Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 22:22:18
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Jovan Babunski  (Pročitano 14615 puta)
24. Mar 2006, 06:21:18
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Jovan Babunski

Jovan Stojković, vojvoda Babunski:

Rođen kao Jovan Stojković, nadimak je dobio po planini Babuni, u Makedoniji. Živeo je 42 godine (1878. - 1920.). Počeo je da ide u školu tek u desetoj godini, zatim ga je otac odveo u Veles, koji je bio bugarska tvrđava u Makedoniji. Učio je nešto bugarske škole. Završio je četiri razreda.

Došao je u Beograd, u gimnaziju i učio godinu dana, pa prešao u bogoslovsko-učiteljsku školu, otvorenu za Srbe iz Turske. Zatim je opet nešto učio u Valjevu, tamo završio nižu gimnaziju, pa učiteljsku školu u Nišu i Beogradu. Postao je srpski učitelj u Tetovu. Protiv vojvode Babunskog odmah se digla VMRO. Imao je više sukoba sa njima i zajedno sa vojvodama Gligorom Sokolovićem iz okoline Prilepa, Trenkom Tujanovićem, Josifom i Mihailom iz Broda, Dolgačem, Vasilijem Trbićem i Cenom Markovićem očistio je desnu obalu Vardara od bugarskih četa ili VMRO-a. Treba znati da su ove borbe bile žestoke, na nož. Godišnje je ginulo u Makedoniji po dve hiljade srpskih, bugarskih ili grčkih četnika.

Kada je 1908. godine u Turskoj izvršen prevrat i kada su došli na vlast Mladoturci, proglasili su Ustav i opšte pomirenje, vojvoda Babunski je neko vreme prekinuo četovanje. Međutim, balkanski čir se nije mogao lečiti frazama. Mlado-turci su uhapsili vojvodu Babunskog ali je uspeo da pobegne u Srbiju, odakle je 1912. na čelu srpske vojske sastavljene od elitnih četnika prošao Balkanski rat od Kumanova do Bitolja. Isto tako se istakao i na Solunskom frontu i dobio najviša srpska i francuska vojna odlikovanja. Umro je u Velesu gde mu je između dva svetska rata podignut spomenik.

O Jovanu Babunskom je ispevana pesma, koja je kasnije prepevana u poznatu četničku pesmu, Spremte se spremte, četnici.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Хрїстóсъ воскрéсе! Воистину воскресе!

Zodijak
Pol
Poruke 1619
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.52
kratak osvrt na poslednju recenicu,a sa sajta www.pogledi.co.yu/ makedonija/
(ne znam dal' ovo moze -ako ne-obrisite...)


Спремте се спремте четници

Српска ми труба затруби
У тово село Дреново.
Спремте се спремте четници,
Силна ће борба да буде.

Ој напред иде пред четом
Јован Бабунски војвода,
За њим иде пред четом
Васил Велешки војвода.

Извика Јован Бабунски:
Држте го село оздола,
Држте го село оздола
Тува је Стеван Димитров.

Извика Јован Бабунски:
"Предај се, предај, Стеване"
"Не се предајем, Јоване,
Аз сам блгарски војвода!"

Извика Васил Велешки:
Фрљајте бомбе Четници.
Поче им кућа да гори,
Из куће Стеван говори:

"Пуштај ма, пуштај Јоване,
Чета ће да ми изгоре."
Српска ми труба трубаше,
Дреново село гореше.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 86
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Poraz i pogibija bugarskih komita u Drenovu znacio je prekretnicu i kraj bugarskog uticaja desno od Vardara.
Inace Dimitrov i njegovi ljudi su bili hrabri i izginuli su do poslednjeg.
Nedugo zatim srpske komite su suzbile i siptare u toj zoni.
U knjizi "Memoar Vasilija Trbica - vojvode veleskog" izvanredno je opisana ova epoha
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 3
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
dali neko ima snimljenu ovu pesmu. jedino ima da se nadje za drazom. imali neko original.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1209
Zastava Nediceva Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
mob
Nokia 6030
@kivi  Ја имам ову песму о Бабунском.
Извињавам се ако текст има мањих грешака.
Песма је веома, веома, веома стара и пева је славни
Раша Раденковић.  Имам је и могу ти је послати ако
хоћеш. Јави се на ПП.

ЈА НЕ ЖАЛИМ ДУКАТЕ

Не ли те жалба
За твоја мајка
Војводо бре, Бабунски бре
Моја је мајка стара планина
Комите бре, Дружино бре

Ја не жалим дуката
Нит ја жалим (неразумљиво)!
Већ ја жалим дружину
Што ми изгину

Не ли те жалба
За твоја љубав
Јоване бре, Војводо бре
Моја је љубав пушка Перданка
Дружино бре, Комите Срби бре

