Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 05:39:45
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Madjarska kuhinja  (Pročitano 110289 puta)
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Mađarska čorba (za 4 osobe)



Potrebno je :
1.    300 grama krompira,
2.    1 srednje velika glavica luka,
3.    2 čena belog luka,
4.    60 grama slanine,
5.    40 grama maslaca,
6.    50 grama brašna,
7.    2 kašičice aleve paprike,
8.    so, biber, sirće,
9.    1 grančica majčine dušice,
10.  1 lovorov list,
11.  seckana majčina dušica.



Oguliti i sitno iseckati crni luk, a beli luk izgnječiti. Oljušteni krompir iseći na kockice, pa ih staviti u hladnu vodu. Slaninu bez kožice iseckati na kockice.

U dovoljno velikom loncu propržiti slaninu i luk. Odliti višak masnoće i dodati maslac. Zatim dodati brašno i napraviti zapršku sa malo aleve paprike. Dodati sirće i vodu - približno 7.5 dl.

Dodati majčinu dušicu, lovorov list, beli luk i krompir. Posoliti i pobiberiti, a zatim kuvati na laganoj vatri 20-tak minuta. Po potrebi doliti još malo vode, a po želji i pikantnije začiniti.

Pre posluživanja, posuti seckanom majčinom dušicom.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Pikantni gurmanluci



Sa Mađarskom, našom komšijskom zemljom, upoznati smo uglavnom kroz šoping ture iz kojih se eventualno vratimo sa kolutom sira ili ljutom kobasicom. Ali, koliko u stvari znamo o originalnoj mađarskoj kuhinji? Šta se kuva u domovima Mađarica i koja se jela nude u njihovim restoranima?



Verovatno je većini prva pomisao na mađarsku kuhinju - ljuto i masno, što često nije daleko od istine. No, ukusi se menjaju i tradicionalna jela se u savremenoj kuhinji prilagođavaju navikama i potrebama modernog čoveka. Pikantni ukusi i arome su i dalje glavna obeležja ove kuhinje. Jela obiluju jakim ukusima i bojama, ali se sve više pazi da unos masnoće u organizam ne bude preteran, tako da se donedavno u velikim količinama upotrebljavana svinjska mast zame-njuje uljem.
 
Čorba od rečne ribe

Potrebni sastojci (za četiri osobe):
- 1,5 kg ribe (šaran, som, smuđ)

- 4 kašičice ulja
- 300 g luka
- kašičica slatke mlevene paprike
- kašičica ljute mlevene paprike
- 100 ml paradajz soka
- 2 čena belog luka
- kašičica vegete
Priprema: Ribu očistite, operite i isecite na veće komade. Na ulju propržite iseckani luk, dodajte ljutu i slatku mlevenu papriku, pasirani paradajz i oko 100 ml vode. Kuvajte na laganoj vatri desetak minuta. Potom dodajte ribu, pospite vegetom i zalijte sa oko litar i po vode. Šerpu sa ribom protresite i nastavite da kuvate na laganoj vatri 30 minuta. Pred kraj kuvanja dodajte iseckani beli luk i posolite po želji.
Savet plus:
Čorba će biti ukusnija ako je pripremite sa više vrsta rečne ribe
Vreme pripreme: 1 sat
Energetska vrednost 426 kalorija
 
Doboš torta

Potrebni sastojci:
Za koru:
- 6 jaja
- 180 g šećera
- 180 g oštrog brašna
- limunova kora
Za krem:
- 4 jaja
- 250 g šećera
- kesica vanilinog šećera
- 100 g čokolade
- 250 g putera
Za preliv:
- 200 g šećera
- 20 g putera
- 2 kašičice limunovog soka

Priprema:
Žumanca i šećer penasto umutite i dodajte narendanu limunovu koru. Belance umutite u čvrst sneg i naizmenično sa brašnom dodajte u žumanca. Od dobijene smese za koru ispecite šest okruglih listova.
Krem:
Cela jaja, šećer i rastopljenu čokoladu kuvajte na pari uz neprestano mešanje dok se smesa ne učvrsti. Krem ohladite, pa dodajte penasto umućeni puter. Listove kore premažite kremom i stavljajte jedan na drugi. Istim kremom premažite celu tortu.
Karamel:
Šećer stavite u tiganj sa debljim dnom i grejte na visokoj temperaturi dok ne poprimi svetlosmeđu boju. Zatim ga skinite sa šporeta, dodajte puter i sok od limuna. Sve kuvajte dok se karamel ne rastopi. Poslednji, šesti list kore isecite na 16 jednakih delova, pa ih prelijte vrućim karamelom.
Vreme pripreme: 2 sata i 30 minuta
Energetska vrednost 364 kalorije
 
