Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Smrtonosne mane naroda Dr Rudolf Arčibald Rajs  (Pročitano 1217 puta)
22. Maj 2004, 03:27:53
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Smrtonosne mane naroda


Dr Rudolf Arčibald Rajs

Dr Rudolf Arčibald Rajs je rođen 1875. kraj Hauzaha (Nemačka) u veleposedničkoj porodici. Studira hemiju u Lozani gde stiče najpre doktorat prirodnih nauka, a 1902. i zavičajnost Lozane i švajcarsko državljanstvo. Kao vanredni profesor kriminalistike osniva sopstvenim sredstvima univerzitetski institut za kriminalistiku i stiče svetsku reputaciju. Usavršava stručnjake iz celog sveta, među njima i iz Srbije. Početkom Prvog svetskog rata, na poziv srpske vlade kao neutralni islednik utvrđuje nedela austrougarskih trupa nad vojnicima i stanovništvom Srbije. Krajem septembra 1914. već je u Nišu. Od 1914. do 1918. je na srpskim frontovima sa kratkim prekidima za predavanja širom Evrope o Srbiji i njenoj borbi. Učestvuje u odstupanju u Albaniju. Krajem rata, 1918. daje ostavku na profesorski položaj i stalno se nastanjuje u Beogradu. Osmog avgusta 1929. naglo umire za vreme svađe s jednim bivšim ministrom, korupcionašem. Priređena mu je veličanstvena državna sahrana... Dosledno njegovoj poslednjoj želji, srce mu je u urni preneseno na Kajmakčalan i postavljeno kraj spomen-kosturnice.

U vremenu pred smrt razočaran je i svojom ličnom sudbinom i karijerizmom i korupcijom u zemlji... Iz tog vremena, iz godine 1928. potiče i njegov manje poznati politički testament "Čujte, Srbi" iz koga objavljujemo delove koje je 1989. objavio ljubljanski časopis "Tribuna" prema francuskom tekstu "Ecoutez, Serbes!" otkucanom mašinom.
Bio sam uz vas u vašim najtežim danima. Delio sam s vama patnje, i, da bih to mogao, žrtvovao sam život koji je bio više nego divan, i zaista uspešnu karijeru koja je obećavala još lepšu budućnost. Zavoleo sam vas, jer sam na delu video ljude iz vašeg naroda u samoj borbi i u kritičnim časovima u kojima se otkriva istinski karakter jednog naroda. Ja sam vas zavoleo i kroz žrtve koje sam podnosio za vas, jer se čovek snažnije veže za ljude i stvari, ako ta povezanost staje žrtava.

Ali video sam i vaše nedostatke koji su se strahovito zaoštrili posle rata. Ako im nećete naći leka neke od vaših mana biće za vaš narod smrtonosne. Ja ne bih bio vaš prijatelj, kad vam ne bih doviknuo ‘čuvajte se!’ i kad vam pored vrlina, koje su stvarne i lepe, ne bih ukazao i na vaše rđave strane... Pravi prijatelj nije onaj koji laska, već onaj koji kazuje istinu, svu istinu. Ovo... međutim neće biti u vašim rukama za mog života. Naći ćete ga tek kasnije, među mojim hartijama i moći ćete da uradite s njim šta vam je drago. Ili ćete ga pročitati, razmisliti o njegovoj sadržini i koristiti se njime ili ćete ga zanemariti... Ovo je poslednja usluga koju mogu da vam učinim.
Vaš narod: Pri nabrajanju vaših pozitivnih osobina neću govoriti o onima u vašem narodu koje nazivate "inteligencijom". Njome ću se pozabaviti tek u poglavlju posvećenom porocima. Sreća je što se vaš narod, u većini, sastoji od seljaka, a ne od inteligencije.

...Da vidimo prvo vaše pozitivne osobine.

Vaš narod je hrabar i njegova srčanost dostiže stepen herojstva...
Vaš narod je patriotski...
Vaš narod je gostoljubiv.
Vaš narod zna šta je milosrđe i ponekad pokazuje da zna šta je samilost... Vaš narod je ponosan, ali ne i ohol... Vaš narod je inteligentan... Vi shvatate brzo i tačno... S takvom inteligencijom i prirodnim bogatstvima zemlje trebalo bi da vam pripadne jedno od prvih mesta u Evropi, ali vaši nedostaci, a pogotovo mane vaše takozvane "inteligencije" sprečavaju vas da zauzmete to mesto.
Da vidimo sada koje su negativne crte vašeg naroda.

Vi niste velike radiše. Odlažete za sutra ili čak prekosutra ono što bi trebalo da se uradi danas. Često se dešava da to uopšte ne bude urađeno. Koliko ste od te svoje slabosti pretrpeli kao pojedinci i, što je još gore, koliko je od te lenosti stradala vaša država! I vaš seljak zbog nedovoljnog radnog poleta gubi dobar deo onoga što bi moglo da mu pruži tako plodno tlo. Ne primenjuje moderne metode... I "tradicija" mu služi kao izvinjenje što tako postupa...

...Tačno je da se stari duh još zadržao na selu, ali u gradovima caruje novac. Milioner koji je u toku rata mešao pesak sa brašnom namenjenim vojsci koja se borila i ginula za vašu slobodu, i koji je zato sudski kažnjen, danas je još bogatiji i svemoćniji, a vi mu laskate. A sa mnom, koji sam nekad bio imućan, ali sam sa svojom budućnošću žrtvovao i imetak, vaši upravljači postupaju kao s nepoželjnim gostom, jer sam zbog vas postao skorojević-siromah! Kad bih još uvek posedovao ranije bogatstvo, oni bi preda mnom skidali kape...

...Još jedna osobina koja je tako nestala, jeste blagodarnost. Ona je danas našla utočište samo kod vaših skromnih ljudi... Kod vas je uopšte zavladala zastrašujuća nezahvalnost...

Šta ste uradili za ratne invalide? Od svih zemalja koje su učestvovale u ratu vaša je zemlja najgore postupila... A vernim prijateljima iz ratnih dana dali ste umesto blagodarnosti udarac nogom... Zato Srbija, koja nije imala mnogo prijatelja u velikoj oluji, sada ih uopšte nema ili sasvim malo...


http://www.danas.co.yu/20040317/feljton1.html
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak
Pol
Poruke 27
Све на једном месту:

http://www.srpskidespot.org.yu/Tekstovi/CujteSrbi1.htm
IP sačuvana
social share
Edit by kokota: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.