Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 12:18:14
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vuk načeo kobasicu od 2.022 metra  (Pročitano 1813 puta)
26. Feb 2006, 13:25:39
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Reporteri Glasa na Kobasicijadi u bačkom selu Turija kod Srbobrana

Vuk načeo kobasicu od 2.022 metra


Voditelj upozoravao kamermane zanesene u snimanje vuka koji je proždirao delove kobasice: "Paz'te, sklon'te te aparate, kako je krenuo, izešće i njih"

Bogami, moraćemo dogodine da menjamo traktor. Dva će nam trebati za tol'ku kobasicu, najveću od svih... Najbolji traktor na svetu za najbolju kobasicu. I sam traktor je strašan, a tek kobasica! Pa di to ima nego ovde kod nas - vikao je juče konferansije sa bine postavljene na sred raskrsnice u bačkom selu Turija kod Srbobrana dok je okolnim ulicama praćena tamburašima "vijugala" najduža svetska kobasica. Stavili su je na prikolicu traktora marke "Džon Dir", generalnog sponzora. Duža ove godine bar dva metra od one prošlogodišnje što, kad se preračuna, iznosi dva kilometra i 22 metra. Malkice je možda i duža, to već niko nije uspeo da utvrdi, al' kraća, kleli su - nije sigurno, izmerili mesari.
- Mada imamo ovde kobasica koje su dugačke cirka 0,22, al' ih ne prikazujemo. Ova je, što bi se reklo - devojački sanÖ

Propusnica za banju

Turija juče jeste ličila na selo u kome se održava traktorijada, a ne Kobasicijada, dvadeset druga po redu, kako je najavljeno. Gde god se osvrneš Džon Dir. Bina sa "džondirovskim" sloganom "Znanje, snaga, uspeh", mesari s kačketima i kombinezonima Džon Dir, čak su i delovi gigantske kobasice, koji su posle kupovani na metar, pakovani u "debele" promotivne kesetine firme. Ali, ruku na srce, bilo je tu i kobasica. Na otprilike šest štandova. Zato je bilo makar osam štandova sa šećerlemama i liciderskim srcima, bar deset sa kineskim igračkama, i bar tri sa prodavcima zlatiborskog sira i kajmaka. Prodavci su se kleli da su iz Mačkata, na Zlatiboru, ali im je naglasak vukao na vojvođansko-dođoški. Udarala i muzika, sve izvorni hitovi Baje Malog Knindže tipa: U motelu na petome spratu prokleo sam i mamu i tatu! Bila je i sprava za čitanje sudbine kada na displej postavite šaku. Prilepili joj nalepnicu: vidovita Zorka. A ona crnka, bujnih oblina. Kako funkcioniše? - pitali radoznali.

- Uvatiš je za sisu i sve ti kaže - zna da se našali prodavac.
Kobasicu je prvi probo-vuk, pravi, doveden na povocu.
- Bolje da vuk proba pre nas. Ako njemu ne bude ništa, probaćemo onda i mi. Al ga vule, što bi mi lale rekli - gužvara. Ima l' negde špricera za njega. Čini mi se da mu je malko masno - komentarisali su okupljeni, a voditelj je upozoravao kamermane, zanesene u snimanje vuka koji je proždirao delove kobasice: "Paz'te, sklon'te te aparate, kako je krenuo, izešće i njih".

Uto uzeše da prodaju najdužu kobasicu, gungula nastala, prvo se uplašili da nekog ne očepi traktor, posle se zabrinuli da ne ostanu bez tog ginisovskog primerka koji će "izesti" kod kuće. Jedan meri, drugi seče. Metar 300 dinara, ko hoće deset metara, mož da dobije i popust. Dodelili i nagrade. Najbolji kobasičar, najbolji domaćin, najbolje domaćinstvo, odlikovana i "supruga pokojnog Tošice", neki dobili putovanje u banju, "jer ko ovde jede kobasice, taj mora u banju". U masi je primećen i Damir Dokić, kome su pojedini kobasičari pod gasom ljubili ruku, iako je njemu ćerka teniserka, a ne on.

