Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 05:16:07
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Procitajte pravilnik foruma! Piraterija je zabranjena i muzicke zelje se ne ispunjavaju!

Glasanje
Pitanje: da li pratite hip hop i da li ga volite

Glasanje završeno: 27. Jan 2006, 00:33:37

da
45.5%  (5)
ne
45.5%  (5)
tesko
9.1%  (1)
Ukupno glasova: 11
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 25
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: hip hop  (Pročitano 37737 puta)
22. Jan 2006, 00:33:37
Udaljen sa foruma
Ucesnik diskusija


bla

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 196
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
ako da zasto da
ako ne zasto ne
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


respect

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 232
OS
Windows XP
Browser
Mozilla
mob
SonyEricsson k500i
ma ja nisam u tim vodama
ja brate volim gitare
al ako ocemo o hip hopu
ovo sad- smeh - nabaci 100 riba po mogucstvu polugolih i udri
za mene je kvalitet- beastie boys, public enemy, run dmc i cypres hill
i derivati kao rage agains the machine
IP sačuvana
social share


hedonizam je poslednji stadijum pesimizma
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
trenutno slusam samo nas hip hop
a slusam ga zato sto su hronicari danasnjice.
Kroz svaki tekst pjesme mozes da se pronadjes.
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Ucesnik diskusija


bla

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 196
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
naravno cg ac,a koga od nasih volis najvise da slusas?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 29267
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
selim u muziku..
IP sačuvana
social share
You can't get unfamous. You can get infamous but you can't get unfamous.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Ucesnik diskusija


bla

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 196
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
OK bre
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Yo sere grasun, pero no soy grosero

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1066
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.4
Ne slušam. Najčešće izbjegavam. Nešto od toga cijenim, ali VRLO, VRLO malo toga.

Ne samo zbog toga što ipak više volim muziku koja počiva na bluesu (pa, brže i jače), nego mi ni cijeli kontekst hip-hopa ne paše, čak mi se gadi, sve ove popratne manifestacije koje je isfurao crni američki mainstream hip-hop, a kojeg - kako se čini - svi imitiraju:

prije svega glorifikacija nasilja, zatim retardirano shvaćanje muškosti, degradiranje cijelog ženskog spola, isfuravanje komercijalizma, brandova tenisica i odjeće, nabrijanih auta s dijamantima i zlatom, turbo-folk nakita itd itd.) - tragična sljedba po cijelom svijetu imitira taj užas, i filozofijom, i vanjskom pojavom (chavsi u Britaniji, na primjer, s modom koja ko da je prekopirana iz turbofolka)


Srpsku hip-hop scenu slabo ili nimalo ne znam, nemogu o njoj govoriti, istinabog ni hrvatsku ne znam baš najbolje, ali ovo što znam mi je uglavnom goli očaj - uz par časnih  izuzetaka koji šire i pomiču granice, i tekstualno i muzički (TBF i Maajka) i rade kvalitetnu muziku (i za koje se stvarno može reći da su moderni komentatori društva), većina je ipak golo govno, golo kopiranje MTV-a, besmisleno isfuravanje na trenutno najpopularnijeg crnca sa stavom (nigga with an attitude)..

Što se američke i općenito stranjske scene tiče - barem ovoga što mogu čuti po televizijama i radijima, što nije underground - to je katastrofa.
Zašto? -
ovako: Pošto je muzika u rapu i hip-hopu oduvijek bila gotovo nebitna, bitniji je uvijek bio tekst koji se izgovara uz jaki ritam (nešto slično bitničkoj poeziji), tekstovi moraju nositi svu snagu koju u dobrom rocku moraju imati i muzika i tekst, dakle, dupli posao.

Koliko znam, izvorna ideja iza rap-a je bila socijalni bunt - kroz riječi pjesama ukazivanje na sva sranja koja crnci (i, možemo proširiti,  općenito, svi ugroženi, svi imigranti, sve manjine, svi jadnici) doživljavaju u modrnom zapadnjačkom društvu, na sve nepravde, na ponižavanja, na DISKRIMINACIJU. U onoj krajnoj varijanti (NWA) - krenuo je u nasilje, u pozive za nasilne obračune sa "bijelom" policijom, s vlastii.

