Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Cvekla-riznica minerala  (Pročitano 6519 puta)
18. Mar 2006, 11:29:06
Prijatelj foruma
Poznata licnost


What doesn't kill you will make you stronger

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 4499
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.52
Cvekla
Grimizni koren pun zdravlja


Kuvana i ukiseljena, poslužena vruća umesto drugog korenastog povrća ili sirova kao salata, grimizna okrugla cvekla je vredno povrće koje se može koristiti čitave godine. Bogata je vitaminima i mineralima i ima mnoštvo lekovitih svojstava. Može se uzimati u bilo kojem obliku bez ikakvih nepovoljnih posledica i ograničenja, lako je varljiva i ne utiče negativno na sekrecije želuca. Može se, dakle, slobodno zaključiti - cvekla je zaista idealno povrće.
Energetska vrednost cvekle je dosta visoka: 100 grama jestivog dela ima 189 kJ ili 45 kcal. Bogata je belančevinama, mastima i ugljenim hidratima. U njenom korenu možemo naći i deset odsto šećera.
U cvekli nalazimo gotovo sve mineralne sastojke: kalijum, natrijum, fosfor, kalcijum, magnezijum, gvožđe, fluor, cink, a u manjim količinama i mangan, bakar, sumpor, jod, brom, litijum, rubidijum, cezijus i stroncijum.
Betanin i betain svrstavaju cveklu među atraktivno lekovito povrće koje učvršćuje krvne sudove, reguliše krvni pritisak i smanjuje holesterol u krvi, podstiče razmenu materija, funkciju jetre. Zbog prisustva joda i hroma, kojeg u drugom povrću nema, preporučuje se starijim osobama i onima koji pate od ateroskleroze. Nezamenljiva je kod demineralizacije kostiju i zuba.
Vitaminski sastav cvekle i inače je bogat. Najviše ima vitamina C, zatim karotina, vitamina B1 i B2 i PP. Ima i fitoncida (materije koje ubijaju štetne mikroorganizme), šećera i soli.
Toplu crvenu boju korenu cvekle daje sastojak zvan antocijan, prirodno obojena materija. Kad kupujete cveklu, birajte uvek tamnije crvenu i duguljastu, srednje veličine, jer je kvalitetnija od tanjiraste.

Neophodna vegetarijancima

Važno je istaći da cvekla sadrži i određenu količinu kobalta koji učestvuje u stvaranju vitamina B12, što je važno za vegetarijance, koji ne jedu namirnice životinjskog porekla, čak ni mleko, sir i jaja. Vitamin B12 nalazi se samo u proizvodima životinjskog porekla, dok ga u povrću uglavnom nema. A pomanjkanje tog vitamina, uz ostalo, otvara vrata pernicioznoj anemiji, jer navedeni vitamin učestvuje u stvaranju eritrocita u krvi. Zbog toga je cvekla, uz džigericu, jedan od najboljih prirodnih lekova za lečenje anemije i malokrvnosti.

Mogućnosti njene primene u kulinarstvu su mnogostruke. I to ne samo njenog podzemnog dela (korena, gomolja) već i lista, koji je isto tako vredan kao i koren i može se upotrebljavati u kulinarstvu kao spanać. Samo pre kuvanja treba odseći zadebljale delove lisnih rebara, jer su tvrda i teže se kuvaju.
Ako cveklu već kuvamo, to bi trebalo činiti u što manje vode, da ne izgubi svoje korisne sastojke, a možemo je samo napola skuvati, neoljuštenu, i do kraja ispeći u rerni i pečenu oljuštiti. Tako će sačuvati svoje prehrambene vrednosti.
Budući da mnogi ljudi ne podnose sirovu cveklu, iako je i sirova lako probavljiva, mogu tome doskočiti tako da uzimaju sok od sveže cvekle. Ona se najpre nariba, a zatim iscedi. Sok se može piti sam ili pomešan sa sokovima ostalog povrća i voća. On krepi i jača čitav organizam i deluje povoljno na razmenu materija u njemu. Zaslađen medom, postaje eliksir za smirenje nerava, koji utiče i na blago snižavanje krvnog pritiska. Sok od cvekle i med koriste se u razmeri 1:1, a pije se po pola čaše tri puta na dan. Izuzetan ukus naribanoj sirovoj cvekli ili soku daju kim ili ribani ren.
Cvekla čisti jetru, bubrege, žučnu kesu i stimuliše delovanje limfe. Poznato je njeno dejstvo kod tireotoksikoze i već pomenute ateroskleroze.
Ruska tradicionalna medicina od davnina koristi cveklu za lečenje nazeba, kijavice, zapaljenja pluća i angine. Kod ovog oboljenja grlo se ispira svežim sokom od cvekle.

Boršč

Priča o cvekli ne može da se završi bez navođenja najpoznatijeg jela na svetu koje se od nje pravi – ruskog boršča.
Potrebno je dva litra mesne supe (može i od kocke), kilogram isečenog kupusa, dve nastrugane cvekle, dva sitno isečena crna luka, šest paradajza isečenih na kockice (poslužiće i oni iz zamrzivača), kašika soli, bibera po ukusu i po dve kašike limunovog soka i šećera.
U supu staviti povrće, so i biber i kuvati dok ne omekša (oko 25 minuta). Dodati limunov sok i šećer i kuvati još pet minuta. Služiti toplo.

Pečena cvekla

Potrebno je: pola kilograma cvekle, glavica luka, čen belog luka, dve kašike biomekinja, kašika sirćeta, 40 g maslaca, so i biber.
Sirovu cveklu oprati, oljuštiti i naseći na veće kocke. Luk očistiti, sitno naseckati, beli luk zdrobiti i propržiti na maslacu. Dodati isečenu cveklu i sve zajedno malo propržiti. Na kraju dodati biomekinje, malo vode i sirćeta. Osoliti, pobiberiti i staviti u zagrejanu rernu da se zapeče oko 20 minuta na srednjoj temperaturi. Izvaditi i ukrasiti po želji. Služiti vruće.

Sprečava maligna oboljenja

Cvekla je veoma značajna za sprečavanje razvoja malignih obolenja. Koren je bogat značajnim aminokiselinama (asparagin, glutamin i betain - biogeni amin) koji smanjuje holesterol i mast u krvi.
Cvekla je odlična i za lečenje malokrvnosti; prirodna je odbrana od posledica radioaktivnosti (efekat daje betanidin i betain). Sok smanjuje temperaturu, popravlja nizak pritisak, povoljno deluje na zarastanje rana.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.063 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.