Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 07:45:36
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na ovom forumu, mozete postavljati teme sa informacijama o glumcima i glumicama, komentarisati ih, hvaliti... 
Ukoliko zelite da postavite novu temu, obavezno proverite da li je ta tema vec postavljena. 
 

Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Majkl Džej Foks ~ Michael J. Fox  (Pročitano 7402 puta)
13. Mar 2006, 03:10:58
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Majkl Džej Foks je glumac rođen 9. juna 1961. godine u Edmontonu, Kanadi, kao Michael Andrew Fox. Na početku svoje karijere počeo je koristiti kraticu Džej (J.) (koje navodno bolje zvuči od Michael A. Fox). Status zvezde stekao je 1982. godine glumeći u seriji Porodične veze (Family Ties) ulogu Aleksa P. Kitona. U Kanadi, gde je odrastao kao najmlađi od petero dece Bila i Filis Fox, Majkl se trudio da postigne što bolje rezultate u svom omiljenom sportu - hokeju na ledu, što mu nije bilo nimalo lako jer je bio izrazito niskog rasta - 165 cm. Odušak je pronašao u dramskoj sekciji. Zahvaljući tome 1976. godine debitovao je u tv seriji kompanije CBS Leo i ja (Leo and Me) kad je imao 15 godina, glumeći desetogodišnjaka. Nakon nastupa i CBS-ovom filmu Letters from Frank (također snimljenog u Kanadi) Majkl je napustio srednju školu i s ocem otišao u Los Anđeles.

Tu je dobio ulogu u seriji Palmerstaun, SAD da bi nešto kasnije dobio glavnu ulogu u već ranije spomenutoj seriji Porodične veze. Serija se prikazivala sedam godina, što dovoljno govori o njenoj popularnosti. Veliki je uspeh postigao i na filmskom platnu glumeći Marti Mek Flaja u filmu Roberta Zemeckisa iz 1985. godine Povratak u budućnost (Back to the Future). Nakon komičnih uloga u filmovima Tinejdžer vukodlak (Teen Wolf) i Tajna mog uspeha (The Secret of My Success) Foks se želeo okušati i u drugačijim ulogama. Zato je glumeo fabričkog radnika u Svetlost dana (Light of Day), a potom u filmu Bright Ligths, Big City.

Ovaj serijal "ozbiljnih" uloga zaokružio je sagom o ratu u Vijetnamu Posledice rata (Casualties of War), glumeći zajedno sa Šon Penom, a pod rediteljskom palicom Brajana DePalme. Godine 1989. i 1990. Foks je snimio dva nastavka Povratka u budućnost što je publika oduševljeno pozdravila. Nakon toga glumio u filmu Američki predsednik (The American President), da bi se iz bioskopskih dvorana vratio na tv ekrane u seriji Spin Siti Spin City (1996.). Za ovaj korak se Foks odlučio jer je tako mogao više vremena da provodi sa svojom pororodicom. Godine 1999. svoj glas je pozajmio glavnom liku (malom belom mišu) u filmskoj adaptaciji dela E. B. Vajta Stjuart Litl. Krajem te 1999. Foks je objavio iznenađujući izjavu da od 1991. godine boluje od Parkinsonove bolesti te da je čak bio i na operaciji mozga kako bi ublažio podrhtavanje delova tela (koja je jedan od simptoma te bolesti). Uprkos velikom uspehu serije Spin Siti i nagradama koje je ta serija dobila (Emi i Zlatni globus) Foks je početkom 2000. godine objavio kako napušta seriju (čiji je istovremeno i izvršni producent) kako bi više vremena posvetio porodici i koncentrisao se na skupljanje novca i širenju saznanja o Parkinsonovoj bolesti.

Iz tog razloga u maju 2000. osnovao je fondaciju za istrživanje parkinsonove bolesti(Michael J Fox Foundation for Parkinson's Research). Majkl Džej Foks se oženio glumicom Trejsi Polan (Tracy Pollan) (glumila je Elen, devojku Aleksa Kitona u Porodičnim vezama) 1988. godine. Imaju sina (Sem) i dve bliznakinje (Akvina i Šajler).


