Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Retrospektiva "najvažnijeg nemačkog umetnika" u Tejt muzeju  (Pročitano 1221 puta)
05. Mar 2006, 10:56:54
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5
mob
Apple iPhone SE 2020
Retrospektiva "najvažnijeg nemačkog umetnika" u Tejt muzeju

Naci pop Martina Kipenbergera


Ako milijarderi odluče da ste besmrtnik, onda nema veze što ste umrli kao pas? Preminuo u 44. godini Kipenberger je danas "oznaka kvaliteta"

Postavka u Tejtu razotkriva i Martinovu besramno narcisoidnu motivaciju. Ceo opus je dizajniran da izazove obožavanje i idolatriju, više nego da dovode u pitanje mehanizme stvaranja kulta ličnosti. Kipenberger nije čekao da ga muzeji shvate. Da, bio je ekstremno političan, ali politika nije bila njegova centralna teza već samo još jedan sistem pravila koji treba eksploatisati do apsurda!

A muzeji su, izgleda, konačno shvatili misao umetnika. Osam godina posle njegove smrti izazvane prekomernom dozom heroina, slikareva zaostavština se nezaustavljivo infiltrira u meinstrim istorije umetnosti.

Prošla godina bila je velika godina za revalorizaciju opusa originatora evropop arta. Simultano predstavljen na izložbi "Trijumf slikarstva" u Čarls Sači kolekciji i solo izložbi u galeriji američkog multimilijardera Larija Gagosijana, "najvažniji nemački umetnik" je preko noći postao i mit i tržišna vrednost. Mitovi se zasnivaju na krupnom kapitalu? Art magazini odavno više ne znače ništa. Kultura jednako kapital. Nema greške u ovoj jednačini.

Zašto je Kipenberger tek sada priznat? Jesu li njegove ideje bile suviše ispred socio-političke klime njegove epohe. Je li njegova praksa bila suviše radikalni andergraund? Ovi konvencionalni scenariji ipak ne objašnjavaju zašto je Kipenberger danas Isus Hrist slikarstva. Možda je razlog mnogo trivijalniji? Novi mediji su umetnost multiplikata i ne postižu cenu na tržištu kao "originalna" umetnička dela. Konsenzus evropskih kustosa o "smrti slike" je ubio tržište, a to se (ipak) ne sme dozvoliti.

Kipenberger nije bio "opskurni umetnik". Još za života je učestvovao na velikim tematskim izložbama kao hiperaktivni autor koji se bavi svim medijima - i slikarstvom i skulpturom i arhitekturom i instalacijama i videom. Multidisciplinarni šizofrenik ili mesija veka u kom su sve ideologije pukle u paramparčad?

Njegova lucidnost ogleda se u želji da stvori europop art u slikarstvu, nasuprot tada dominantnoj struji novog ekspresionizma. Nema imperije bez populizma, a on je stvarao neku vrstu naci-popa od same nemačke istorije. U svoj njenoj slavi i u svoj njenoj krvožednosti!

Sve do smrti Kipenberger nije bio smatran "važnim" autorom. Nije bio "umetnik konsenzusa". Njegov imidž lošeg momka i javni skandali koje je pravio mrtav pijan ili drogiran bili su u funkciji marketinga njegove kompleksne persone, sredstvo da se projektuje u svest meinstrima putem tabloida i trač emisija. Naravno i da sistematski implementira vlastiti eklekticizam i totalnu stilsku nedoslednost kao vrhovne vrednosti!

Kipenberger je citirao, karikirao, utilizovao svaku konceptualnu strategiju i formalni stil posleratnog modernizma. Ciklus fotorealističkih slika "Dragi slikaru, naslikaj me!" egzekutovan je u potpuno Vorholovskom maniru. Umetnik je jednostavno unajmio profesionalni reklamni studio, specijalizovan za ručno slikanje filmskih plakata koji je naslikao slike umesto njega. Kipenberger se samo potpisao.

Etos "loše slike" je Kipenbergerova fascinacija. Etički ideal sveta u kome živimo zasigurno nije "dobrota". Čemu onda dobro slikati?
- Najzad, i "dobro" i "loše" nisu vrednosti nepodložne vremenu. Ne možete stati u vremenu i pretvarati se da se ništa neće promeniti. To je sama smrt! To su ideali duhovnih mrtvaca koji žele da od svojih izbledelih pubertetskih uspomena naprave večnu grobnicu za čovečanstvo, izjavio je Kipenberger 1985.

Ako slikarstvo još uvek postoji, onda samo kao "bad painting" upisuje svoju referencu prema svetu. Fenomen zvani Kipenbergerijana je apsolutni trend. Slika u Nultoj deceniji ostaje pod enormnim uticajem ovog "najvažnijeg nemačkog umetnika u poslednjih 40 godina" (navod u katalogu izložbe u Tejtu).


Izvor: Glas Javnosti \ S.Đ.M.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.09 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.