Tokani od ćuretine

Potrebni sastojci (za četiri osobe):
- 400 g ćurećih grudi
- 40 g putera
- 150 g šampinjona
- glavica crnog luka
- kašičica karija
- 200 ml slatke pavlake
- 2 mandarine
- 50 ml belog vina
- kašičica vegete
- malo peršuna
Priprema:
Ćureće grudi isecite na rezance. Iseckajte luk i peršun, a šampinjone na krupne komade. Mandarine očistite i razdelite na kriške. U širem tiganju zagrejte puter i izdinstajte luk, pa dodajte šampinjone. Dodajte peršun i meso. Malo posolite, pa umešajte kari i vegetu. Sve malo prodinstajte i zalijte slatkom pavlakom. Dodajte kriške mandarina, smanjite temperaturu i dinstajte dok meso ne omekša. Pred kraj kuvanja zalijte vinom.
Serviranje:
Uz ovo jelo, idealni prilog je kuvani pirinač
Vreme pripreme: 40 minuta
Energetska vrednost 391 kalorija

 
Perkelt a la čarda

Potrebni sastojci (za četiri osobe):
- 600 g svinjskog buta
- 4 kašičice ulja
- 100 g ulja
- 10 g mlevene slatke paprike
- 100 g paradajza
- 2 paprike (zelena i crvena)
- ljuta papričica
- kašičica vegete
- malo soli

Priprema:
Meso iseckajte na štapiće, luk na tanke listiće, očišćenu papriku na manje komadiće, a paradajz, kome ste prethodno odstranili kožicu, na kocke. Na ugrejanom ulju prodinstajte luk do svetložute boje. Smanjite temperaturu, dodajte mlevenu papriku i odmah izmešajte. Nakon toga dodajte meso, propržite ga, dodajte iseckanu ljutu papričicu i sve pospite vegetom. Zalijte malom količinom vode i dinstajte. Povremeno promešajte, a vodu dodajte po potrebi i u maloj količini. Kada meso napola omekša, dodajte papriku i paradajz, a na kraju možete po želji dodati kašičicu brašna, koje ste razmutili u malo vode. Sve zajedno još kratko prodinstajte.
Posluživanje:
Kao prilog ovom jelu možete dodati originalne mađarske široke rezance.
Vreme pripreme: 50 minuta

Energetska vrednost 407 kalorija

alo.rs
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Budimpeštanska salata

250 g kuvane govedine,
2 kisele crvene paprike,
1 glavice crnog luka,
1 čen belog luka,
4 paradajza,
peršun,
sirće,
biber,
ulje,
so.


Iseći na kockice (od 2 cm) kuvanu govedinu, paprike i paradajz. Dodati iseckan crni luk, izgnječen beli luk, so, sirće, biber i ulje. Staviti u frižider da tamo, kratko, odstoji. Posuti iseckanim listom peršuna i služiti.

zalogaj.com
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Ljuti mađarski gulaš

600 g goveđeg mesa,
400 g crnog luka,
2 crvene paprike,
2 čena belog luka,
4 kašike maslaca,
500 ml intant supe,
450 ml soka od paradajza,
1 kašičica ljute mlevene paprike,
1 kašika mlevene slatke paprike,
2 kašike kisele pavlake,
2 kašičice brašna,
1 kašika peršuna,
biber,
so.

Meso oprati hladnom vodom i prosušiti u čistoj kuhinjskoj krpi.

Rastopiti 2 kašike maslaca i na njemu propržiti na režnjeve isečen crni luk. Dodati sitno iseckan beli luk i zajedno propržiti, a zatim izvaditi.

Na zagrejanom maslacu sa svih strana propržiti iseckano meso. Dodati crni luk i alevu papriku. Sipati sok od paradajza i supu. Kratko prokuvati a onda smanjiti vatru poklopiti i kuvati još 90 minuta.

Opranu papriku iseći na kockice. Posle 60 minuta kuvanja u meso dodati papriku i začiniti po ukusu. Umešati pavlaku. Brašno razmutiti u vodi pa dodati u meso i kuvati dalje.

Gulaš pre serviranja posuti iseckanim listom peršuna.


zalogaj.com
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Chrome 35.0.1916.153
Kološvarski kupus

Sastojci

* 6 celih jaja
* 4 žumanceta
* 300 g kobasice
* 250 g slanine
* 3 pavlake
* 1 glavica kiselog kupusa (oko 2 kg)
* 300 g mlevenog mesa
* 6 krmenadli
* 2 glavice crnog luka
* so
* biber

Priprema

Kupus i slaninu iseći na kocke, obariti i ocediti. Krmenadle ispeći na masti. Mleveno meso sa lukom izdinstati. Jaja i pavlaku sa začinima dobro izmešati. U vatrostalni veći sud (ili veću šerpu) staviti deo kupusa sa slaninom, prekriti mlevenim mesom. Sve ovo prekriti sa slojem kupusa sa slaninom, pa red krmenadli. Opet malo kupusa sa slaninom, pa red kobasice, i odozgo kupus sa slaninom. Sve preliti sa razmućenom pavlakom i jajima. Zapeći na 250°C oko 10-15 minuta.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 05:39:45
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.