In 2000, he announced that he would be retiring from the lead role of Spin City due to his illness. (A new lead character would be created for Fox's replacement, Charlie Sheen.)

In 2003, he wrote a pilot episode for a sitcom entitled Hench at Home, but it was not picked up.

In 2005, he opened the Muhammad Ali Center in Louisville, Kentucky, United States as a tribute to boxer Muhammad Ali, fellow Parkinson's sufferer.

In 2006, he guest starred in three episodes of Boston Legal as a lung cancer patient who uses his influence in an experimental drug test to ensure he receives the real drug instead of a placebo.

Fox married actress Tracy Pollan on July 16, 1988. The couple have four children, Sam, Aquinnah, Schuyler and Esmé.
Slika:Back to the Future.jpg
Doc Brown (Christopher Lloyd) and Marty McFly (Michael J. Fox) from the movie Back to the Future.

Select filmography
Midnight Madness (1980)
Class of 1984 (1982)
Back to the Future (1985)
Teen Wolf (1985)
The Secret of My Succe$s (1987)
Bright Lights, Big City (1988)
Casualties of War (1989)
Back to the Future Part II (1989)
Back to the Future Part III (1990)
Doc Hollywood (1991)
For Love or Money (1993)
Homeward Bound: The Incredible Journey (1993) (voice)
Life with Mikey (1993)
Greedy (1994)
The American President (1995)
The Frighteners (1996)
Homeward Bound II: Lost in San Francisco (1996) (voice)
Mars Attacks! (1996)
Spin City (1996-2000)
Stuart Little (1999) (voice)
Atlantis: The Lost Empire (2001) (voice)
Stuart Little 2 (2002) (voice)
Clone High (2002) (guest appearance)
Scrubs (2003/2004) (guest appearance)
Boston Legal (2006) (guest appearance)
Ray Gun (film) (2007) (voice)

References
Mills, Brandi M. The Michael J. Fox Database: Hench At Home. Retrieved December 3, 2004.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.1
...

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

_1936993_michael_j_fox150b.jpg
(8.11 KB, 150x180)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Before all else, be armed.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 33603
Zastava Beograd, Mirijevo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.28
mob
HTC Smart
Majkl Džej Foks: Život mi je poslao katastrofu

Posle više od deset godina borbe sa Parkinsonovom bolešću, glumac Majkl Džej Foks otkriva kako je zbog neizlečive pošasti izgubio volju za životom, a potom ju je prihvatio i naučio da živi sa njom

Da sada upadnete u ovu sobu u kojoj sedim i kažete kako ste se dogovorili s Bogom, Alahom, Budom, Hristom, Krišnom, Billom Gatesom, bilo kim, da mogu zameniti mojih deset godina života od dijagnoze za još deset godina života kao osoba koja sam bio pre, rekao bih vam da me ponuda ne zanima - napisao je slavni glumac Majkl Džej Foks (51) u svojoj knjizi Lucky Man u kojoj je opisao svoju tešku borbu sa Parkinsonovom bolešću koja mu je dijagnostikovana u 29. godini kada je bio na vrhuncu popularnosti. Simptome neurološkog oboljenja koje ograničava motorne sposobnosti počeo je da primećuje u novembru 1990. na snimanju filma Dok Holivud. Jednog jutra, nakon pijanke, shvatio je kako ne može da kontroliše mali prsta na levoj ruci koji se neprestano tresao, a to se uskoro proširilo i na desni prst. Prva grupa neurologa koja ga je pregledala zaključila je kako je s njim sve u redu, a tek mu je neurohirurg iz Njujorka postavio tačnu dijagnozu - Parkinsonova bolest. Potpuno očajan povukao se u sebe. Izolovao se i se od supruge glumice Trejsi Polan (52) sa kojom se upoznao tokom snimanje serije Porodične veze, a venčao 1988. godine, i počeo je danonoćno da pije.

