Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 20:49:17
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 3 4 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: dali covek se rada vernik ili ateista  (Pročitano 9606 puta)
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
@imaginelo,
bas ozlojedjeno zvucis. svakako da vera daje osecaj identiteta, ali nije jedina u tome.
nadam se da se u dnassnjoj veri obrazovanje ceni, ranije nisu bili tako sirokogrudi. obrazovanje je bilo za odabrane. a propovednici su bili veoma reciti i mastoviti. manipulativni?
drzati ljude u neznanju i strahu, eto veoma ruznog i pristrasnog momenta.
ako mi sad kazete da je to bila nesvetla osobina iskljucivo katolicizma... Smile
a i ta podela unutar hriscanstva tek nema smisla. ili ima, volja za vlascu, dominacijom itd., a to je osobina Crkve.
sta bi Hrist rekao na to kako se njegove reci tumace unutar crkve? na sve one liturgijske obrede? na liturgijske razlike koje su, navodno, dovele do Raskola? na teoretisanje o njegovoj prirodi, te da li se rodio kao covek, ili bogocovek, i kada je postao bog i kako se on treba proslavljati i postovati...? siroti hrist, nema on sa crkvom ama bas nista.
a crkva ima sve sa njim.
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Ericsson T65
Zna Hristos sve to.

I ljudi kao udovi tela Hristovog samo svojim nakaradnim ucenjem raskolima i podelama otpadaju sa tela kao infekcijom pokoseni.

Vazno je da ce se u pravoslavnoj Crkvi ispuniti prorocke reci Hristosa:

А и ја теби кажем: ти си Петар, и на овом камену сазидаћу цркву своју, и врата паклена неће је надвладати. (Mt 16,18)

Stvarno, u toku 2000 godina zemaljske Crkve istocna Crkva je trpila daleko veca stradanja i patnje nego zapadna, a ipak zapadna Crkva je uvela novacenja i istupila iz 1000 godisnjeg jedinstva. Bilo je jeretickog ucenja koje je poteklo i iz pravoslavne Crkve, ali uglavnom u novijem dobu. Ali je vazno da prava Crkva Hristova uspeva i odoleva svim vremenima i da ce ostati do kraj vremena, pa makar najverovatnije zavrsice u katakmbnom obliku.

Obrazovanje se ceni, ali nije preko potrebno za spasenje, inace sta bi nasi siroti preci koji su sav svoj zivot proveli nepismeni.

E sad tog drzati ljude u ne znanju i strahu...tako bas u istocnoj pravoslavnoj Crkvi i kod nas nije bilo...inace gde bi nam dusa bila u vreme 500 godisnjeg turskog ropstva. Bas je Crkva doprinela, i vera i samo vera da ljudi prezive ono sto su preziveli pod Turcima.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
jeste ucinila da se ne zaborave tradicije, tj. da se sacuva nacionalni identitet
a kako objasnjavas besprimernu mrznju izmedju katolicke i pravoslavne vere?
a vera je ista, liturgijski detalji se razlikuju. koliko ja znam o tome.
i zasto su ljudi uopste tako netrpeljivi prema drugim religijama, kada svaka propoveda milosrdje, toleranciju... znas na sta mislim.
ima li objasnjenja mrznji?!


citacu sutra odgovor, krajnje mi je vreme za spavanje, moram rano ustajati  Smile
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Ericsson T65
Pa realno gledajuci samo Rimokatolicka Crkva mrzi Pravoslavnu Crkvu. To je verovatno jer istok nece da se potcini papskom autoritetu. Zasto je doslo do raskola to je poznato! Uvodjenjem novotarija u dogmatska ucenja koja su zapecacenja na prvih 7 vaseljenskih sabora. Zatim uvodenje racionalistickog pristupa veri, papske nepogresivosti, papskog autoriteta i apsolutne vlasti, ucenje da se Bog moze upotpunosti spoznati razumom i jos mnogo toga sto je bilo uzrok inkviziciji, humanizmu i renesansi, a posle se i zapadna intelignecija razocarala u takvo ponasanje Crkve, pa je tako nastao i ateizam. Nije retko da je rimokatolicka Crkva potpirivala ratove na istoku kako bi sto vise njih pokatolicila. Eto, papa je uzeo vlast, prekrsio je Hristovu zapovest: "Onaj ko hoce medju vama da bube prvi, neka bude sluga". Ekumenizam nije nista drugo nego smisljen plan kako bi se u vidu romanticne tolerancije Pravoslavna Crkva navela da prizna papu i potcini se Rimu.

