Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 06:05:30
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sunčev vjetar  (Pročitano 1261 puta)
26. Jan 2006, 05:52:44
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Sunčev vjetar

Naša Zemlja i Sunčev sustav, kao ni ostatak svemira, nisu postojali oduvijek. Prije 4.65 milijardi godina, oko 9 milijardi godina nakon Velikog Praska, materijal od kojeg se danas sastoji Sunčev sustav je bio u obliku golemog oblaka (kao na slici 1.) plina i prašine (99% vodik i helij te 1% teži elementi). Oblak se sporo okretao oko svog središta i mirno kružio oko središta galaksije.

Tada se najvjerojatnije u blizini tog oblaka dogodila eksplozija jedne zvijezde - pojava koja se zove supernova. Udarni val materijala sa eksplodirajuće zvijezde je obogatio oblak težim materijalima koji su nastali u supernovi, te uzrokovao sabijanje plina i prašine koji su već bili tu. To je imalo za posljedicu rastuću gustoću oblaka i gravitacijsku silu među česticama. Sabijanje oblaka je natjeralo većinu materijala u samo središte od kojeg nastaje protozvijezda, dok se ostatak oblaka spljoštio u disk.

Od planetezimala do planeta na pocetak stranice

Kad se plin počeo hladiti, stekli su se uvjeti za okupljanje atoma i molekula plina i prašine u manje čestice. Manje čestice su se polako zbog električnih i gravitacijskih sila počele udruživati u veće, tvoreći prve planetezimale, preteče planeta. Planetezimali su se međusobno sudarali (slika 2.), pri čemu su se neki drobili u manje komade (pri bržim sudarima), a neki udruživali (pri sporijim sudarima). Veličina do koje su mogli narasti uvelike je ovisila o udaljenosti njihovih orbita od protozvijezde te gustoći diska na toj udaljenosti. Teorija kaže da su tipični planetezimali u unutarnjem dijelu sunčeva sustava bili mase Mjeseca, dok je prosječni planetezimal u vanjskom dijelu sunčeva sustava imao oko 15 masa Zemlje. Teorija također predviđa i nagli skok u veličini između Marsa i Jupitera, što današnja stanje i potvrđuje. Nakon nekoliko desetaka milijuna godina, planeti su narasli do veličine kakvu imaju danas.

Rađanje Sunca na pocetak stranice

U međuvremenu su povećani pritisak i temperatura u središtu stvorili uvjete za odvijanje procesa stapanja atomskih jezgri. Počela je fuzija vodika u helij - proces kod kojeg se oslobađa velika količina energije (slika 3.). Nakon milijun godina probijanja kroz Sunce, energija iz središta Sunca je počela izbijati na površinu. Sunce je prvi put zasjalo. Uz energiju u obliku svjetla, Sunce je počelo izbacivati u svemir i veće količine protona i elektrona, što mi danas zovemo "Sunčev vjetar". Ovaj vjetar i zračenje sa Sunca su "otpuhali" prvobitne atmosfere od vodika i helija vrućih unutarnjih (terestričkih) planeta. Sunčev vjetar je, uz velike temperature na planetima bližim Suncu, razlog razlikama u sastavu unutarnjih i vanjskih planeta danas. U blizini središta, samo su se neke tvari mogle održati u krutom stanju, dok su se u vanjskim dijelovima diska plinovi mogli i zamrznuti. Unutarnji kameni planeti (zovemo ih još i terestrički) koje čini grupa od četiri planeta: Merkur, Venera, Zemlja i Mars imaju metalne jezgre, oko kojih se nalazi pretežno kameni omotač i kora.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Taj vetar je tolko jak da je NASA dugo vre,ena razmatrala svemirsku letelicu sa jedrima koje bi gonio suncev vetar.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 06:05:30
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.064 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.