- Lekari su mi otvoreno rekli kako ću svoj posao raditi verovatno još veoma kratko vreme. Tada mi se ceo svet srušio. Na početku sam odbijao sve, bio sam nervozan i nisam govorio o svom stanju. Za moju bolest znali su samo najuži članovi porodice. Želeo sam da sakrijem činjenice i od samog sebe - priznao je kasnije.

Vrhunac je usledio kada je jednog jutra poželeo da zbaci sa sebe svog tada trogodišnjeg sina Sama jer mu je smetalo što se penje po njemu dok spava i od tada nije popio ni kap alkohola.

- I pre sam puno pio, ali dijagnoza je učinila od mene još većeg idiota. Moja opijanja, depresija i rastuća bol odvojili su me od supruge Trejsi i sina Sema Majkla. Dodirnuo sam dno - prisećao se glumac kome je psihoterapija pomogla da se ponovo zbliži sa suprugom, a u februaru 1995. rođene su njihove bliznakinje Aquinnah i Schuyler. Međutim, drhtanje leve strane tela postalo je do 1998. toliko snažno da više nije mogao ni privremeno da ga smiruje lekovima koji su zamenjivali dopamin, koji ima važnu ulogu u kontroli pokreta, a koji njegov mozak više nije mogao da proizvodi. Odlučio se za operaciju kojom bi eliminisao drhtanje tako da su mu neurohirurzi u svesnom stanju uneli mikroelektrodu u unutrašnji deo mozga i tamo spalili mali centar koji je bio krivac za ovu nemilu pojavu. Iako je zahvat uspeo, brzo je uvideo kako je desna ruka ponovo počela da se trese. Tada je, posle sedam godina ćutanja, odlučio da javno prizna od čega boluje.

- Shvatio sam da moram okolini i sebi da priznam kako imam teško oboljenje s kojim se moram boriti. Svakoga dana prolazim isti test, prihvatam da je bolest tu i zahvalan sam za svaki novi dan - izjavio je glumac.

Uprkos velikom uspehu serije Svi gradonačelnikovi ljudi, početkom 2000. godine povukao se iz sveta šoubiznisa zbog sve vidljivijih simptoma bolesti i osnovao je fondaciju za istraživanje Parkinsonove bolesti koja nosi njegovo ime, a 2001. dobio je ćerku Esmé Anabel. Uloživši na stotine miliona dolara postao je najveći svetski privatni finansijer istraživanja Parkinsonove bolesti, a švedski Institut Karolinska koji dodeljuje Nobelovu nagradu za medicinu zbog napora uloženog u pronalaženje novih lekova 2010. godine dodelio mu je počasnu diplomu doktora medicine.

- Strpljenje je najbolji način da se borite s bolešću. Zamislite da imate nestašno četvorogodišnje dete koje vam se stalno penje po ramenima i glavi, a vi pokušavate da ga smirite i naterate da sedne. Eto, takva je Parkinsonova bolest - rekao je tokom razgovora za Oprah Show 2009. gde se neprestano tresao. Iako se svakodnevno bori sa posledicama bolesti, u nekoliko navrata istakao je kako je bolest od njega napravila bolju osobu.

- Ja sam otac, suprug, aktivista, pisac i večni učenik. Bolest jeste jedan deo mog života, ali ne i ceo život. Pronašao sam bogatstvo duše. Ne treba sumnjati da to dugujem Parkinsonovoj bolesti

- objasnio je Fox koji je u maju ove godine otkrio kako su mu se zahvaljujući novoj kombinaciji lekova nekontrolisani pokreti umnogome smanjili.

- Taj lek je prvenstveno služio za borbu protiv gripa u gerijatriji, ali je naknadno otkriveno i da stariji ljudi koji boluju od Parkinsonove bolesti takođe odlično reaguju na njega jer umanjuje nekontrolisane pokrete. Lek je promenio primenu i sad pomaže obolelima od Parkinsonove bolesti. Više sene tresem kao pre, a uz to neću dobiti ni grip! Dve muve jednim udarcem - ispričao je kroz smeh u TV intervjuu za ABC News.

Izvor: Story

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

1.jpg
(147.9 KB, 430x682)
2.jpg
(189.04 KB, 430x586)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 07:45:36
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.084 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.