Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 00:54:23
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kad Srbin smućka za medalju!  (Pročitano 2148 puta)
11. Feb 2006, 15:58:56
Moderator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Kad Srbin smućka za medalju!
Aleksandar Stipčić iz Beograda drugi barmen na svetu

Izgleda da Deda Mraz "navija" za Finsku. Da l' zbog domaćeg terena il' što se pravio "fini", tek na svetskom takmičenju barmena uslišio je želju Fincu Janu Lindgrenu, pa je ovaj pobedio. Ali, zato se Aleksandar Stipčić iz "daleke" Srbije sam pobrinuo da osvoji drugo mesto. Doslovce sam! Dok su za druge takmičare lobirali čitavi timovi, on je put Helsinkija zapucao "solo", nadajući se najboljem. Najbolji plasman u "mućkanju" koktela za Srbiju bilo je do sada četvrto mesto.

Uslov - neiskustvo

Posle pet dana provedenih u Finskoj, dobio je poziv od Amerikanca Dejla Degrofa, barmena sa svetskim renomeom i miksologiji, da dođe u Njujork, na tri meseca, u školu bartendinga. Pozvali su ga da ponovo dođe u Finsku, na žurku koja se pravi jednom godišnje, a bar se, specijalno za tu priliku, pravi od leda. Aleksandra je inače u Finsku "poslalo" osvojeno prvo mesto na domaćem Finlandija kupu, održanom početkom decembra u Bitef art kafeu. U konkurenciji 16 barmena iz renomiranih koktel klubova pobedio je on, dečko koji kao barmen radi osam meseci u baru Elington hotela Hajat. Aleksandrov drug Igor Kecman je kaže "kriv", što je on počeo da radi kao barmen.

- On mi je predložio da budem barmen. Kaže, treba mu neko jak i brz, zdravih zuba, normalnog izgleda i da bude ličnost. I uz sve to i da ne zna posao. Posao barmena podrazumeva i da povremeno tegliš gajbe s pićem, ne znači da samo ćaskaš sa mušterijama. Zato treba da budeš jak, a ono da ne znaš posao. To je Kecman hteo da napravi savršenog barmena od mene, da me nauči sve od početka. Čak mi je zabranio da gledam filmove tipa "Koktel" sa Tomom Kruzom, da ne bih nešto pogrešno "pokupio" odatle. Jer, ne možeš, recimo, prvo da prazniš pepeljaru, i odmah posle toga da uzimaš led. Bar ima 1001 stavku. S jedne strane, od tebe se očekuje da ćaskaš sa mušterijama, napraviš 7.000 koktela za tri minuta i "usput" odradiš još gomilu poslova - objašnjava Aleksandar.

Činjenica da radi tek osam meseci nimalo mu nije smetala da u Finskoj pokaže da je među najboljima i da je pokupio, pa dobro ne baš sve, znanje ovog sveta, ali da je na dobrom putu. Znanje je trebalo pokazati u tri kategorije - pripremanje aperitiva, long i dezert drinka. Ne znamo da li su se sudije napile tokom ocenjivanja svih koktela, jer trebalo je probati pića 19 takmičara, pomnoženo sa tri.

Mućkanje bez premca

Posle prve večeri i druženja sa sudijama, bilo je jasno, objašnjava Aleksandar, da mu nema premca u pravljenju dobre atmosfere. Posle Helsinkija, usledio je put na sever Finske, u Laponiju, na haski-safari, irvas-safari i pecanje na zaleđenom jezeru. Prenoćili su u hotelu od leda u kome je temperatura bila minus pet. U odnosu na spoljašnjih 20 ispod nule - sitnica! Spavao je u vreći, inače namenjenoj danima kad "upekne" minus do 35. Uputili su ga da je bolje ako spava sa što manje stvari na sebi. Ujutru mu je bilo toliko hladno dok se oblačio da je trčeći hodnicima rešio da se malo ugreje - u sauni! Takmičenje je održano u ledenom baru "Ajs hotela", pa su, zbog hladnoće, dobili i specijalne rukavice da u njima šejkuju, miksuju i mućkaju. Kao poslastica koktel-majstorima poslednjeg dana boravka u Finskoj, Dejl Degrof održao je predavanje na kome je govorio i o novim trendovima u spremanju koktela.

- I čovek priča kako je paljenje kore od pomorandže novi trend - na šta ja nisam mogao da odolim, a da se ne oglasim, da su mogli na takmičenju da vide kako ja to radim. Usledilo je i treniranje barmenskih nepca, kada su u destileriji Finlandija votke prepoznavali vrstu pića. Treće mesto osvojio Rus Jaroslav Panov. A ako vam Aleksandar Stipčić bude spremao koktele, možete s njim sem o pićima da proćaskate o košarci (koju je trenirao), pejzažnoj arhitekturi (koju je završio), Zemunu (gde živi) ili Mano Negra (koje obožava)...
Jasna Vučić

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 00:54:23
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.068 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.