Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Mihail Šiškin: Život se osvaja kao tvrđava  (Pročitano 1770 puta)
25. Jan 2006, 04:31:10
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Mihail Šiškin: Život se osvaja kao tvrđava
Trebalo mi je vremena da shvatim ko sam. Odlazak iz Rusije naterao me je da uvidim da sam izgubio jezik, ono što je za pisca najvažnije da bi mogao da stvara, kaže pisac Mihail Šiškin

Srbija je zemlja koju sam oduvek želeo da posetim i veoma sam zadovoljan što sam konačno stigao u Beograd i Srbiju. Da znam srpski, sigurno bih napisao ljubavni roman, kaže Mihail Šiškin, ruski pisac koji je nedavno boravio u našoj zemlji, promovišući roman "Zauzimanje Izmaila". Delo se kod nas pojavilo u prevodu Ljubinke Milinčić, a objavila ga je "Paideia".

* Čime se bavite o ovom romanu?
Ovaj roman bavi se, između ostalog, i jednim istorijskim događajem. To je poznata činjenica, zauzimanje turske tvrđave na Dunavu od Rusa, pod vođstvom Aleksandra Suvorova. To je fakat ruske istorije i svaki naš đak treba da bude ponosan na taj događaj. Pitanje je, međutim, na šta treba da bude ponosan Rus i izražavam sumnju da Rusija mora da bude ponosna na osvajačke ratove. U prenosnom smislu, zauzeće tvrđave je zauzeće života. Otac u romanu kaže svom sinu: "Život treba osvojiti kao tvrđavu". A to se postiže samo rađanjem dece i stvaranjem umetnosti.

* Već godinama živite u Švajcarskoj i radite kao prevodilac u Federalnoj službi za izbeglice. Koliko vam to iskustvo znači u književnom radu?
Pisao sam ovaj roman kad sam se preselio u Cirih. Supruga Frančeska je Švajcarkinja, upoznali smo se u Rusiji, ali, kad smo se uzeli, odlučili smo se, ipak, za njenu domovinu. Morao sam da prekinem pisanje ovog romana na neko vreme, jer su sve priče koje sam slušao u prihvatilištu zastrašujuće. Dođu ljudi, pričaju svoje istorije, a svaka je teška i strašna na svoj način. Stao sam, da bih se promenio, bila mi je potrebna inicijacija da postanem drugi čovek i progovorim na nekom drugom jeziku.

* Kako ste se snašli?
Trebalo mi je vremena da shvatim ko sam, a ova knjiga mi je u tome mnogo pomogla. Nastavio sam da stvaram roman na sasvim drugačiji način, jer me je odlazak iz Rusije naterao da shvatim šta sam izgubio. To je jezik, a on u Rusiji postoji svuda. U romanu "Zauzimanje Izmaila" iscedio sam iz jezika sve što je moguće, do poslednje kapi života.

* Da li vam je teško u Cirihu?
Nisam emigrant. U Švajcarsku sam došao zbog ljubavi i uvek mogu da se vratim u Rusiju. Slobodan sam čovek. Dakle, nemam taj problem, ali se tamo osećam kao neki savremeni Robinzon, jer se ne srećem često s ruskim piscima, koji se nekako čude kako mogu da živim tamo. Za pisanje je potrebna napetost, koje u Rusiji ima u izobilju, a u Švajcarskoj je život sasvim drugačiji. Ali, rad s emigrantima stavio me je u epicentar te emocionalne napetosti, što, svakako, ne bih imao da sam ostao u Moskvi.

* Ljudi imaju stereotipna razmišljanja o toj zemlji kao o zemlji izobilja. Da li je zaista tako?
Kad čovek počne tamo da živi, shvati da su te stereotipe stvorili emigranti, baš kao što su mit o ruskoj duši kreirali ljudi koji nisu Rusi. Upravo iz tog razloga treba znati da je Švajcarska zemlja s najviše samoubistava. Na početku me je impresioniralo ravnopravno postojanje različitih kultura, ali svaka od tih provincija okrenuta je leđima onoj drugoj, a oči su uprte u prestonicu. Ono glavno što treba naučiti od Švajcaraca je njihov kritički odnos prema sebi. U Rusiji se krivac uvek traži sa strane, kritika se prima veoma teško i nju vam niko neće oprostiti.

* U domovini vas veoma cene. Dobili ste i brojne nagrade, za roman "Vilina kosica" koji se bavi sudbinama emigranata osvojili ste Nacionalni bestseler, dok je "Zauzimanje Izmaila" ovenčano ruskim Bukerom.

Najvažniji mi je kontakt s čitaocima. Susreti s njima su, nažalost, retki, ali samim tim i dragoceniji. Jer, sedim tako daleko i pišem nekom imaginarnom čitaocu, koji će možda to delo uzeti i posle moje smrti. Ali, doživeo sam i da mi u jednom moskovskom literarnom kafeu priđe žena s pitanjem da li sam ja Šiškin. Kad sam odgovorio potvrdno, otrčala je da kupi knjigu, vratila se da je potpišem i rekla: "Vi ste spasli moju veru u rusku književnost". Posle takve rečenice bi trebalo samo umreti.
Razgovarala: Tanja N. Petrović

Izvor: Start
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.059 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.