Tako da vera nije ista.ima nesto sto se razlikuje u odnosu na pravosalvlje, a to je pricesce. Cilj svake liturgije je pricestiti se, ako ti je pricesce pogresno, onda je sve ostalo dzaba. Rimokatolici "pricescuju" svoje vernike samo sa hlebom u obliku krekera, i to beskvasnim sto je pogresno, pa samim tim taj hleb se nepretvara u telo Hristovo, i tako vernici umesto tela dobijaju smao kreker obican. A pazi ovo, to je jos Hristos prorekao na tajnoj veceri kada su se ljudi prvi put pricestili:

И кад јеђаху, узе Исус хлеб и благословивши преломи га, и даваше ученицима, и рече: Узмите, једите; ово је тело моје (Mt 26,26)

И узе чашу и давши хвалу даде им говорећи: Пијте из ње сви; (Mt 26,27)

Zapazi da kod hleba ne kaze jedite svi, a kod vina kaze pijte svi. Vec tada je prorekao, i ovim recim upozorio da ce biti oni koji ce ljude uskratiti za pricesce, a to rade kaotlici jer nek oriste vino.
Ovo su reci Hristove koje se izgovaraju i na liturgiji prilikom svakog evharistijskog kanona.

Eto ako su u takoj stvari koja je jedna od najvaznijih za spasenje odlutali, onda je suvisno i govoriti u cemu se jos razlikujemo. Sta ce Bog na sve to reci rimokatolickim glavesninama, to samo On zna. Dakle sada ti je jasno zasto se pravoslavna Crkva toliko bori da ocuva istinitost vere od pogubnog rimokatolickog uticaja. O protestantima je i suvisno govoriti oni su skroz odlutali.

Pa nije bas takva netrpeljivost. Recimo Pravoslavlje se slaze, i nikada nije ulazila u istorijski sukob ni sa jednom religijom. Dok evo rimokatolicki i protestantski zapad i islamski svet se krve. Tu su neki drugi interesi u pitanju, a ne verski, a ima i onih kao lesinara koji iskoriste svoju prilika za sirenje svojh verskih ideologija. Kao sto si i sama rekla, cini mi se da si ti to, da iza svih ratova ne stoje verski razlozi nego razlozi druge prirode. A iako ima netrpeljivosti to onda zavisi i od same doktrine koju uci religija. Muslimani uce da se samo muslimani spasavaju, nevazno od toga koliko si duhovno napredovao, vazno je samo da postujes zakone mehanicki. To je retkost jer takvu doktrinu nepropoveda ni pravoslavlje, ni istocnjacke relgiije, pa zato su mozda muslimani malo vise netolerantni prema drugima. Daleko-istocanjcke relgije pak nisu nikada imali niti misionarski niti osvajacki karakter, no evo nesto su se pocele siriti u moderno doba, pa mozda iritira i hriscane i muslimane, jer svako se boji virusa u svom telu. Pravoslavna religija nikada nije bila nititi osvajackog niti nasilnog misionarskog karaktera, nego je uvek bila vera koja se nudi. Zato i nema tako puno pravoslavnih tek nkeih 300 miliona jedva. Daleko visei ma rimokatolika, muslimana ili hindusa. Ne znam, ja nevidim tu netrpejivost i mrznju toliko. Nje iako ima posejali su je ateisti za rad necega drugog.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


lepim plakate po gradu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5550
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Miro nije hrana sa zeludac i creva, time ulazis u kanibalizam. Mirom se pomaze chelo a ako ti je jako tesko pomazes i grudi, time miro primas u sebe, a i to ne treba raditi odvise cesto jer telo postane preslabo. Ko zaista veruje ne mora miro trpati u zeludac.
IP sačuvana
social share
Izreci, pa se ispeci
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


lepim plakate po gradu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5550
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ja sam vernik, ali nisam toliko zadovoljan sobom kao @kosta. Smatram da sam previse greha sebi priredio. Greh u teskim vremenima kad sam se mrznjom od mrznje branio, u okeanu mrznje je plutala i moja vlastita mrznja, a ne mogu da se zbog toga iskreno pokajem. Sad se ta mrznja prilicno stisala, ali i dalje kod mene nema kajanja, i time se osecam uprljanim. Taj okean mrznje nije presusio, samo sada mnogo manje na to obracam paznju, pa sam i u dusi mirniji. Pakla se plasim jer sam zli dah tog pakla osetio, ako Sveti Petar da moju dusu u raj, moracu dugo da budem u cistilistu. Nisam vernik zato sto se plasim konacne smrti, i to postoji kao kraj.

Bedna sreca onih koji mrze, jos su sretniji kad je ta mrznja zajednicka pa im je jos lepse.

@kosta iz tvoje vere ide lavina netrpeljivosti u vidu kvazi-istina skuvanih u komunistickoj kuhinji, jer su komunistima katolici uvek bili "trn u peti" Da li si ti pravoslavac ili komesar kom-partije na tajnom zadatku, ili si komunizam i pravoslavlje "sretno" spojio. Pretpostavljam da ti je Leonid Breznjev mnogo drazi od rimskog Pape. Svoju vernost ne mozes dokazivati netrpeljivoscu i agit-prop izmisljotinama.