No, ono u što se premetnuo zadnjih 10-ak godina je čista katastrofa.
(uzimam primjer 50 centa, i ove ostale žgadije koja je na top-ljestvicama oko njega) - muziku (odnosno samplove i ritam loopove) im sastavljaju drugi, a oni na stejdž izlaze sa pajdama koji s njima mašu i gestikuliraju rukama, uz hrpe ženskih 'plesačica' koje im se trljaju po spolovilu, pa samo otvaraju usta i izriču svoju poruku:

a poruka se temelji na filozofiji tipa  "ja sam alfa-mužjak, ja jebem i mlatim koga hoću, ja sam neobrazovan ali sam zato opasan,  prodavo sam drogu, i ubijo sam po kvartu kad sam bijo klinac , bio sam bijedna sirotinja - a vid' me sad: Zlatni lanci, dukati, vid' koji auto vozim! Najkice (Adidas) na nogama, gaće Hilfiger! Vidi sve ove gole ženske oko mene, samo ih pljeskam po guzici, glupe kučke...Divi mi se... "

nevjerojatno.

Opet, ponavljam - uvjeren sam da stvarno ima dobrih muzičara i autora u hip-hopu, i cijenim (premda možda neću slušati jer mi muzički ne paše) svakog onog tko iznosi jaku socijanu kritiku društva, i današnjeg života, i koji uzima instrumente u ruke (kao The Roots) i sam stvara snažne ritmove i melodijske loopove uz svoje tekstove - ali , to je najčešće ona neeksponirana manjina, poluunderground cijele scene.
Ono što dominira, američki mainstream,  (i kojeg kopiraju mase i mase "hiphopera" po cijelom svijetu, uključujući i naše vrle prostore) je najgora pojava na muzičkoj sceni još  od skandinavskog death-metala.
IP sačuvana
social share
***Porteño de ley***
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Ucesnik diskusija


bla

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 196
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
pametno razmisljas.
u nekim stvarima se slazem sa tobom,ali preporucujem ti da samo malo bolje upoznas srpske divljake kao na pr. 43 zla[bad copy]. po meni se oni malo razlikuju od drugih!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak Pisces
Pol
Poruke 631
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0
@attaque
 Smile
potpuno se slazem..

ali ima jedna pesma koju znam napamet - Marchelo 1
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Yo sere grasun, pero no soy grosero

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1066
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.4
hvala na sugestiji i savjetu, rado ću skinut i poslušat ako naletim na to ime koje si mi napomenuo - preporučite slobodno neke još: i ja se ponekad smrznem na neke hiphop tekstove koliko su dobri, i volim ih primiti na znanje, iako je za moj slušački ukus muzika
 (njezina kvaliteta, izvedba, originalnost i korijeni) uvijek bila i uvijek će biti najvažnija.

Ali, dobre pjesnike uvijek volim čuti, bez obzira na žanr.

(jebiga, svugdje i uvijek ima ljudi koji imaju nevjerojatnu pjesničku žicu i jako se dobro njome koriste, bez obzira na sredstvo kojim ih iznose - ljudi često ističu Boba Dylana, ja bih mogao spomenuti i Morriseya iz razdoblja Smithsa, i Jarvisa Cockera iz Pulpa, ljudi su majstori dobrog stiha i znaju te naježiti ...)

U hip hopu ta vještina i inspiracija u pisanju teksta može stravično dobro doći do izražaja baš zbog sugestivnog naglašavanja riječi, i baš zbog slobode od muzike, koja ne sputava riječi - upravo to je i razlog zašto se toliko pjenim, zašto mi se toliko gadi današnja mainstream hiphop scena i j**beni MTV koji ju propagira i svi oni koji ju kopiraju - ona tu izuzetnu sugestivnu snagu najčešće ZLOUPOTREBLJAVA da bi srala o najnižim, najbanalnijim i najglupljim zamislivim temama,  što bi se maltene moglo nazvati psihološkim zločinom - jer je evidentno koju negativnu energiju širi među svojim manje inteligentnim poklonicima i oponašateljima...)

A propos, moram spomenut zanimljiv slučaj jednog benda koji mi je nedavno zapeo za uho i oko - Arctic Monkeys, mladi novi klinci iz Yorkshirea,:sviraju dobar, energični garažniji rock s odmakom -  ali tekstovi su naprosto genijalnii.
Otkrio sam kasnije da su klinci odrasli slušajući hip hop.
To je očito odigralo veliku ulogu i pomoglo da im tekstovi ne budu banalni, kao što je često slučaj kod mladih rock bendova, već perceptivni, inteligentni, i zaokruženi.
IP sačuvana
social share
***Porteño de ley***
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 25
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 05:16:07
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.