Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 08:03:12
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 4 5 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srpskohrvatski jezik  (Pročitano 20243 puta)
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Niko ne spori da postoje dijalekatske razlike unutar svih jezika. Ali ta cinjenica nema nikakve veze sa tvrdnjom da svaka zemlja "ima obavezu" da ima jezik koji je razlicit od svih drugih, koja tvrdnja je potpuno netacna.

Naime, razlika izmedju engleskog na Istocnoj obali i Zapadnoj obali veca je nego izmedju engleskog u Vancouveru i engleskog u Seattleu -- to je sasvim ocigledno i sasvim logicno.

Niti ce se "vremenom sve vise i vise razlikovati" -- naprotiv, jezici se ujednacavaju, a dijalekatske razlike se gube. Flandrija i Niskozemlje su potpisale ugovor kojim se njihov jezik ujednacuje, izvesne dijalektske reci sa juga i severa se etabliraju a druge zajednicki stavljaju u fijoku provincijalizama itd.

Britanski pravopis preuzima oblike iz americkog (sve cesce -ize umesto -ise; premda se -our i dalje drzi nasuprot -or), izgovor kanadskog engleskog postaje blizi americkom standardnom (tj. otvoreni deo diftonga [aj] i [au] se produzuje), svajcarski i belgijski francuski sledi pravopis iz Francuske (cf. izbacivanje reci "septante", "ottante" i "nonante") itd.

Jedino je Austrija jednom prilikom zatrazila da se u prevodu EU dokumenata na nemacki u Brusselu/Bruxellesu koriste neki njihovi provincijalizmi, ali nije se otislo dalje od tog zahteva.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 375
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.0

         ^ Mislim da niko ne bi trebao meni da prica o razlici u jeziku koji se govori u Vancouver i Seatlle.
         Gresis, ali nema veze. Dali si cuo kao se govori Engleski u Texas? Govori se spanski Eng. Ziveo sam tamo pa znam. Dakle, nije ni pravi eng. a ni pravi spanski jezik. Prave nesto svoje....uostalom Texas je i bio mexicki, ali nije to razlog (dugo da objasnjavam...nema veze). Ameri dobro znaju sta rade i nece da prave nemire tamo gde je situacija zategnuta..... itd. itd. U njihovim skolama (Elem. middle i High school), spanski se pored Eng. uci kao obavezan jezik.
         Nego da se vratim na temu.....Razlike u jezicima bivsih Yu drzava se produbljuju i treba da je tako. Ko hoce svoju drzavu, a ima uslove za to, dajte mu drzavu, naravno pricam o GoriCrnoj. Krajnje je glupo da se izjasnjavas kao osoba jedne nacionalnosti, zivis u drugoj zemlji govoris svoj jezik i ne maris sta drugi kazu na to. Naravno sve to prouzrokuje konfuziju.
         Ako se vratim na Amere i Texas i kako su oni sredili situaciju, nema smisla porediti njih sa nama....zasto? Vrlo je ocigledno! Jeste i America (uzimam kao primer) ima svoje emigrante koji ne znaju bas najbolje eng. i pate se sa sporazumevanjem (prolazio sam kroz sve to), ali za takve vaze i drugacija pravila!
       
IP sačuvana
social share
How can I live when you won't let me in
How can I die without reasons why
How can I laugh when I want to cry
How can I go on with nothing nowhere
How will I make it
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Naprotiv, tebi -- sto je sasvim ocigledno -- upravo treba pricati o tome da nema razlike izmedju dijalekta engleskog u Seattleu i dijalekta engleskog u Vancouveru, odnosno da je to jedan isti dijalekat, a koji je istovremeno vrlo razlicit od dijalekta engleskog npr. na Newfoundlandu -- mnogo vise razlicit nego sto su slovenacki i bugarski. A opet se ne zovu njufaundlendski i pacificko-huan-de-fukovski jezici, nego su to dijalekti engleskog.

Jos jednom podsecam o cemu je rec: o tome da si izneo tvrdnju da svaka drzava ima obavezu da ima svoj jezik. Na to sam ja parodirao tu tvoju tvrdnju pitajuci te o austrijskom, novozelandskom, alzirskom itd. jezicima, a ti si rekao da to "postoji razlika u ovim jezicima u odnosu na izvorni" (kao da toboze postoji npr. nekakav "izvorni" nemacki izvan Austrije, koja je na osnovu ove poslednje tvrdnje za tebe -- valjda? -- nekakva kolonija u koju su Nemci doneli jezik). 


A sve to sa primerima dvojezicnosti na Floridi, u Kaliforniji, Arizoni, Novom Meksiku, Teksasu, itd. nema nikakve veze.

Ni kvazi-zvanicni engleski, ni spanski koji se govore u ovim delovima SAD nisu "americki" jezici, tj. nezavisna drzava SAD (USA) nema svoj jezik razlicit od drugih drzava.

Dakle, rekapitulacija: nisi bio u pravu kad si rekao da nezavisne drzave imaju obavezu da imaju zaseban jezik.