Не ли те жалба
За твоја деца
Јоване бре, Војводо бре
Моја су деца ситни куршуми
Дружино бре, Комите Срби бре
IP sačuvana
social share
На овоме свету могу да кажем што се дешава то није истина...мислим на овоме свету, што бих нагласио..да...пропаганда, што већина кажу, о овоме..није истина.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1209
Zastava Nediceva Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
mob
Nokia 6030
Citat
SerbianFighter
Jovan Babunski
Драго ми је да није заборављено аутентично Србско Четништво из времена четовања у старој и јужној Србији крајем претпрошлог и почетком прошлог столећа. Требало би свакако одржати прославу са парастосом Четничким вођама попут Др. Милорада Гођевца, Луке Ћеловића, и других. Овај део наше
славне историје је скоро заборављен, још из времена несрећне Краљевине Југославије. Узмите на пример песму `Спрем те се спрем те четници`, та песма је настала 1907 године после велике четничке победе над бугарским комитама у селу Дреново, тадашња јужна Србија, данашња тзв македонија. Четнике је предводио Војвода Јован Стојковић Бабунски.
Песма у оригиналу гласи "Загрми ЈОВАН војвода, бацајте бомбе четници". Дража је касније убачен у песму на место Јована.
IP sačuvana
social share
На овоме свету могу да кажем што се дешава то није истина...мислим на овоме свету, што бих нагласио..да...пропаганда, што већина кажу, о овоме..није истина.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak Gemini
Pol Žena
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
Citat: SerbianFighter link=topic=92690. msg1132036#msg1132036 date=1143177678
Rođen kao Jovan Stojković, nadimak je dobio po planini Babuni, u Makedoniji.  

Моји преци су са те планине и колико ја знам сви су били комите! У питању је село Ораов Дол. . .

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Чујмо и другу страну (са једног другог форума):

Следъ убийството на Тренко четитѣ на пропагандата почватъ да устройватъ засади на организационнитѣ чети, съ единствената цель да заловятъ живъ Щерю Влашето. Следъ 14 дни отъ Великденъ 1907 година, т. е. на втората недѣля, организационниятъ районенъ войвода Стефанъ Вардарски (наричанъ още Малъкъ Стефанъ), родомъ отъ село Градско, заминава по организационна работа съ 5 четници въ село Дрѣново. По донесение на пропагандата четата е проследена оть Иванъ Бабунски, който съ голѣма чета влиза въ селото и обсажда кѫщата, въ която се е прикрила 6-членната чета. Следъ обсадата Бабунски предлага на войводата Вардарски да предаде живъ Щерю Влашето, който ще бѫде изпратенъ въ Бѣлградъ, за да види сръбския краль, кой е убиецътъ на сръбския великъ войвода Тренко, като обещава съ честна дума, че ще пусне войводата заедно съ останалитѣ му четирима четници невредими да излѣзатъ отъ засадата. Вардарски му отказва да предаде Щерю. Тогава Бабунски се обръща къмъ Щерю и му казва : „Ако ти жалишъ другаритѣ си и ако си юнакъ, остани въ кѫщата, а другаритѣ ти да се изтеглятъ отъ селото, а ти следъ това ми се предай да те отведа въ Бѣлградъ.” Вардарски и другаритѣ му съ присмѣхъ посрѣщатъ предложението на Бабунски и му заявяватъ, че тѣ ще се биятъ, докато тече кръвь въ жилитѣ имъ, после що ще да става. А колкото се отнася до искането му, да предадатъ Щерю „курбанъ” на сръбската пропаганда, никога не могатъ да сторятъ това престѫпление противъ любимия си другарь. Следъ тоя категориченъ отказъ, Бабунски съ четата си почна да обстрелва кѫщата и сражението между дветѣ чети трае цѣлъ день. Последователнитѣ атаки на Бабунски се посрѣщатъ съ залповъ огънь отъ шепата борци. Но при все това интимната мисъль на Бабунски си остава да залови Щерю живъ, поради което не иска да щурмува кѫщата. Впоследствие, виждайки какъ въ сражението падатъ убити негови четници, Бабунски се озвѣрява, забравя заповедьта на сръбския краль и накарва четницитѣ си да запалятъ кѫщата. Срѣдъ огненитѣ езици, обзели вече цѣлата кѫща, Вардарски и другаритѣ му излизатъ отъ кѫщата да си пробиятъ пѫть съ бомбовъ огънь, обаче отъ залповия огънь на неприятеля падатъ убити Стефанъ Вардарски, Щерю Влашето и Дане Недѣлковъ отъ с. Орѣше, а останалитѣ двама четници се задушаватъ отъ огъня и намиратъ смъртьта си срѣдъ пламъцитѣ на горящата кѫща.

Извор: Ст. Аврамовъ, "Революционни борби въ Азоть (Велешко) и Порѣчието", Македонски Наученъ Институтъ, София, 1929, глава XI, стр. 147-148.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 100
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia 
Može prevod?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Не знам ни ја бугарски, али, отприлике, требало је да бабунски похвата Бугаре, поготово Штерју Влашета. Чак је предложио Стевану Вардарском да му овог преда а  он и остала четворица да иду слободни. Бугари су то, уз подсмех, одбили па је Бабунски наредио да се кућа запали. Неки Бугари су се погушили, а неки изгинули у покушају да се пробију.

Тих 6 Бугара су били чланови пропагандне чете, а наши су били далеко бројнији.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 22:22:18
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.092 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.