Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 04:40:28
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Poligraf nije pouzdan  (Pročitano 3048 puta)
12. Mar 2006, 13:58:41
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.53
mob
Apple iPhone SE 2020
Poligraf nije pouzdan

U drevnoj Kini, ljudima za koje se sumnjalo da lažu naređivano je da žvaću pirinač, i onda ga ispljunu. Ako on ne bio jako natopljen pljuvačkom, smatralo se da čovek priča izmišljotine, pošto je vladalo uverenje da su usta lažova suva. Ukoliko vam ovaj način da se ustanovi da li neko govori istinu deluje neozbiljno i nepouzdano, znajte da on nije ništa gori od poligrafskog testiranja.

Ali, da najpre objasnimo šta je, u stvari, poligraf. Sama ta reč, koja je grčkog porekla, doslovno znači "onaj koji svašta piše". Ona upućuje na istovremeno beleženje fizioloških reakcija na razna emotivna stanja. Prvi koji se poslužio takvom metodom da bi detektovao laž bio je italijanski kriminolog Čezare Lombrozo, poznat i kao tvorac koncepcije o "rođenom" kriminalcu. On je ovu vrstu testa upotrebio davne 1895. A prvi poligraf, odnosno mašinu koja registruje laganje, napravio je 1921. Amerikinac Džon Larson. Današnja verzija tog aparata je delo Larsonovog učenika Leonarda Kilera. Ona ostavlja zapis o ispitanikovom disanju, kao i znojenju i kardiovaskularnoj aktivnosti.

Stručnjaci, međutim, kažu da različite emocije mogu da izazovu slične fiziološke reakcije, i da ono što otkrije poligraf ne sme da se prihvatiti kao definitivan dokaz o govorenju istine ili laži. Američko udruženje psihologa je 1986. o tome izdalo i zvanično saopštenje, s ciljem da zaštiti nevine od mogućih nepravednih optužbi. Zahvaljujući delovanju stručne javnosti, danas se poligrafsko testiranje uglavnom koristi da bi se suzila lista osumnjičenih za neku kriminalnu radnju. Rezultati ovakvih testova se u većini zemalja ne priznaju na sudu.


Izvor: Glas JavnostiS. P.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 04:40:28
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.