P.S. Ostrva se pisu u originalu, a pokrajine/savezne drzave u transkripciji. Dakle Newfoundland ali Teksas.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 375
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.0
Ni kvazi-zvanicni engleski, ni spanski koji se govore u ovim delovima SAD nisu "americki" jezici, tj. nezavisna drzava SAD (USA) nema svoj jezik razlicit od drugih drzava.
Dakle, rekapitulacija: nisi bio u pravu kad si rekao da nezavisne drzave imaju obavezu da imaju zaseban jezik.
P.S. Ostrva se pisu u originalu, a pokrajine/savezne drzave u transkripciji. Dakle Newfoundland ali Teksas.
       Da, mozda je to za ostrva i pokrajne pravilo, ali ne i zakon, tako da mogu da pisem i ovako i onako!
       Rekao sam da nezavisne drzave treba da imaju svoj jezik (sto ne znaci da svaka nacija treba da izmislja nove reci, pravila i da startuje iz pocetka...krajnje je besomucno), koji ce se zvati onako kako ljudi koji u toj drzavi zive odluce.
       Pa niko nije ni rekao da se u US prica americki jezik, nego da se dosta razlikuje (pogotovo u izgovoru) od Eng jezika. Dali imas predtavu kako zvuci "eng" recimo u Alabama drzavi? Poznato je da ih zovu "Coon asses" Neka prevede ko kako hoce...i ja imam svoju verziju! Smile
       
     
IP sačuvana
social share
How can I live when you won't let me in
How can I die without reasons why
How can I laugh when I want to cry
How can I go on with nothing nowhere
How will I make it
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 375
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.0
Naprotiv, tebi -- sto je sasvim ocigledno -- upravo treba pricati o tome da nema razlike izmedju dijalekta engleskog u Seattleu i dijalekta engleskog u Vancouveru, odnosno da je to jedan isti dijalekat, a koji je istovremeno vrlo razlicit od dijalekta engleskog npr. na Newfoundlandu -- mnogo vise razlicit nego sto su slovenacki i bugarski. A opet se ne zovu njufaundlendski i pacificko-huan-de-fukovski jezici, nego su to dijalekti engleskog.
     
            Da nisi mozda proveo neki period zivota u tim delovima sveta, pa sa takvom sigurnoscu o tome pricas?
IP sačuvana
social share
How can I live when you won't let me in
How can I die without reasons why
How can I laugh when I want to cry
How can I go on with nothing nowhere
How will I make it
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Naravno da jesam. I to kao (izmedju ostalog) predavac na koledzu i on call (part-time) zakleti sudski tumac u Kanadi i istrazivac na fakultetu (godinu dana) u Americi.

Doduse, kroz Alabamu sam samo prosao (cetiri dana). Da: znam kako zvuci. Ali sve to nema apsolutno nikakve veze sa tvojom pogresnom tvrdnjom, tj. ovakvi pokusaji meandriranja su bespredmetni.

Treba da priznas da si pogresio kad si napisao da svaka nezavisna drzava ima obaveze da ima svoj (razlicit) jezik, jer USA nema kao zvanican nikakav USA-nski jezik, nego engleski, a Austrija nema austrijski nego nemacki.

« Poslednja izmena: 29. Mar 2006, 15:01:46 od Tralalalala »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 375
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.0
Naravno da jesam. I to kao (izmedju ostalog) predavac na koledzu i on call (part-time) zakleti sudski tumac.

Kroz Alabamu sam samo prosao (cetiri dana). Znam kako zvuci.

Ali sve to nema apsolutno nikakve veze sa tvojom pogresnom tvrdnjom, tj. ovakvi pokusaji meandriranja su bespredmetni.

Treba da priznas da si pogresio kad si napisao da svaka nezavisna drzava ima obaveze da ima svoj (razlicit) jezik, jer USA nema kao zvanican nikakav USA-nski jezik, nego engleski, a Austrija nema austrijski nego nemacki.


         Simpaticno!
         Ti mozes da nazoves engleski jezik i "Jeb....a u tri cina" (kao sto ovde CrniGorci fantaziraju o "crnogorskom jeziku"), ali to sto se "americki" jezik zove engleski je cisto stvar istorijskih dogadjaja!
         Vrati se, ako te ne mrzi i procitaj sta sam napisao u predposlednjem citatu u vezi "americkog" jezika.
         Kada sam napisao "obaveza", napisao sam "mozda i obavezu", sto nije isto kao i strasna, nemilosrdna OBAVEZA...nadam se da me hvatas!
IP sačuvana
social share
How can I live when you won't let me in
How can I die without reasons why
How can I laugh when I want to cry
How can I go on with nothing nowhere
How will I make it
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.7
Ah kako je Balkancu tesko da prizna gresku, pa jos muskom Balkancu, pa jos mladjem od 35 godina...!

Sve ce uciniti samo da ne mora da napise da je pogresio...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1867
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
razgovara se na nekom jeziku, a to je srpski Smile Smile Smile


malo sutra,svako ima pravo na upotrebu svog jezika.
SVUGDE
izuzev ako sam odluci drugacije iz (prakticnih/ bilo kojih drugih) razloga...
ovo nije bilo na mestu
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1867
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ah kako je Balkancu tesko da prizna gresku, pa jos muskom Balkancu, pa jos mladjem od 35 godina...!

Sve ce uciniti samo da ne mora da napise da je pogresio...

stvarno? Smile Smile Smile
e tralala tralala  Smile Smile Smile  Smile
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 4 5 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 08:03:12
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.