Od kobasica toliko. Zato je bilo ovčijeg gulaša iz Sakula, gulaša od srnetine i divlje svinje, a zavrteo se i vo na ražnju, prvobitno težak 400 kila, al mu se kilaža smanjivala kako se ko mašio za džep i izvadio 200 dinara, koliko je koštala porcija voletine. Vola je pekao profesionalni mesar Kamenko Sremčev, osnivač Kobasicijade, hfali se da je bio predsednik upravnog odbora 18 godina.

Kobasica umesto vijagre

- Da bih uveličao manifestaciju, uveo sam da svake godine pečemo bika na ražnju. Dugačku turijsku kobasicu smo izmislili ja i pokojni Aca. Videli smo kobasicu od 100 kilograma, ali u masi, i dođemo pokojni Aca i ja na ideju da je napravimo u crevu iz jednog parčeta. Uspeli smo prvo da bude dugačka 99 metara. Od tog doba povećavali smo rekord. Dve hiljadite godine napravimo prigodnu kobasicu od 2.000 metara. Sad svake godine povećavamo za po koji metar, i ko zna dokle će to stići. Svake godine džinovsku kobasicu prave naši majstori u jednoj privatnoj klanici u selu. Njih sedam-osam radi na njoj otprilike dva i po dana. Potroše 25 do 30 krmača. Kobasica od krmače je dobra, može da se peče, može da se suši. Za ta dva i po dana moraju da zakolju te krmače, da isitne, usole i onda ceo dan i noć pune. Imamo tehniku da napravimo kvrgu u crevu na svakih 22 metra i jednostavno se ne vidi gde je sastavljena kobasica. Optička varka. Pročuli smo se u celom svetu. Ja sam se pročuo za pečenje bikova. Zvali su me u Bugarsku, Mađarsku, japanski ambasador mi skoro rekao: čoveče, dođi da jednog bika ispečemo u Japanu - priča Kamenko. Malo dalje od vola, ko ne voli meso, mogao je da pazari kobasice od meda!

- Medena kobasica, dobra naročito za starije ljude. Pravimo je samo za Kobasicijadu. Med i orasi su unutra. Dvesta grama orasa i 500 grama meda. To kad pojedeš, ne može ti se desi da eventualno ne možeš... Znate već šta. Jača polnu moć garantovano. Oni koji su probali nisu krili oduševljenje - pričao je Dušan Mandić, pčelar. Bravar Nikola Dubajić iz Vajske svake godine pobeđuje u takmičenju za najdebljeg učesnika Kobasicijade.

Ništa od Ginisa

- Imam preko 230 kila, deset godina sam bez premca. Kad sam se rodio, imao sam šest kila! I tako to krenulo. Urođeno. Rastao sam ko iz vode. U prvom razredu osnovne imao sam 50 kila. Sa 14 godina imao sam 100 kila. Kad sam otišao u vojsku, imao sam 150 kila. Postoje problemi kad treba da se obučem, ali nekako da nađem odeću. Ne jedem više nego ostali. Ali jedem sve. Osim pasulja, jaretine i jagnjetine - priča Nikola, koji se u slobodno vreme bavi nadvlačenjem konopca. Za razliku od hrane, žene ne bira, a debljina mu ne smeta. Voli i mršave i debele. Kako veli - šta naiđe! I tako su se po Turiji hvalili kobasicom i tvrdili da meštani baš mnogo i ne vole ovu manifestaciju. Bar neki. Jer nagrnu gosti sa svih strana po kućama, ne možeš da ih izbaciš tri dana. I oni koje poznaju, a ponekad i oni koje ne poznaju. Svi vole kobasice. Radije vole da pomenu da je u Turiji rođen narodni heroj Petar Drapšin, nego da je tu kolevka megakobasice. Ginisova komisija, međutim, nikad nije bila u Turiji da izmeri njihovu kobasicu i upiše je zvanično u knjigu belosvetskih rekorda.

- Slali smo im zahtev ali nisu došli. Jednom su 24 novinara prisustvovala merenju kobasice i nama su to dovoljni svedoci. Čini mi se da su Kinezi napravili kobasicu od hiljadu i nešto metara. Mnogo manju. Ona je u toj knjizi - pričao je Kamenko Sremčev, ali se tešio: Koliku god da naprave, mi možemo bar jedan metar dužu. U inat!


Izvor: Glas Javnosti  \ Dragoljub Petrović
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 12:18:14
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.074 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.