Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 12:18:15
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

 Napomena: Za sva pitanja u vezi kupovine novog hardware-a ili procene vrednosti i preporuke koristite - ovu temu

Spyware,sta je,kako radi,kako se zastititi? :: Kako rade mreze :: Burek Anti-virus software review :: Index tema koje ne treba propustiti

Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Instalacija Linuxa: Slackware 10.1  (Pročitano 6197 puta)
09. Jan 2006, 00:53:41
Moderator
Krajnje beznadezan


Ko zadnji, ćelava mu keva!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 13104
Zastava Batajnica
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.0
mob
Samsung SGH-E630
Primetio sam dosta tema posvećenih instalaciji Windowsa, ali ni jednu instalaciji nekog Linuxa, pa sam odlučio da napišem jednu u kojoj će biti objašnjena instalacija Slackware-a v10.1 jer ko ne može da se snađe u instalaciji Windowsa, tek neće u Linuxu. Nije baš stručno napisano, ali valjda će nekome bar malo pamoći.


Ako u vam u BIOS-u nije namešteno da bootuje sa CD-a pre HDD-a, uradite to.
Da ga ne bi menjali ponovo nakon instalacije, redosled neka bude ovakav:
1.   Floppy
2.   CD ROM
3.   HDD
Ubacite CD i restartujte računar.
Pritiskom na ENTER bootovaće se podrazumevani kernel "bare.i"  Kada se bude tražilo da izaberete keyboard map, pritisnite ENTER za podrazumevani ili 1 za odabir neke od ponuđenih.
Ulogujte se kao "root" i ako ranije niste napravili potrebne particije, napravite ih sada komandom "cfdisk" ili "fdisk".
Potrebne su 2 particije:
-jedna koja ce biti duplo veća od ukupne RAM memorije(npr. 1024 ako imate 512MB RAM memorije ) formatirana kao linux swap
-druga minimalno 3,5 GB formatirana sa ext2 ili ext3 FS-om
Sada možete da pređeta na instalaciju komandom "setup"
Prvo što treba da uradite je da odredite na kojoj particiji će sistem biti instaliran. To ćete uraditi tako što ćete obeležiti TARGET. U bećini slučajeva pojaviće se samo jedna LINUX particija, a ko ih imate više od jedne, odaberite onu koju ste namenili za Slackware. Možete ponovo da je formatirte, ali i nije neophodno ako ste je sada napravili i nema podataka na njoj. Ako je formatirate izaberite ext2 fajlsistem.
SELECT INODE DENSITY je sledeće što ćete videti. Tu ne morate ništa da menjate. 
Ako postoje neke Windowsove particije FAT ili NTFS (ako osim Linuxa imate i Windows) bićete obavešteni da su pronađene i tu ih možete dodati kako bi bile vidljive iz Linuxa. Obeležite particiju koju želite da bude vidljiva i dajte joj ime pod kojim će biti montirana. Kada ste to završili, trebalo bi da dobijete sličan upit kao posle završenog formatiranja Linux particije na koji ćete odgovoriti sa ENTER.
Sledeće što treba da uradite je da odredite odakle će sistem biti instaliran. U ovom slučaju to je CD, tako da označite 1 . U  SCANING FOR CD OR DVD DRIVE  izaberite AUTO .  Tasterom space označite šta hoćete da bude instalirano, zatim pritisnite enter. Ako odaberete FULL trebaće vam oko 3GB slobodog prostora. Ubacite 2. CD kada se to bude tražilo i sačekajte dok se ne instalira.
Posle završene instalacije tražiće vam se da izaberete odakle će da instalira kernel. Odgovor je CD ROM. Sada ponovo ubacite 1. CD i stisnite enter. Pojaviće vam se lista u kojoj treba da označite /cdrom/kernels/bare.i/bzimage ako već nije označen. Ako imate SCSI kontroler trebalo bi da izaberete kernel koji ga podržava.
Preporučljivo je da napravite BOOTDISK ali nije neophodno. U MODEM CONFIGURATION-u označite no modem, jer to možete i kasnije da uradite. Na pitanje ENABLE HOTPLUG SUBSYSTEM AT BOOT? ogovorite YES.
U INSTALL LILO  označie SIMPLE jer ako bude bilo potrebe možete ga kasnije izmeniti, a na sledeće pitanje CONFIGURE LILO TO USE FRAME BUFFER CONSOLE izaberite željenu rezoluciju ili samo pritisnite enter za podrazumevanu.
SELECT LILO DESTINATION – sigurnije je instalirati ga na floppy ili u root particije(za sada) a kasnije može da se instalira i u MBR. Za sada ga instalirajte na floppy. Na većini računara miš je priključen na PS/2 port, ako i vaš koristi isti izaberite njega.
Na pitanja:
SHALL WE LOAD GMP PROGRAM AT THE BOOT TIME ? odgovorite YES
CONFIGURE NETWORK  -  NO
Izaberite servise koji će da se pokrenu pri paljenju računara.
WOULD YOU LIKE TO TRY OUT SOME CUSTOM SCREEN FONTS   -  NO
HARDWARE CLOCK SET TO UTC  -  NO
Namestite vremensku zonu u kojoj se nalazite(Europe/Belgrade)
SELECT DEFAULT WINDOW MANAGER FOR X  -  moja preporuka je xinitrc.KDE a vi odlučite sami.
Napravite lozinku za ROOT.
Ako ste to završili i ponovo se pojavio početni setup meni, ubacite disketu na koju ste instalirali LILO i restartujte računar.
Naći ćete se u konzoli sličnoj kao pre početka instalacije, gde treba da se ulogujete kao root sa svojom lozinkom koju ste napravili.
Sada ukucajte XORGSETUP za konfigurisanje grafičke kartice, ALSACONF za konfigurisanje muzičke kartice.
Sada još samo ostaje da ukucate STARTX (ili KDM) za prelazak u grafičko okruženje. Možda ćete trebati da promenite rezoluciju i osvežavanje ekrana.


