Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 10:35:56
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Brčkanje u ledu uz vruću rakiju  (Pročitano 1056 puta)
13. Jan 2006, 13:08:27
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Lozničanin Zoran Cerovac (56) već dvadesetak godina ima neobičnu naviku
Brčkanje u ledu uz vruću rakiju

Na planini Boranja zima je i ove godine jaka i oštra. Na božićno jutro živa se u termometru uvijala oko nule, a sneg koji je napadao do kolena škripao je pod golim stopalima Zorana Cerovca, pedesetšestogodišnjeg elektromontera iz Loznice. Po tradiciji, Zoran je, odeven samo u kupaće gaće, izašao iz vikendice do obližnjeg izvora da se umije i okupa zbog, kako kaže, "zdravlja i čiste zahvalnosti majci prirodi".

- Više od 20 godina, kad god sam u prirodi, zastanem kraj izvora, česme, potoka, rečice ili jezera da se okupam, skinem znoj sa sebe i osvežim se. Nije mi bitno koje je godišnje doba, da li je hladno ili ne, da li sija sunce ili pada sneg. Kupanje na hladnoći me posebno relaksira, dobro je za nerve, opušta me i, jednostavno rečeno, uvek se osećam bolje posle "tuširanja" ledom - objašnjava Zoran.

Ovaj neustrašivi Lozničanin kupao se i na minus 15 stepeni, ali je svaki put na hladnoći ispoštovao proceduru koju je sam utvrdio. Pre kupanja obavezno se trlja snegom, da ne bi došlo do grčenja mišića, a kupa se ili poliva vodom postepeno. Kupanje, u proseku, traje desetak minuta, posle čega ga po pravilu čeka čašica vruće rakije "ljutkice". Zoran onda ode u vikendicu i uz pucketanje vatrice zaspi kao jagnje.

U vreme kad ostali svet oblači pola garderobera ne bi li se po minusu zaštitio od hladnoće, on kao od majke rođen skače u čist minus. Zbog toga je, kaže, potpuno svestan rizika od infarkta. Ne plaši se za srce, ali dodaje da se zbog toga često brine njegova supruga.

- Zašto da se plašim? To nije ništa strašno i sve je pitanje navike. Vidite na televiziji Ruse i Norvežane kako se kupaju u zaleđenim jezerima, pa im ništa ne fali. Želja mi je da me neko sponzoriše da odem u Rusiju, da se tamo okupam u ledenom jezeru i da pokažem da i mi iz Srbije to možemo. Tamo je to normalno, a ovde se ljudi čude kada me vide, bude im neprijatno. Ja to radim iz dubine duše i iz ljubavi prema prirodi - priča Zoran.

Ovaj bivši radnik lozničkog "Elektropodrinja" planinarenjem je počeo da se bavi još kao dete, sa nepunih pet godina. Uz ujaka, strastvenog planinara, Zoran je osetio čari planine i do dana današnjeg ostao im je veran. Dok je bio zaposlen, koristio je svaki slobodan trenutak za odlazak na planinu.

- Najteže mi je kada sam u Loznici zatvoren u četiri zida, a ni napolju nije bolje zbog buke i gasova. Dok sam radio, jedva sam čekao da dođe petak, da stavim ranac na leđa, ponesem slanine i belog luka, pa pravac priroda - kaže Zoran, dodajući da sada ima mnogo više vremena da se posveti ovoj svojoj strasti. Pored planinarenja, Zoran obožava da tokom hodanja skuplja lekovite trave, žaru i zelje, gljive, puževe i sve ostalo što je zdravo, a može da se jede. Pored članova njegove porodice, sa njim u pohode gotovo uvek idu i kolege planinari, poneki lovac ili komšija. Često se dešava da Zoranovo društvo razapne šatore na otvorenom i da tu prenoće, pa čak i po zimi i snegu. Zoran je u svojim planinarskim pohodima osvojio sve planine bivše Jugoslavije, a njegova noga kročila je, kako kaže, i na sve značajnije vrhove od Triglava do Olimpa...

- Trenutno sam kandidat za starosnu penziju i sada imam sve više vremena za planinu i prirodu. Nameravam da se kupam ledenom vodom dok me noge nose. Neću odustati od tog stila života jer to onda to ne bih bio ja. Želim da mlađima ostavim u amanet ljubav prema prirodi i zdravom životu i posebno sam srećan što se tradicija nastavlja, pa se moj sin Dejan i unuk Aleksandar ponekad zimi kupaju napolju, na česmi... - zaključuje srećno Zoran.


Izvor: Glas Javnosti \ Anđelija Damnjanović
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 10:35:56
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.