se svinjetina stvrdnuti a povrce omlitaviti. Dodajte kupus, testo, vodu, sos od soje, Vorcester sos, mirin i secer. Poklopite tiganj i kuvajte 1 minut. Dodajte izdanke mung pasulja i koristite dve velike kasike da prelijete povrce i testeninu sa sosom. Posluzite istog momenta, posuto sa usitnjenim norijem. Napomena: testa imaju veliku ulogu u japanskoj dijeti. Psenicna testenina na kineski nacin (Hokkien) je uvek dostupna.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Przena piletina sa morskim algama

400 gr pileceg belog mesa bez kostiju
60 ml japanskog soja sosa
60 ml mirina
4 cm djumbira,fino izrendisanog
1 iseckani list norija (alga)
40 gr kukuruznog skroba
250 ml biljnog ulja za przenje
ukiseljenog djumbira i tankih listova krastavca

Pazljivo ocistiti pile. Iseci ga na komadice tako da bi parcici bili jednake velicine i ostaviti u predvidjenoj posudi. Izmesati soja sos, mirin i djumbir i preliti preko piletine. Lagano okretati dok parcici ne budu jednako preliveni marinadom. Ostavite da odstoji 15 minuta a zarim odstranite visak marinade. Izmesajte nori sa kukuruznim skrobom i koristeci prste lagano umacite svaki komad piletine u smesu sa kukuruznim skrobom. Zagrejte ulje u tiganju za przenje. Przite komade dok ne budu zlatne boje. Posluzite uz bareni pirinac, djumbir i iseckanim krastavcem.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Tarijaki

6 fileta ribe
6 kasika soja sosa
12 kasika belog suvog vina
kasocica secera
kasicica seckanog belog luka


Tarijaki je tehnika mariniranja ribe ili mesa u slatkom pirincanom vinu, obicnom pirincanom vinu i soja sosu, koja se zatim pece na rostilju.

Prokuvajte sve sastojke marinata, ohladite ga i u njemu ribu drzite potopljenu 15-20 minuta. Ispecite na rostilju sa svake strane ponekoliko minuta, i premazite marinatom. Na isti nacin mozete spremiti i skampe, meso ili neke druge vrste ribe.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Miso - supa sa ribom

 šolja bistre pileće supe
šolja sojinih pahuljica
200 g kvalitetne bele ribe
12 malih šampinjona nasečenih na listiće
usitnjen struk mladog luka
so i biber
natrijum-glutaminat
 
Sve nabrojane sastojke kratko prokuvati u supi, da omekšaju i odmah služiti.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 16:05:53
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.103 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.