Kad bi se Arapi i Rusi preobratili u katolike, Papina haljina ne bi postala cantim duza, vera ni u cemu ne zavisi od brojnosti svojih sledbenika.

Tesko nasledje komunizma, komunisticki lager treba da se zameni sa pravoslavnim lagerom i time ulazimo u novi Hladni rad koga se mnogi nostalgicno secaju. Time ce se pravoslavni narodi odbraniti od kapitalizma i uci u neo-komunizam koji ce biti podrzan i verski. A taj element vere je "starom" komunizmu nedostajao.

Pravoslavci mnogo vole da kritikuju kapitalizam, katolike i protestante, a oni sami nemaju vlastite koncepcije razvoja ljudskog drustva nekakav neo-komunizam "oplemenjen" religijom, Breznjev+Patrijarh=Nova vele-sila i slicne nebuloze.
IP sačuvana
social share
Izreci, pa se ispeci
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Ericsson T65
To ocito ne poznajes pravoslavne dogamte...no

Nesto si pobrkao...nemam ja nista sa komunizmom

Gore niko nije spominjao miro...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Bice Bolje

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1717
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
... ma meni nije jasno ni kako to ljudi veruju u boga Smile
Pravo da ti kažem - ni meni!

ali ti imas dete, i to curicu ako sam dobro shvatila, pa mozes da to ocenis bolje od nas...Smile
 mi samo pricamo i nagadjamo

koliko se ja secam klinca svoga brata (dok je bio sasvim mali), mnooogo je taj zapitkivao Smile

Prva originalna i nezavisna reakcija naše ćerke je bila kada je sa ... ~15 meseci
pogledala u fotografiju Lica Gospodnjeg naprevljenu prema negativu onog platna iz Torina,
i rekla: "Bog"! I pokazala prstom!   Smile
Onda sam ja rekao mojoj ženi: "Pa zar se nismo dogovorili da joj ne dajemo neku ... veronauku
dok sama ne bude počela da pita, a ni tada ...".
Ona me je prekinula i rekla da joj ni reč o Bogu nije govorila!

Tako je počelo između njih dvoje, Boga i naše ćerkice.
I drago mi je što je tako.

I danas vidim da ona ima drugačije doživljaje Boga nego ja. I to je dobro.  :clap:
IP sačuvana
social share
Bice bolje
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
@nemam pojma, nemoj 'potcenjivati' decu, imaju oci i usi i na guzi
odakle njoj ta rec, bog?  cula od vas.
deca upijaju kao sundjeri i povezuju stvari mnogo bolje nego sto mi zamisljamo da su u stanju.
citaju nas bre kao strip  Smile

a crkve se uzasavam, to mu je jos jedna vojska, ali kao bajagi duhovna, sa cinovima, stalezima i 'strogim' pravilima igre.
ko nece sa njima da se igra, odmah mu posalju satanu i pandorinu kutiju, u inat

biblija je podlozna mnogim tumacenjima, ko vam garantuje da je to crkveno jedino ispravno. a ako posumnjate u crkveno tumacenje i sve ono sto je na tome izgradjeno, odmah ste jeretik, sizmatik, nevernik i ko zna sta sve ne.

postoji i 'istorijsko' objasnjenje, verujem da su neki ovde sa njim upoznati. realna tadasnja judejsko-romejska situacija je vrlo lepo objasnjena u novom zavetu.

crkva je kao industrija, negirati njenu ispravnost itd., znaci oduzeti 'posao' mnogim ljudima.

a u vizantijskom, tj. pravoslavnom srednjem veku se svestenstvo i monastvo toliko namnozilo da je pretstavljalo gotovo trecinu stanovnistva i ugrozavalo privredu i ekonomiju uopste. bilo je popoularno 'zanimanje' jer je garantovalo udoban, obezbedjen i neradnicki nacin zivota mnogim ljudima. a vremena bila teska.  Smile

dzaba ja sve ovo govorim, al eto malo sumnji u ispravnost tih vjeruju kanona koji se ne dovode u pitanje

slozicete se svi sa Tomom Akvinskim iako je katolik (on rece ako se ne varam)
'verujem, dakle postojim' buduci da se postojanje boga ne moze (drugacije) dokazati... niti opovrgnuti
ili verujes ili ne. ili jesi ili nisi.
na svu srecu je doba spaljivanja na lomaci davno proslo, pa mogu mirno da verujem u neke druge stvari

"zivi i pusti druge da zive'
 
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2143
Zastava Subotica
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Ericsson T65
@Machakz

Sve sto si ovde rekla....Sve nekako ne mogu da povezem ovo sad sto si rekla sa proslim postovima, kao da se ne radi o istoj osobi.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 3 4 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 20:49:17
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.109 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.