IN < - Da li svest osnovni cinilac psihickog zivota? - >LO
(1/4) > >> :: Odgovori!
Autor: Lauda :
Ili na srpskom: Da li zivotinje zive neki svoj psihicki zivot ili nam njihova ponasanja u odredjenim situacijama mogu posluziti samo za proucavanje filogenetske psihologije? Da li samo ljudi vode aktivan psihicki zivot?
Autor: Snjeguljica :
kako ja znam i oni se prcaju        
Autor: Lauda :
A biljke? Prcaju li se one?
Autor: Cynic :
Moje misljenje je da su ljudi u velikoj zabludi jer misle da jedino oni vode aktivan psihicki zivot i da poseduju samosvest.

Omiljeni primer mi je uporedjivanje ljudskog mozga sa slonovskim. Tezak je 40kg, u stanju su da cuju ultrazvuk i nikada ne zaboravljaju. A uz to su na evloucionoj lestvici dosta stariji od nas. Mene niko ne moze ubediti da su oni gluplji od nas ili da vode siromasniji psiicki zivot=)
Autor: Lauda :
Misljenja o ovoj temi u celom svetu su veoma podeljena.
Cinjenica je da se u evoluciji za granicu izmedju coveka i majmuna uzima ovo
"Izronjenje tehnologije tesanog kamena tokom ljudske evolucije obelezava radikalne promene u ponasanju, odvaja ljude od zivotinja i sadrzi prve definitivne dokaze o jednostavnoj kulturnoj tradiciji ili onoj zasnovanoj na ucenju" Ovo je deo mog seminarskog rada od prosle godine.
Ako je koriscenje alata (tehnologija tesanog kamena), obelezilo razlike izmedju pithecantropusa i coveka, postoji nam npr. gorila, ne znam tacno kako se zove koja moze da sabira do 10, a jednostavni eksperimenti sa golubovima pokazuju da su sposobni da se koriste alatom da bi dosli do hrane, ili da rese neke prostorne zadatke.

To bez sumlje dokazuje, da zivotinje mogu da se koriste alatom i mogu da uce.

Sada postoji vise mogucih resenja: Da li je ova definicija pogresna i granica izmedju ljudi i zivotinja lezi na nekom visem nivou?

Da li su ipak samo ljudi svesna bica, jer mi nikako ne mozemo saznati o phihickom stanju zivotinja zbog nemogucnosti introspekcije?
> Odgovori
^ Povratak na viši nivo
>> Sledeća strana