IP sačuvana
social share
                                       
enaB <=> Bane, "Ena" nije moje ime                    f -1(Smile)= Smiley

Don't watch it, because we all know that a watched pot does not boil, and watched cake does not bake.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zasto?

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2225
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Opera 7.53
mob
Nokia 6600
Nije lose napisano  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3592
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
Super napisano,Slack je meni jedna od omiljenijih distroa(btw izasao je 10.2 na leto,u principu sve je isto samo je stavljen novi KDE+jos po nesto)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Ko zadnji, ćelava mu keva!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 13104
Zastava Batajnica
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.0
mob
Samsung SGH-E630
Hvala, hvala
I meni je Slack omiljeni, zato i pišem ovo, a ipak više koristim Win jer nemam odgovarajuće drajvere za moj modem za Slack.
IP sačuvana
social share
                                       
enaB <=> Bane, "Ena" nije moje ime                    f -1(Smile)= Smiley

Don't watch it, because we all know that a watched pot does not boil, and watched cake does not bake.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 0.9
mob
LG Nexus 5
Ne znam zasto, meni je ipak knoppix najjaci....dok je npr. ubuntu teski krs...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zasto?

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2225
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Opera 7.53
mob
Nokia 6600
Flash tutorial o instalaciji knoppix-a.
Neznam koja je ovo verzija ali princip je isti skoro za sve verzije.
Velicina 3.75MB

Link: http://rapidshare.de/files/10687152/KNOPPIX1.SWF.html
« Poslednja izmena: 09. Jan 2006, 02:21:16 od Crowz »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Poznata licnost


Insane in the Mainframe

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 4488
Zastava Aachen
OS
Windows XP
Browser
Mozilla
mob
Samsung Wave
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Proprietary hater

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 79
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5
mob
Nokia E51
Hvala, hvala
I meni je Slack omiljeni, zato i pišem ovo, a ipak više koristim Win jer nemam odgovarajuće drajvere za moj modem za Slack.
Brate, modem ne može da bude problem ako ti hoćeš da koristiš GNU/Linux. Smile
Smile Popij po jedno piće manje svako veče u gradu, popuši pola pakle cigareta manje za dva dana i za mesec dana imaćeš novca da kupiš eksterni serijski modem koji će raditi out-of-the-box (bez drajvera i smaranja) na svim distribucijama. Polovni eksterni modem možeš da nađeš i po 15€ a nov od nekih 30€ pa naviše, ali koji god da uzmeš, nećeš se prevariti i imaćeš manje glavobolja nego sa softvrskim modemom čak i na Windowsu.
I javi utiske! Wink
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Ko zadnji, ćelava mu keva!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 13104
Zastava Batajnica
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.0
mob
Samsung SGH-E630
  Hvala na savetu, ali ne pušim i ne pijem, koliko imam godina možeš da vidiš u mom profilu.
Što se tiče modema, ja bih njega već kupio da sam planirao da ga kupujem. Svakako uskoro vi trebalo da pređem na kablovski internet, tako da mi se kupovina takvog modema ne bi isplatila. Biće dobro ako taj modem što dobijam od njih na korišćenje bude mogao da radi na Linuxu bez drajvera, ili bar ako postoje besplatni drajveri.
O bilo kakvoj kupovini mogu da razmišljam tek posle rođendana, kad se malo skupi $$$(€) Smile.
« Poslednja izmena: 10. Jan 2006, 14:14:49 od enaB »
IP sačuvana
social share
                                       
enaB <=> Bane, "Ena" nije moje ime                    f -1(Smile)= Smiley

Don't watch it, because we all know that a watched pot does not boil, and watched cake does not bake.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Proprietary hater

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 79
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5
mob
Nokia E51
A pa nemam naviku da virim ljudima po profilu Smiley
Btw, ako dobiješ Atlanta modem (onaj koji daje SjeBeBe) onda samo treba da ga ubodeš u mrežnu karticu (znači, ne na USB nego na mrežnu) i da podesiš upotrebu DHCP-a u /etc/rc.d/rc.inet1.conf i da poteraš jedno /etc/rc.d/rc.inet1 restart (ovo je za Slackware) i već si na netu Smiley
Ako podesiš DHCP pri instalaciji, kad bootuješ Slackware već ćeš biti na netu.
Možeš da podesiš konekciju i komandom netconfig (da ne kucaš ručno po onom kore rc.inet1.conf fajlu) iz konzole.

U svakom slučaju, ček da vidim kolko imaš godina Smiley aha, 15, OK, onda, kad ti matori poklone kablovski net, ti javi utiske Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 12:18:15
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.